/ OZ Haviar – Rožňava, vyhodnotenie činnosti | Oficiálna stránka mesta Rožňava
Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

OZ Haviar – Rožňava, vyhodnotenie činnosti

 22.12.2022
Pod Občianskym združením HAVIAR – Rožňava funguje dospelý súbor FS Haviar, spevácke zložky, detské súbory DFS Malý Haviar a DFS Deti FS Haviar a detská ľudová hudba DĽH Haviar, resp. Ľudová hudba Haviar (ďalej len DĽH, resp. ĽH).
OZ Haviar – Rožňava, vyhodnotenie činnosti
Pod Občianskym združením HAVIAR – Rožňava funguje dospelý súbor FS Haviar, spevácke zložky, detské súbory DFS Malý Haviar a DFS Deti FS Haviar a detská ľudová hudba DĽH Haviar, resp. Ľudová hudba Haviar (ďalej len DĽH, resp. ĽH).

Aj začiatok roku 2022 ostane spájaný s ochorením COVID-19 a s opatreniami, ktoré boli v boji proti nemu na Slovensku zavedené. S príchodom teplého počasia sa našťastie väčšina vystúpení, folklórnych festivalov a iných akcií v tomto roku, po dvojročnej prestávke, konala. Veľmi sme sa potešili, že sa nám podarilo uskutočniť viacero sústredení a aj naše podujatie „Vianoce s Haviarom“.

Tréningy všetkých skupín sa nám s príchodom jari začali obnovovať a konečne sme sa stretli na pravidelných tréningoch na našej domácej scéne. Členovia detských súborov dostali vysvedčenia a ukončili tak školský rok 2021/2022. DĽH trénovala aj počas prázdnin. Rovnako aj spevácke skupiny a dospelý súbor. Od septembra sme pri detských súboroch pristúpili aj k náboru nových členov a ich pravidelnej tanečnej príprave. Veľmi nás teší, že po dvoch rokoch sme mohli trénovať až do konca kalendárneho roka.
Po uvoľnení opatrení sme sa počas cca trištvrte roka zúčastnili viacerých vystúpení a súťaží, či už ako celý súbor, alebo jednotlivé spevácke zložky, DĽH Haviar, či detský súbor Malý Haviar. Stihli sme aj menšie, či väčšie sústredenie spevákov, ale aj sústredenie všetkých zložiek súboru Haviar – tanečníkov, spevákov a hudobníkov. Začiatkom júna sme po intenzívnych tréningoch a sústredeniach nahrávali prvé profilové CD súboru. Zatancovali a zaspievali sme na rôznych obecných slávnostiach a akciách v Brzotíne, Ochtinej, v Plešivci, v Gočaltove, Štítniku, v Stratenej, na akciách organizovaných mestom Rožňava – stavanie mája, Rožňavský jarmok, detský festival, začepčili viacero neviest v Rožňave, v Krásnohorskom Podhradí, v Betliari, muzikanti úspešne súťažili v Klenovci na Rontouke, kde získali tretie miesto. Koniec augusta patril Gemerskému folklórnemu festivalu v Rejdovej, s podtitulom trochu inak, aj s účasťou tanečnej, speváckej a muzikantskej zložky. Začiatkom septembra sa nám aj vďaka podpore mesta Rožňava podarilo pokrstiť naše prvé profilové CD „Ej uznám, uznám“. Krst CD sa konal ako sprievodné podujatie v rámci Dní mesta Rožňava a Rožňavského jarmoku. Hneď po krste sme naším spevom spríjemnili aj vojenskú akciu v kasárňach. Koniec novembra už tradične patril Roku na Gemeri, ktorý bol zameraný na vianočné obdobie. A práve vianočným vystúpením sme pokračovali aj v decembri v Kobeliarove a na našom vlastnom podujatí, Vianoce s Haviarom. Posledným vystúpením bolo vystúpenie na stužkovej dvoch našich tanečníčok.

Chceme sa poďakovať mestu Rožňava za podporu aj v roku 2022. Vďaka finančnej dotácii sa nám podarilo získať viacero hudobných nástrojov – detské rytmické hudobné nástroje. Zakúpili sme pomôcky na cvičenie. Technické zabezpečenie súboru sa rozšírilo o šikovný prenosný reproduktor, notebook s obalom a čítačkou CD. Pribudol nám obal na husle, struny na husle, španovače strún a tetivy do sláka. Zakúpili sme aj kancelárske potreby. Na všetky naše spevácke, ale aj tanečné sústredenia, na krst CD sme zabezpečili občerstvenie. Na podujatiach počas ďalších rokov nás bude propagovať aj nový roll up. Deti na našom podujatí Vianoce s Haviarom sa potešili Mikulášovi v novom kostýme, ale aj mikulášskym balíčkom.

Vďaka vyššie spomenutému sa kvalita tréningov všetkých našich zložiek posunie na vyššiu úroveň, stanú sa zaujímavejšie a kvalitnejšie. Vďaka intenzívnym a pravidelným tréningom a sústredeniam sa nám podarilo nacvičiť a nahrať naše prvé CD „Ej uznám, uznám“. Rovnako aj nacvičovať nový program. Tanečné tréningy budú obohatené o nové pomôcky na kondičné tréningy. Lepšie sa vycibrí rytmus vo všetkých zložkách. Budeme opäť sebestačnejší.

Všetci členovia ďakujú mestu Rožňava za podporu. Aj vďaka tejto dotácii sa každým tréningom a sústredením posúvajú vpred.
 
 
Mgr. Martina Dudášová, vedúca OZ HAVIAR - Rožňava
 
 
 

© Mesto Rožňava, 22. 12. 2022, Eva Hovorková Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu , Mestský úrad Rožňava