Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Na Juhu plánujú oddychovú zónu

 05.09.2019
V projekte Parčík pri Aleji sa manželia Pástorovci pustili do neľahkej úlohy
Na Juhu plánujú oddychovú zónu
Aktuálny Participatívny rozpočet pre roky 2019-2020 priniesol zaujímavé projekty. Niektoré sme si už predstavili. Ďalším, na ktorý sa pozrieme bližšie, je Parčík pri Aleji. Predkladateľom bol Miroslav Pástor, podporovaný manželkou Renátou. Vo svojom projekte sa zamerali na nevyužívaný priestor pri Aleji Ján Pavla II. na Sídlisku Juh. Ich nápad premeniť ho na oddychovú zónu s ovocnými stromami a okrasnými kríkmi získal od Rožňavčanov 247 hlasov a v kategórii Životné prostredie bol najúspešnejší.
„Myšlienkou vytvoriť v spomínanom priestore parčík sme sa zaoberali už dlhší čas,“ začal Miroslav Pástor. „Možnosť realizovať ju nám priniesol Participatívny rozpočet. Skúsili sme to teda. Napísali projekt a v hlasovaní nás ľudia podporili.“ Mali z toho dobrý pocit, ale bol to len začiatok.
Zamýšľanú oddychovú zónu – parčík budú tvoriť štyri lavičky, smetné koše, štrkový chodník a niekoľko ovocných stromov, okrasných kríkov. Nezabudli ani na deti, pre ktoré plánujú zaujímavé hracie prvky. Kým sa k tomuto dostanú, stojí pred aktívnymi manželmi neľahká úloha. Vysporiadať sa z pohánkovcom japonským.
„Pohánkovec japonský je invázna rastlina, ktorá vytláča ostatné druhy. Tam kde rastie on, ani tráva nerastie. Tvorí už takmer tretinu plochy,“ pridala sa Renáta Pástorová. „Keď to má byť park, tak by tam mali byť skôr stromy, kríky, okrasné dreviny. Nie plochu zarastená inváznou rastlinou. Samozrejme, že chceme, aby časť zostala nekosená, nech tam rastú lúčne rastliny, ale predsa len to chceme skultivovať.“ Boj s pohánkovcom však nie je jednoduchý. Jednak rastlina nemá v našich podmienkach prirodzeného nepriateľa, jednak je veľmi odolná a životaschopná. Rozširuje sa podzemnými výhonkami, no i odrezkami. Z toho dôvodu nie je kosenie práve optimálnou formou likvidácie.
Ako to zvládnuť, konzultovali Pástorovci s botanikom Róbertom Šuvadom, ktorý sa pred pár rokmi venoval problematike inváznych druhov rastlín v Rožňave. „Odporučil nám herbicíd na báze glyfosátu, ktorý sa aplikuje na zelené časti rastliny. Potom sa dostane až do koreňového systému. Tým pádom zničí rastlinu, lebo zabráni jej rozmnožovaniu podzemnými časťami. Po odumretí rastliny sa glyfosát v pôde biologicky rozkladá. Vzhľadom na to, akú časť plochy pohánkovec už zaberá, by bol mechanický spôsob odstraňovania neefektívny,“ uviedol Pástor.
Realizáciu projektu plánujú Pástorovci začať v septembri. Jednak by išlo o postrek inváznych rastlín, jednak o úpravu terénu pre budúci chodník. „Miestami je tam veľa bordelu, lebo ľudia sem vyhadzovali stavebný odpad, sú tu veľké kusy betónu. To by sa malo odstrániť, aby tu bolo bezpečnejšie,“ povedala Pástorová. Diať by sa to malo v spolupráci s Technickými službami mesta, ako doplnil Pástor.
Cieľom projektu je vytvoriť malý park, kde si budú môcť rodičia posedieť a deti sa zahrať. „Naša predstava je taká, že plocha by mala byť rozdelená na dve časti. Jedna by bola taká čisto oddychová zóna, kde sú veľké stromy a chceme tam posadiť ďalšie. Druhá časť by bola pre deti, kde by sme chceli umiestniť nejaké hracie prvky. No asi z aktuálneho rozpočtu nám to nevyjde. Ak by sa projekt rozbehol dobre, podľa našich predstáv, tak by sme do Participatívneho rozpočtu zapojili aj v ďalšom ročníku. Alebo skúsime získať nejaký grant,“ zhrnula Pástorová. V pláne majú, ak to financie dovolia, inštalovať aj náučnú tabuľu s informáciami o inváznych druhoch rastlín.
Ak pôjde všetko podľa plánu, do konca roku by chceli okrem postreku zvládnuť aj výsadbu rastlín a výstavbu chodníka. Na jar budúceho roku, ak bude treba, realizovať druhý postrek. Následne osadiť lavičky a smetné koše.
© Mesto Rožňava, 5. 9. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava