Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Kaštieľ Betliar

 18.02.2008
Historické pamiatky v okolí Rožňavy.
Kaštieľ Betliar
Andrássyovský Kaštieľ v Betliari
 
Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea.  Všetko, čo sa v kaštieli nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.
 
Betliar bol skutočne luxusným sídlom, ktoré bolo postavené pre účely reprezentácie svojich majiteľov. Na mieste staršieho menšieho renesančného kaštieľa  vznikla v rokoch 1881-86 za grófa Emanuela I. Andrássyho, obývajúceho v tom čase kaštieľ v Parchovanoch na Zemplíne rezidencia, ktorú využíval predovšetkým ako poľovnícke sídlo a múzeum pre svoju bohatú zbierku. Gróf sa inšpiroval predovšetkým anglickými vidieckymi sídlami, no na kaštieli môžeme nájsť aj prvky ovplyvnené francúzskou architektúrou.   Emanuelov syn, gróf Gejza I.   nechal kaštieľ začiatkom 20. Storočia zmodernizovať, čím vznikla skutočne luxusná rezidencia s elektrickým osvetlením, ústredným kúrením, 16 kúpeľňami, krásnou knižnicou a početnými pohodlnými apartmánmi, kde okrem jeho rodiny bývala aj spoločenská elita, zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách.
 
Poľovačky na medvede, vysokú zver, vlky či diviaky sa usporadúvali v betliarskych revíroch a v okolitých lesoch, ktoré obklopujú náš rozsiahly anglický park. Za jeho zakladateľa považujeme grófa Leopolda Andrássyho (1767-1824), osvieteného aristokrata, slobodomurára a významného zberateľa. Založil ho koncom 18. storočia a jeho rozloha presahuje 80 ha. Podľa zoznamu vedeným organizáciou ICOMOS, patrí medzi najvýznamnejšie historické záhrady sveta. Pred kaštieľom sa nachádza fontána so sochou Psyché od francúzskeho sochára (kovolejára) Ferdinanda Barbedienne (1810-1892), ktorá bola zreštaurovaná v tomto roku (2015) s podporou Poštovej banky. V parku je mnoho zaujímavých zákutí a stavieb: na konci hlavnej prechádzkovej trasy parku pri rybníku je zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou, kde Andrássyovci chovali medveďa hnedého, líšku, vlka a rysa. Okrem týchto druhov mal rozsiahly andrássyovský revír aj zvernicu pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. Založil ju v roku 1885 gróf Emanuel Andrássy a jej základ tvorilo asi 16 jedincov jeleníc a 5 jeleňov privezených zo Zemplína. V rozširovaní zvernice pokračoval Emanuelov syn gróf Gejza Andrássy, ktorý ju doplnil o danieliu a muflóniu zver z Moravy.  
 
Pri prechádzke ďalej natrafíte na slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most či Hermesovu studňu, kde počas piknikov v horúcich letných mesiacoch Andrássyovci chladili nápoje. Pri vstupnej bráne sa nachádza klasicistická rotunda z konca 18. storočia, ktorú Andrássyovci využívali najprv ako knižnicu a neskôr ako archív.  
 
KAŠTIEĽ BETLIAR
So stálou expozíciou Múzeum Andrássyovcov
Otvorené denne okrem pondelka
od 9:30 do 18:30 (posledný vstup do expozícií je o 17:30) platí do 18. septembra
 
Vstupné
Múzeum Andrássyovcov (1. a 2. poschodie kaštieľa) so sprievodcom, 60 min.
Dospelí: 8,- €
Deti nad 6 rokov/študenti do 26 rokov/dôchodcovia nad 62 rokov : 5,- €
Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press: voľný vstup
Foto lístok: 2,- €
 
Výstava Žofia – Pani Krásnej Hôrky, Zimná záhrada,  Staroveký Egypt (prízemie kaštieľa) bez sprievodcu
Dospelí: 6,- €
Deti nad 6 rokov/študenti do 26 rokov/dôchodcovia nad 62 rokov: 4,- €
Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press: voľný vstup
Foto lístok: 2,- €
Výklad pre vopred ohlásené, min. 10 členné skupiny na výstave Žofia – Pani Krásnej Hôrky v zimnej záhrade, expozícii staroveký Egypt a v klenotnici je spoplatnený sumou 2,- € na osobu k riadnemu vstupnému.
 
Kombinované vstupné pre Múzeum Andrássyovcov a Výstavu Žofia – Pani Krásnej Hôrky, Zimnú záhradu  a Staroveký Egypt (celý kaštieľ)
Dospelí: 8,- €
Deti nad 6 rokov/študenti do 26 rokov/dôchodcovia nad 62 rokov: 5,- €
Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press: voľný vstup
Foto lístok: 2,- €
 
Kombinované vstupné pre celý kaštieľ Betliar a mauzóleum Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí
Dospelí: 9,- €
Deti nad 6 rokov/študenti do 26 rokov/dôchodcovia nad 62 rokov: 6,- €
Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press: voľný vstup
Foto lístok: 2,- €
Prípadná zmena otváracích hodín vyhradená


Kopírovanie, tlačenie a distribúcia fotografií bez písomneho súhlasu
autora je v rozpore s autorským zákonom.