Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Pietny akt kladenia vencov

 05.09.2023
Pietny akt kladenia vencov
Pietny akt kladenia vencov
SNP

V Slovenskom národnom povstaní, v odboji proti fašizmu sa skrýva určitý pocit, ktorý sa nikdy nesmie vytratiť z našej vnútornej škály. Pocit hrdinstva, slobody a neprestávajúceho boja za ľudskosť a mier.

Spomienky na Slovenské národné povstanie zahaľuje prirodzený generačný odstup a roky od týchto udalostí priniesli aj nadnesený pátos.  Skúsme sa však zamyslieť nad situáciou, v akej sa nachádzali konkrétni ľudia, v konkrétnom čase - obyčajní ľudia z mäsa a kostí, ktorí sa za každú cenu, aj za tú najvyššiu, rozhodli pustiť do boja proti nepriateľovi a chrániť svoju vlasť, svoje rodiny a hlavne budúcnosť svojich detí. Áno, sú to hrdinovia, ktorí boli odhodlaní so zbraňami v ruke bojovať za mier, slobodu svojho národa a za lepší a krajší život. Bojovať za hodnoty, ktoré si každý  normálny človek nesie ukryté v sebe a ktoré tvoria samotnú podstatu toho, čomu sa hovorí ľudskosť.

A práve v tomto je odkaz Slovenského národného povstania!

Za toto bojovali naši predkovia – naši otcovia a starí otcovia!

Pamätajme na minulosť, pamätajme na tých, ktorí bojovali a padli v Slovenskom národnom povstaní.  Týmto hrdinom  prišli 30. 8. 2023 vzdať hold  vedenie, organizácie, inštitúcie aj občania mesta ku soche vojaka na Námestí 1. mája v Rožňave. V slávnostnom príhovore primátor mesta Michal Domik vyslovil presvedčenie, že keď rozprávame o hrdinstve a obetiach bojovníkov proti fašizmu, hovoríme predovšetkým o hodnotách, ktoré je našou povinnosťou brániť a to bez ohľadu na to, či sa píše rok 1944 alebo 2023. Jedine úctou histórii môžeme plnohodnotne precítiť boj, ktorý sa odohral skoro pred 80 rokmi. Boj za mier, boj za slobodu, boj za humanitu. Boj, na ktorý nikdy nesmieme zabudnúť a nesmie sa zabudnúť na hrdinov, ktorí zaplatili cenu najvyššiu - svoj život!
 
Česť ich pamiatke!
 
 
 

© Mesto Rožňava, 5. 9. 2023, Erika Švedová, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu , Mestský úrad Rožňava