Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Unikátna výstava Na dvoch kolesách v Rožňave

 04.06.2024
Unikátna výstava Na dvoch kolesách v Rožňave

plagat na 2 kolesach

 

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša do Rožňavy výstavu unikátnych modelov bicyklov. Pôvodne bola výstava určená pre dobročinné účely, no jej popularita v očiach verejnosti postupom času rástla a tak sa stala putovnou výstavou žiadanou až v zahraničí. Zbierka modelov bicyklov sa zaradila do Knihy slovenských rekordov.
 
Majiteľ zbierky Ján Trulík zozbieral viac ako 100 kusov, vrátane umeleckého spracovania mini modelov. Bicykle sú vyrobené z jednoduchých materiálov až po náročné vyhotovenia. „Na výstave bude možné vidieť modely bicyklov z kovu, dreva, porcelánu, či dokonca zo skla,“ uviedol autor výstavy. Výnimočné sú modely od sochára Davida  Whipa a kováča Hansa zo Salzburgu. Každý model je z iného mesta, od iného výrobcu. Autor výstavy prostredníctvom nej rovnako poukazuje i na fakt, že spojenie umeleckého dizajnu, techniky a pragmatickosti vytvára z bicykla nadčasový ekologický  dopravný prostriedok.

História bicykla ako dopravného prostriedku sa datuje od začiatku 19. storočia. Typickým pre toto obdobie je i kostitras (pevný bicykel s veľkým a malým kolesom). Banícke múzeum má takýto kostitras značky The King of The Road, ktorý je pravdepodobne vyrobený v Anglicku, vo svojom zbierkovom fonde. Výstava bude o tento zbierkový predmet doplnená.
 
Vernisáž výstavy sa uskutoční 11. júna 2024 o 16:00 hod. v Galérií Baníckeho múzea v Rožňave (Nám. baníkov 25). Návštevníci si ju budú môcť pozrieť až do 27. septembra 2024.
 
Všetci ste srdečne vítaní!

 

 


© Mesto Rožňava, 4. 6.  2024 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta