Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Vďaka Nadácii ORANGE budú mať krajšie Vianoce

 19.12.2019
Mesto Rožňava sa po prvýkrát prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov zapojilo do projektu Darujte Vianoce, ktorý už tradične vyhlasuje Nadácia ORANGE. 18. ročník tohto grantového projektu, ktorý podporuje princíp filantropie a občianskej angažovanosti, bol pre Rožňavu mimoriadne úspešný. Spomedzi piatich navrhovaných sociálne odkázaných rodín boli podporené príbehy štyroch rodín. Počas najkrajších sviatkov roka tak budú mať dôvod na radosť nielen pani Alžbeta, Andrea, ale aj Mária a Ladislav ...
Vďaka Nadácii ORANGE budú mať krajšie Vianoce

Mesto Rožňava sa po prvýkrát prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov zapojilo do projektu Darujte Vianoce, ktorý už tradične vyhlasuje Nadácia ORANGE. 18. ročník tohto grantového projektu, ktorý podporuje princíp filantropie a občianskej angažovanosti, bol pre Rožňavu mimoriadne úspešný. Spomedzi piatich navrhovaných sociálne odkázaných rodín boli podporené príbehy štyroch rodín. Počas najkrajších sviatkov roka tak budú mať dôvod na radosť nielen pani Alžbeta, Andrea, ale aj Mária a Ladislav.

Cieľom tohto projektu bolo motivovať ochotných a aktívnych ľudí, aby si všímali ťažké osudy ľudí vo svojom okolí a podieľali sa na zmiernení ich situácie. Terénni sociálni pracovníci mesta Rožňava neváhali a krátko po vyhlásení projektu sa v novembri 2019 aktívne do výzvy zapojili a navrhli maximálne možný počet nominovaných, t.j. 5 rodín. Nežiadali o podporu a pomoc pre seba, ale pre tých, ktorí si nijako nevedia pomôcť v ťažkej životnej situácii sami a odkázaní sú na pomoc a všímavosť iných.

Nadácia ORANGE v roku 2019 spomedzi 585 predložených projektov z celého Slovenska podporila až 322 príbehov, medzi ktoré hodnotiaca komisia prerozdelila finančnú podporu v celkovej hodnote 50 000 eur.

Terénni sociálni pracovníci  17. decembra 2019 odovzdali  dôchodkyni p. Alžbete a jej ťažko zdravotne postihnutému synovi, o ktorého sa stará, elektrický sporák. Finančná situácia a slabé sociálne podmienky im nedovoľovali zakúpiť si sporák, resp. zariadenie kde by vedeli bezproblémovo pripravovať jedlo - varenú stravu a tak ich bezpochyby potešil tento dar, pretože si konečne budú môcť uvariť štedrovečernú večeru a urobiť si tak ozajstné Vianoce, ku ktorým patrí aj kapustnica.

Utorok, 17. december 2019 bol šťastným dňom aj pre ďalšiu rodinu, ktorá vychováva  1,5 ročné dieťa so zdravotným postihnutím, spastickým ochrnutím mozgu. Podľa prognózy nie je predpoklad na zlepšenie zdravotného stavu. Terénni sociálni pracovníci  priniesli malej Lilien detskú postieľku s výbavou a plienky, čím určite počas najkrajších sviatkov roka doprajú rodine chvíle radosti a spokojného trávenia Vianoc.

Ďalšou obdarovanou rodinou, ktorá sa nachádza na hranici chudoby a je v hmotnej a sociálnej núdzi, je rodina pána Ladislava, ktorý sám vychováva štyri maloleté deti po tom, čo ich mama opustila. Aj napriek nepriaznivej životnej situácii sa otec snaží zabezpečiť svojim deťom plnohodnotný život. Terénni sociálni pracovníci mesta Rožňava deťom dopriali vianočný darček v podobe rozťahovacej pohovky, čím prispeli k zlepšeniu kvality bývania rodine a aspoň čiastočne uspokojili ich základné životné potreby.

Poslednou obdarovanou klientkou z okrajovej časti mesta, ktorá sa nachádza na hranici chudoby, trpí nedostatkom, je v hmotnej a sociálnej núdzi, je pani Andrea a jej deti. Podporené bolo najmladšie zo štyroch detí, ktoré potrebuje pre zabezpečenie zdravého vývinu uspokojiť svoje základné životné potreby. Terénni sociálni pracovníci preto dieťatku 18. decembra 2019 odovzdali plienky a umelú kojeneckú výživu, čím prispeli k tomu, aby malá Jasmin netrpela hladom, aby sa cítila komfortne a bezpečne nielen počas najkrajších sviatkov roka, ale aj nasledujúcich dní, týždňov a mesiacov.

Tento projekt sa uskutočnil v rámci grantového programu Darujte Vianoce Nadácie Orange.

PhDr. Marek Koltáš, sociálny pracovník


© Mesto Rožňava, 19. 12.  2019 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta