Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Sieň slávy rožňavského športu

 07.03.2023
Súčasná podoba Siene slávy rožňavského športu bola otvorená pri príležitosti „Dní mesta Rožňava – 2023“ dňa 02. februára 2023. Prípravné práce, obrázkový materiál, obsah ako aj formu jednotlivých exponátov zabezpečil Olympijský klub GEMER. Foto materiál poskytol a autorom výstavy je predseda OKG PhDr. Juraj Králik.
Sieň slávy rožňavského športu
Súčasná podoba Siene slávy rožňavského športu bola otvorená pri príležitosti „Dní mesta Rožňava – 2023“ dňa 02. februára 2023.
Prípravné práce, obrázkový materiál, obsah ako aj formu jednotlivých exponátov zabezpečil Olympijský klub GEMER. Foto materiál poskytol a autorom výstavy je predseda OKG PhDr. Juraj Králik.

Finančné náklady na vyhotovenie bannerov a na výlep nápisov boli zabezpečené z dotácie od mesta Rožňava vo výške 500,- €, ako aj z finančných prostriedkov Olympijského klubu GEMER vo výške 550,- €.

Súčasná expozícia obsahuje 10 bannerov v nedávnej minulosti existujúcich športových odvetví v našom meste.

Prvý  banner znázorňuje „Olympionikov z Rožňavy“, v jej čele sa nachádza športový diplomat, predsedom Olympijského výboru Uhorska  a člen Medzinárodného olympijského výboru Gróf Géza Andrássy.

Kolekcia ďalších obrázkov predstavuje viacnásobnú majsterku a reprezentantku ČSSR, účastníčku Olympijských hier v roku 1968 v Innsbrucku, krasokorčuliarku Ágnes Buřilovú – Wlachovskú. Tohto roku jej pri príležitosti významného životného jubilea bol udelený titul „Čestná občianka Rožňavy“.  

Súčasťou banneru je aj najúspešnejšia paralympionička na svete, zrakovo oslabená lyžiarka Henrieta Farkašová, ktorá na štyroch paralympijských hrách získala spolu 11 zlatých medailí.

Prehliadku olympionikov dopĺňajú informácie o dvojičkách Danke a Janke Velďákových, ktoré úspešne reprezentovali Slovensko na niekoľkých olympijských hrách.

Druhý banner predstavuje „Galériu majstrov z Rožňavy“, je tu zobrazených vyše päťdesiat najúspešnejších športovcov nášho mesta do roku 1990, ktorí vybojovali tituly majstra Slovenska, ČSSR, Európy či sveta,  sú tu tiež reprezentanti Slovenska a ČSSR.
Mimoriadne vzácnym exponátom našej výstavy je zlatá paralympijská medaila z Pekingu, ktorú nám prepožičala Henika Farkašová.

Ďalším vzácnym exponátom je tablo z 25. mája 1913. Na vyše 30 originálnych fotografiách je zachytené športové stretnutie v atletike, gymnastike a športových hrách troch gymnázií v Rožňave.

Súčasťou výstavy sú aj dve olympijské pochodne z inventáru OKG. Ďalej je tu niekoľko dobových športových náradí, náčiní a športových potrieb, ako sú futbalové, basketbalové a hádzanárske lopty, tretry, ktoré nám darovali sestry Velďákové, pretekársky bicykel a cyklo tretry na ktorých vyhrávala Zlatica Halková, jej reprezentačné tríčko ČSSR. Niekoľko pohárov a medaily nám požičala p. Evka Völgyáková z bohatej zbierky jej manžela Jožka Völgyáka. Podarilo sa nám zabezpečiť aj fotografie najúspešnejšieho družstva stolných tenistov Geológu Rožňava, ktorý v najvyššej národnej súťaži Extralige v posledných troch rokoch obsadzujú vynikajúce medailové umiestnenia. Všetky tieto najvzácnejšie exponáty máme uložené v uzamykateľnej štýlovej skrinke.
 
Postupne budeme dopĺňať výstavu o ďalšie exponáty ako sú športové potreby, kroniky, fotoalbumy, diplomy a medaily.

Výstava je bezplatne verejne prístupná, návštevy sú po dohode na čísle mobilu 0911 214 160.
 
V Rožňave dňa 05.03.2023
 
Spracoval : PhDr. Juraj K r á l i k
 
 

© Mesto Rožňava, 7. 3. 2023, Erika Švedová Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu , Mestský úrad Rožňava