Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Správa činnosti klubu LOPTOŠI Rožňava za rok 2022

 10.05.2023
Správa činnosti klubu LOPTOŠI Rožňava za rok 2022
LOPTOŠI Rožňava je občianske združenie , ktoré sa venuje všeobecnej pohybovej príprave detí od 3 do 6 rokov /gymnastika ,atletika, plávanie, korčuľovanie, basketbal atď./ a detí od 7 do 13 rokov so zameraním na basketbal. Tento školský rok sme začali jedenástu sezónu so 5 trénermi a so 55 deťmi.

 Deti sú rozdelené do 3 skupín. Najmenšia skupina trénuje dvakrát do týždňa v telocvični ZŠ Ulica pionierov s trénerom Erikom Benčkom a v prípade priaznivého počasia tréneri organizovali tréningy vonku na ihrisku ZŠ  Ulica A. Hronca. Prostredná skupina má tréningy dvakrát do týždňa v telocvični ZŠ Zlatá s dvomi trénermi a to Beátou Helmeczy a Lackom Korcsmárosom.  V tejto skupiny máme školákov od 1. do 4. ročníka. Najstaršia skupina je zložená zo školákov ročníky 2009, 2010, 2011, 2012. Títo trénujú štyrikrát do týždňa s trénermi Ľuboslavom Sýkorom a Patrikom Ištókom. Tri tréningy sa nám podarilo dohodnúť v Športovej hale v Rožňave a piatky prebiehajú tréningy na ZŠ Zlatá.  Túto skupinu máme prihlásenú v celoslovenskej súťaži Majstrovstvá Slovenska mladších žiakov U14 – skupina D, 1. liga.  

Od septembra 2021 sme boli prihlásenie v skupine U13 – 1. liga, kde sme odohrali 16 zápasov aj na domácej aj na hosťovskej palubovke. Po kovide sme sa postupne rozbehli a stratené mesiace sme sa snažili dobehnúť počas jarných mesiacov. V auguste začala príprava v mestskom parku. A začiatkom školského roka 2022 sme sa presunuli postupne do telocviční. Sezónu sme začali s novými dresmi a zároveň sme súbežne otvorili nové občianske združenie s názvom Rožňavskí vlci. Chlapci nám totiž vyrástli, dostali do problematického veku a bolo im nepríjemné vystupovať pod názvom Loptoši. Prvý zápas sme odohrali dňa 18.09.2022 s Rim Basket Košice v Športovej hale v Rožňave. Následne sme odohrali ďalšie zápasy s ŠBK Galaxy Košice,1. BKM Iskra Svit,  BK Michalovce.  Mohli sme sa porovnať  s družstvami, ktorých mestá  majú extraligovú tradíciu a sú na inej výkonnostnej úrovni, čo sa týka počtu detí, tréningov, trénerov a samozrejme aj financií. Našim cieľom je získať hlavne herné skúsenosti a dobehnúť výpadok v covidovom období. Deti sú pohodlné, nenaučené k zodpovednosti chodiť pravidelne na tréningy a v neposlednom rade aj chorľavé, čo nám výrazne zhoršuje náš herný prejav. Ale dúfame, že v budúcnosti sa obnoví zodpovedný prístup k basketbalu aj zo strany detí aj rodičov.

V zime sme pre našich loptošov organizovali cez víkendy korčuľovanie hneď ako sa otvorilo klzisko aj pre verejnosť. Veľká účasť bola hlavne zo strany najmenších loptošov, ktorí sa učili korčuľovať.  Následne v marci sme organizovali kurz plávanie v Detskom centre v Rožňave. Deti aj rodičia si to veľmi pochvaľovali, nakoľko sme mali skúsenú externú trénerku.

Okrem športovej činnosti sa snažíme našim loptošom spríjemniť chvíle aj na Deň detí a Mikuláša. Keďže máme v klube deti od 3 – 12 rokov, rozdelili sme Deň detí na dva víkendy. Pre menšie deti sme Deň detí organizovali na ZŠ UL. Zlatá, kde mali pripravené rôzne športové súťaže. Tento rok nám nevyšlo počasie, takže sme museli byť v telocvični. Deťom tom však nevadilo, lebo si užili Labkovú patrolu - maskotov a potom sa úplne vyšantili na nafukovacej šmykľavke v telocvični. Samozrejme dostali medaile, darčeky, sladkosti a občerstvenie. Poobede všetci vyčerpaní sa odobrali domov spinkať.

Ďalší víkend sme organizovali Deň detí pre našich školákov v Športovej hale. Program nám začal s Martinom Lecom, ktorý predviedol športovo-umeleckú basketbalovú exhibíciu. Chlapcom sa to veľmi páčilo, nakoľko sa aj oni mohli zúčastniť programu.  Za tým sme  vytvorili  zmiešané družstva rodič a loptoš, ktorí súťažili v rôznych menej a viac náročných športových súťažiach. Na konci bolo vyhodnotené poradie súťažiacich podľa získaného počtu bodov . Na bodovaní sa zúčastňoval ako rodič, tak aj loptoš. Ako každý rok, odmenení boli všetci. Dostali darčeky a sladkosti. Na obed bol guláš a potom ešte voľný program, kde sa hral samozrejme basketbal.  

Každoročne organizujeme pre našich loptošov aj Mikuláša. Starším chlapcom sme rozdali balíčky už len na tréningu. Ale malí loptoškovia mali Mikuláša naživo v telocvični ZŠ Zlatá. Neprišiel sám, doprovod mu robil aj čert. Niektoré detičky sa veľmi potešili a niektoré sa aj báli. Po odchode Mikuláša bola voľná zábava pri vianočnej hudbe. 

Záverom veľké poďakovanie patrí Mestu Rožňava, riaditeľom základných škôl, ktorí nám vychádzajú maximálne v ústrety a samozrejme špeciálne poďakovanie patrí našim rodičom, že sú ochotní podporovať svoje deti v športovaní. Lebo je to hlavne ich zásluha, ak sa dieťa bude zúčastňovať tréningov a následnej turnajov.

Loptoši sú tí, ktorí stoja pri sebe.
Loptoši sú tí, ktorí sa nevzdávajú.
Loptoši sú tí, ktorí víťazia.
 
 

© Mesto Rožňava, 10. 5. 2023, Erika Švedová Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu , Mestský úrad Rožňava