Naše mestá a obce stoja pred veľkou výzvou – zlepšiť kvalitu ovzdušia a účinnejšie chrániť verejné zdravie a životné prostredie. Pre dosiahnutie pozitívnej zmeny sú potrebné spoľahlivé dáta, vzdelávanie a osveta. Naša ponuka s dôrazom na témy lokálneho vykurovania a udržateľnej mobility pre vás preto obsahuje:
Väčšina dokumentov je k dispozícii aj v tlačenej podobe, niektoré aj v maďarskom jazyku.
ROZHLASOVÉ SPOTY – zvukové nahrávky s informáciami o správnom kúrení, vhodné pre propagáciu v obecných rozhlasoch; a mnoho iných typov ako zlepšiť kvalitu ovzdušia pre svojich obyvateľov:
https://www.populair.sk/sk/audiogaleria
WIDGET – informačný panel o kvalite ovzdušia na základe meraní staníc SHMÚ podľa jednotlivých regiónov, ktorý sa môže umiestniť na webovú stránku obce. Občania tak budú informovaní o aktuálnom stave kvality ovzdušia, podobne ako o počasí.
MOBILNÁ APLIKÁCIA DNES DÝCHAM – aktuálne informácie o kvalite ovzdušia a notifikácie o zmene stavu kvality ovzdušia vo vašom mobile
ĎALŠIE FORMY OSVETY – vystavenie informačných plagátov vo vhodných priestoroch v obci (obecný úrad, vývesná tabuľa, čakáreň u lekára, škola, prostriedky verejnej dopravy a pod.)
Cieľom ochrany ovzdušia v súlade so zákonom č. 146/2023 Z.z. o ochrane ovzdušia je dosiahnuť a udržať takú kvalitu ovzdušia, ktorá nemá výrazne negatívny vplyv na zdravie ľudí a nepredstavuje riziko pre životné prostredie a ekosystémy.
Slovenská republika patrí k členským štátom EÚ, ktoré čelia problémom s kvalitou ovzdušia v dôsledku zvýšených koncentrácií, čo má výrazne negatívny vplyv na zdravie občanov a životné prostredie. Na kvalitu ovzdušia negatívne vplývajú zvýšené koncentrácie
znečisťujúcich látok, najmä prachových častíc PM10 a jemných prachových častíc PM2,5, benzo(a)pyrénu (BaP), oxidu dusičitého NO2 a prízemného ozónu (O3). Hlavnými
zdrojmi znečisťovania ovzdušia sú lokálne kúreniská so spaľovaním tuhých palív v domácnostiach, doprava, priemysel a energetika.
V súčasnosti prebieha revízia smernice o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom ovzduší v Európe tak, aby sa limitné hodnoty na ochranu ľudského zdravia čo najviac priblížili štandardom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Slovenská republika dlhodobo porušuje už aktuálne platnú smernicu, pričom sa nám nedarí plniť limitné hodnoty stanovené pre prachové častice PM10. V tejto veci nás v roku 2021 zažalovala Európska komisia a Súdny dvor Európskej únie v roku 2023 tejto žalobe vyhovel. S prísnejšími pravidlami novej smernice bude naša situácia ešte zložitejšia.
Jednou z možností, ako aktívne riešiť problém, ktorý vplýva na zdravie obyvateľov, je osveta medzi občanmi. Aktivity a prístup samospráv sú v tomto smere nenahraditeľné a môžu výrazne ovplyvniť realizáciu opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia.
Výsledkom tejto spolupráce a vo verejnom záujme je zmeniť nepriaznivý stav ovzdušia v našich obciach.
© Mesto Rožňava, 25. 9. 2024 Roland Lázár, Odbor výstavby, ÚP, ŽP a PK, Mestský úrad v Rožňave