Doména roznava.sk

Toto je oficiálna webová stránka mesta Rožňava.
Oficiálne stránky využívajú doménu roznava.sk.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

V Betliari si priblížili vojnové momenty z roku 1919

 01.08.2024
V Betliari si priblížili vojnové momenty z roku 1919
Betliar, 27. júla 2024 - Uplynulý víkend si v Betliari pripomenuli historické momenty z roku 1919, ktoré zasiahli životy obyvateľov regiónu, avšak pre mnohých zostávajú neznámym konfliktom. V Rožňave historici verejnosti priblížili boje o Slovensko prostredníctvom odborných prednášok, zatiaľ čo v Betliari kluby vojenskej histórie z krajín V4 predviedli návštevníkom autentickú rekonštrukciu vojny s použitím vojnovej techniky a pyrotechniky.

Hranice, tak, ako ich vidíme na mapách zakreslené dnes, nie sú samozrejmosťou a sú výsledkom tvrdých bojov. V máji a júni 1919 vypukol vojnový konflikt známy ako Boj o Slovensko, Boľševický vpád alebo Maďarsko-československá vojna. Boľševické vojská sa dostali až k poľskej hranici pri Bardejove a ohrozovali mestá ako Banská Bystrica a Bratislava. Československé vojsko sa po úvodnom ústupe vzchopilo, dokázalo odolať útokom a prejsť do protiútoku. Boje sa skončili až na nátlak Dohodových mocností prímerím na konci júna 1919. Uplynulý víkend sme si tieto udalosti pripomenuli.

V piatok, 26. júla si v priestoroch Baníckeho múzea v Rožňave mohli návštevníci najprv pozrieť výstavu historických zbraní a artefaktov z obdobia vzniku Československej republiky. Následne im historici PhDr. Lukáš Lexa, PhD. a Mgr. Viktor Brádňanský priblížili vznik ČSR, maďarsko-československú vojnu, vrátane vpádu maďarskej Červenej armády do rimavskej doliny v júni 1919.
 
V sobotu, 27. júla za obcou Betliar v lokalite Píla si mohli návštevníci všetkých vekových kategórií zblízka pozrieť dobové tábory a ich vybavenie, historické repliky uniforiem, výstroje a vojenskú techniku, či skúsiť sa skryť v samotných vojnových zákopoch a vžiť sa do situácie vojakov. Vrcholom podujatia bola dramatická rekonštrukcia bojov, ktorú predviedli kluby vojenskej histórie zo Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska za použitia akustických a pyrotechnických efektov.
 
“Sme veľmi radi, že sme mohli verejnosti predstaviť autentické podujatie v miestach kde sa tieto udalosti v skutočnosti odohrávali. Pozitívna spätná väzba svedčí o potenciáli jednak tohto podujatia a jednak podujatí, ktoré odhaľujú zabudnutú históriu
Gemera.” priblížil Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ OOCR Gemer.

Viktor Brádňanský, rozvojový koordinátor OOCR Gemer doplnil: “Tešíme sa, že na podujatí sa podieľala aj krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Košický samosprávny kraj, ktorý finančne podporil toto podujatie z programu Terra Incognita, za čo im ďakujeme a veríme, že budeme spoločne návštevníkom prinášať nové zážitky aj v budúcnosti.”

Priaznivci vojnovej tematiky sa však môžu začať tešiť na nadchádzajúce podujatia, ktoré bude OOCR Gemer s partnermi koncom leta a začiatkom jesene 2024 organizovať. Viac informácií nájdu záujemci na www.regiongemer.sk alebo na sociálnych sieťach Regiónu Gemer.

Kontakt pre médiá:
Ing. Branislav Očkaik
branislav.ockaik@regiongemer.sk
+421 948 874 652
 

© Mesto Rožňava, 1. 8.  2024 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta