Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Pred 20 rokmi celebroval pápež Ján Pavol II. svätú omšu v Rožňave

 13.09.2023
Pred 20 rokmi celebroval pápež Ján Pavol II. svätú omšu v Rožňave
13. septembra 2003 navštívil Rožňavu v rámci štvordňovej pastoračnej návštevy Slovenska pápež Ján Pavol II. so svojím sprievodom. Od tejto udalosti ubehlo 20 rokov.
 
Po prílete z Bratislavy do Košíc sa za pozdravu obyvateľov obcí, ktorými pápež a jeho sprievod prechádzali, presunul Sv. Otec Ján Pavol II. limuzínou do Rožňavy. Tu ho privítal rožňavský diecézny biskup Mons. Eduard Kojnok. V areáli pod kopcom Rákoš, v slávnostnom oltárnom priestore, najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi celebroval svätú omšu. Tejto udalosti sa zúčastnilo približne 200 tisíc pútnikov, ktorí sem merali cestu nie len zo Slovenska, ale aj z okolitých štátov. Pápeža s nadšením pozdravovali mávaním vatikánskych vlajok, vlajok s podobizňou pápeža i štátnych zástav pútnikov. Program Jána Pavla II. pokračoval návštevou Biskupského paláca, kde bol pre neho a členov jeho sprievodu pripravený súkromný obed s biskupmi Rožňavskej diecézy a tiež vyhradený čas na oddych. Cestu k sídlu rožňavského biskupa mu lemovali nadšení a úctiví Rožňavčania. Vo večerných hodinách sa hlava katolíckej cirkvi vrátila do Bratislavy.
 
Pápež Ján Pavol II. navštívil Slovensko v dňoch 11. – 14. septembra 2003. Bola to jeho tretia, posledná návšteva Slovenska, kedy v rámci svojej apoštolskej cesty okrem Rožňavskej diecézy navštívil aj Banskobystrickú a vtedajšiu Bratislavsko-trnavskú arcidiecézu. Slovensko navštívil aj v rokoch 1990 (prvá návšteva Česko-Slovenska) a 1995.
 
Svätý Ján Pavol II. (Ioannes Paulus Secundus), vlastným menom Karol Józef Wojtyla (1920 – 2005) bol poľský duchovný, 264. rímsky pápež (1978 – 2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a najmladší pápež od roku 1846. Počas svojho 27 rokov trvajúceho pontifikátu absolvoval množstvo zahraničných ciest.
 
V septembri 2003 navštívil Rožňavskú diecézu ako prvý pápež Svätý otec Ján Pavol II. Tejto významnej udalosti je venovaná pamätná tabuľa umiestnená na budove biskupskej rezidencie. Pri tejto príležitosti boli vydané aj korešpondenčné lístky, ktoré dokumentujú návštevu Jána Pavla II. v Rožňave. Na mieste konania svätej omše  dnes stojí Pamätník Jána Pavla II.
 
Sylvia Holečková
 
Zdroje:
https://svet.sme.sk/c/22731501/zivotopis-papeza-jana-pavla-ii.html
Fotoarchív Baníckeho múzea v Rožňave (1-6)
Súkromná zbierka (7-10)
 
 

© Mesto Rožňava, 13. 9.  2023 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta