Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Rodičovstvo v čase koronavírusu COVID-19

 22.01.2021
Milí rodičia, približne od začiatku mesiaca marec sa nie len Slovenská republika, ale celý svet nachádza v náročnej a vyčerpávajúcej dobe, kedy pandémia vírusu COVID-19 skúša naše sily. Mnohí z Vás majú okrem pracovných a iných povinností aj tie rodičovské. Zo dňa na deň ste sa stali učiteľmi v domácnosti a možno sa stretávate so situáciami, v ktorých by ste potrebovali poradiť ...
Rodičovstvo v čase koronavírusu COVID-19

Milí rodičia, približne od začiatku mesiaca marec sa nie len Slovenská republika, ale celý svet nachádza v náročnej a vyčerpávajúcej dobe, kedy pandémia vírusu COVID-19 skúša naše sily. Mnohí z Vás majú okrem pracovných a iných povinností aj tie rodičovské. Zo dňa na deň ste sa stali učiteľmi v domácnosti a možno sa stretávate so situáciami, v ktorých by ste potrebovali poradiť.

Viete, ako trávia Vaše deti čas na internete? Viete, s kým sú v kontakte a aké informácie o sebe a svojom súkromí zdieľajú verejne? Máte vedomosť o tom, či sa zapájajú do diskusií? V on-line prostredí na deti a mládež okrem pozitívnych informácií striehne veľa rizík. Medzi ne patrí sexuálne obťažovanie, šikanovanie, vydieranie a mnoho iného. Ako týmto rizikám predchádzať a ako sa o nich s tými najzraniteľnejšími rozprávať?

Mestská polícia Rožňava Vám v spolupráci so sekretariátom Rady vlády SR pre prevenciu kriminality, dávame do pozornosti brožúru k on-line bezpečnosti pre rodičov.

Bezpečnosť detí v on-line priestore musí byť pre našu spoločnosť jednou z priorít. Vedú nás k tomu okrem iného najmä tieto údaje:

  • 22 % detí v Európe dostalo aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom (v roku 2019)
  • 54 % slovenských detí má tendenciu zdôveriť sa s problémom kamarátovi
  • 31 % rodičovi a 22 % by o svojej skúsenosti radšej nepovedalo nikomu.

Zároveň je veľmi dôležité, aby ste vedeli, že v prípade potreby sa máte na koho obrátiť. Okrem polície sú tu pre Vás aj informačné kancelárie pre obete trestných činov zriadené v každom krajskom meste. Ich pracovníkov môžete osloviť osobne, telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom on-line poradne.

Ak sa o tieto materiály podelíte ďalej, napr. s Vašimi kolegami, známymi či rodinami, budeme len radi.

Zdroj: sekretariát Rady vlády SR pre prevenciu kriminality

 

pdf icon Pandémia COVID-19 RADY K ONLINE BEZPEČNOSTI pre rodičov
(PDF, 1,5 MB)
pdf icon Rodičovstvo v čase koronavírusu
(PDF, 2,5 MB)

 

© Mesto Rožňava, 22. 1. 2021 Ing. Róbert Hanuštiak  - Mestská polícia Rožňava