/ Záverečná správa z činnosti OZ GEMERUNNERS | Oficiálna stránka mesta Rožňava
Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Záverečná správa z činnosti OZ GEMERUNNERS

 02.01.2023
Po dvoch ťažkých pandemických rokoch môžeme konštatovať, že sme sa konečne rozbehli. Rok 2022 bol úspešným z hľadiska organizovania bežeckých podujatí aj účasti na rôznych pretekoch. Podarilo sa nám zorganizovať 3 podujatia série bežeckých pretekov 4 Podoby Rákoša – Jarnú, letnú a jesennú banícku fušku a znovu sme rozbehali Rožňavu a jej okolie vrámci podujatia Vráťme behom nádej.
Záverečná správa z činnosti OZ GEMERUNNERS
Po dvoch ťažkých pandemických rokoch môžeme konštatovať, že sme sa konečne rozbehli. Rok 2022 bol úspešným z hľadiska organizovania bežeckých podujatí aj účasti na rôznych pretekoch. Podarilo sa nám zorganizovať 3 podujatia série bežeckých pretekov 4 Podoby Rákoša – Jarnú, letnú a jesennú banícku fušku a znovu sme rozbehali Rožňavu a jej okolie vrámci podujatia Vráťme behom nádej.

Pretekovú šnúru sme odštartovali Jarnou baníckou fuškou – ako každé naše podujatie, aj toto bolo charitatívne a výťažok sme venovali Oliverovi Jokmanovi, ktorý trpí zriedkavým genetickým ochorením -  svalovou dystrofiou Duchenne, na základe génovej mutácie. Toto ochorenie mu bolo diagnostikované ako piatemu dieťaťu na Slovensku. Ochorenie sa prejavuje od útleho veku ubúdaním svalovej hmoty, preto je pre neho pravidelná rehabilitácia veľmi dôležitá. 18 pretekárov prebehlo trať dlhu 13 km, aby pomohlo vyzbierať Oliverovi prostriedky na rehabilitačné cvičenia.

Druhým podujatím v tomto roku bolo charitatívne podujatie Vráťme behom nádej, ktorej výťažok bol venovaný Tamarke Chmelárovej. Naša členka Marcela Vrábeľová opäť vložila celé svoje srdce do organizovania tejto akcie a my sme jej pri tom všetci ochotne pomáhali. Tamarka Chmelárová bojuje s detskou mozgovou obrnou a epilepsiou. 70 bežcov a walkerov prišlo podujatie podporiť a uľahčiť finančne nákladné liečenie a rehabilitácie pre Tamarku.
https://roznavskenoviny.sk/charitativny-beh-prilakal-sedemdesiatku-pretekarov/?fbclid=IwAR0w-v19WLJP5GJjX56Mid9QCKjxjsHlsi73Q7W5ADVlQYTom-cXp1Im4xc
 
Tretím podujatím bola Letná banícka fuška. Napriek horúcemu počasiu pretekári prišli, zabehli a behom pomáhali. Výťažok zo štartovného a tomboly sme venovali Lukymu Vaisovi  - na rehabilitačné cvičenia. Naši víťazi prejavili krásne gesto a svoje finančné výhry venovali Lukymu. Počas roka nás však zasiahla smutná udalosť a Luky svoj boj vzdal a veríme, že na nás z vesmíru dáva pozor.

V rámci Európskeho týždňa mobility sme propagovali beh prebehnutím mesta Rožňava na 5km dlhom okruhu. Zašportovali sme si s ostatnými športovými združeniami nášho mesta a opäť spravili niečo pre svoje zdravie.

Organizačne sme rok uzatvárali Jesennou baníckou fuškou. Na tomto podujatí sme výťažok z pretekov venovali Diane Kankulovej, ktorá trpí detskou mozgovou obrnou a udržuje sa v kondícií rehabilitáciami. Dianka napriek svojmu znevýhodneniu dokázala vyštudovať vysokú školu, a čo viac, svoju komunikáciu rieši prostredníctvom písania. 21  bežcov absolvovalo trať dlhu 20 km v typickom jesennom počasí a podporilo jej lepšiu budúcnosť.

Všetky podujatia sa konali pod záštitou primátora mesta Rožňava, Michala Domika, a podporili nás aj mnohí rožňavskí podnikatelia. Za čo všetkým veľmi pekne ďakujeme.

Rok  2022 však nebol len o organizovaní pretekov. Členovia nášho klubu úspešne reprezentovali naše mesto na rôznych podujatiach vrámci Slovenska, ale aj v zahraničí.

Pretekovú sezónu sme odštartovali v susednom Maďarsku – na pretekoch Fedrid Császta Trail sa 4. miesto medzi ženami podarilo obsadiť Henriete Pulenovej. Absolvovala trať dlhú 45 km s prevýšením 1000m.

Pokračovalo sa Ultralanovkou pre Plamienok – charitatívnymi 24 hodinovými pretekmi. Za 24 hodín sa Henriete Pulenovej podarilo na 3 km okruhu s prevýšením 190m na bratislavskej kolibe nakrutiť 33 kôl, čo znamená 102,5 km s prevýšením 6228 m. To prinieslo 3. miesto medzi ženami.

Na Jarnej baníckej fuške sa Adriánovi Dovalovi podarilo vybojovať 8. miesto medzi mužmi.

V lete sme sa zúčastnili Moldavskej 12 – Eliminátora. Cieľom bolo absolvovať čo najviac kôl na 5,6 km dlhom okruhu. Počas každého kola sa skracoval časový limit na jeho absolvovanie. Medzi mužmi si vybojoval René Vais 17. miesto a medzi ženami Henrieta Pulenová 1. miesto.

Na podujatí Bearfoot Poľana si zapretekala dvojica Jozef Ostrihoň a Helena Sokolová.

Na jeseň sme tradične absolvovali Dobšinskú desiatku. René Vais skončil vo svojej kategórii na 5. mieste a Henrieta Pulenová na 2. mieste medzi ženami.

Už tradične sme sa zúčastnili Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Na maratónskej trati (42,195 km)  reprezentovala klub Henrieta Pulenová s časom 3:23:08 (24. miesto ženy abs, 16. miesto v kat. do 39 rokov). Na polmaratónskej trati (21,1 km) hájila naše farby Martina Hetesiová  a René Vais.

Za veľkou mlákou v USA reprezentuje náš klub a naše mesto Maroš Gonos. Zúčastnil sa spolu s rodinou na podujatiach 38th Annual Independence run.

Jesennú banícku fušku absolvovali Adrián Dovala (11. miesto) a Jozef Ostrihoň (15. miesto).

Tradične sme boli účastní aj na Horskom behu Smolník – 33 km s prevýšním 1400m – Henrieta Pulenová sa umiestnila na 9. mieste v absolútnom poradí žien a na 7. mieste v kat. do 40 rokov.
 
René Vais končil tohoročnú sezónu sériou adventných behov:
1.kolo – Lorinčík – 11 km – 18. miesto
2.kolo – Čečejovce – 15,2 km – 13. miesto
3. kolo – Medzev – 12 km – 14. miesto
 
Reprezentovať farby mesta naďalej budeme v našich dresoch a bežeckých bundách s heslom a logom mesta, a vzorom gemerskej čipky, ktorý je našou súčasťou už štvrtým rokom. Propagovať naše podujatia budeme novými čelenkami s logom mesta Rožňava, našim logom a logom nášho podujatia.

Dotáciu od mesta Rožňava sme sa snažili využiť čo najefektívnejšie, tak aby boli odmenení aj členovia klubu a zároveň, aby nami organizované podujatia mali určitý štandard v takom rozsahu, aby sa k nám pretekári radi vracali. Veľký dôraz sme kládli na rodinnú atmosféru, reklamné propagačné materiály a takisto aj odmeny sme obstarávali v prevažnej miere v rámci mesta Rožňava, aby sme tak pomáhali aj miestnym podnikateľom.

V takomto duchu chceme náš klub viesť aj naďalej, podporovať rozvoj behu v meste Rožňava a jeho okolí. Organizovať podujatia série 4 Podoby Rákoša a obnoviť tradíciu Gemerského polmaratónu a budeme veľmi radi, ak sa nás mesto rozhodne podporiť aj v roku 2023.

Ďakujeme za prejavenú dôveru v roku 2022.

Za tím GEMERUNNERS
 
Ing. Henrieta Pulenová
Predseda OZ GEMERUNNERS
 
 
obrazok
obrazok
 

© Mesto Rožňava, 2. 1. 2023, Erika Švedová Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu , Mestský úrad Rožňava