Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

OBJAVTE KRÁSU TRADIČNEJ REMESELNEJ ELEGANCIE

 18.09.2023
OBJAVTE KRÁSU TRADIČNEJ REMESELNEJ ELEGANCIE

plagat

plagat

 

Medzinárodný festival paličkovanej čipky v Rožňave privíta talentované čipkárky zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Bulharska, Francúzska a Španielska.

Pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK), Rastislava Trnku sa v dňoch 30. septembra - 1. októbra 2023 uskutoční XIV. ročník Medzinárodného festivalu paličkovanej čipky Paličkovanie, csipkeverés, koronki, na ktorý vás pozýva Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave, kultúrne zariadenie KSK.

Otvorenie festivalu je 30. septembra 2023 o 9.00 hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave.

„Pripojte sa k nám koncom septembra a zažite nezabudnuteľné chvíle plné prednášok, workshopov a výstav, kde budete mať možnosť objaviť tajomstvo paličkovanej čipky. Nechajte sa uniesť eleganciou a remeselnou dokonalosťou, nechajte sa preniesť do sveta vzorov a detailov, nechajte sa okúzliť krásou tejto vzácnej starodávnej remeselnej techniky. Okrem samotného festivalu je pre vás pripravený aj bohatý sprievodný kultúrny program ktorý vám umožní spoznať miestnu kultúru a tradície Gemera, lebo tento festival je nielen o umení, ale aj o spoločnom zdieľaní radosti a kultúrneho dedičstva,“ uvádza riaditeľka GOS Helena Novotná.
 
Odborné prednášky a workshopy
Organizátori návštevníkom pripravili bohatý program. Tvorivé dielne tentokrát budú zamerané na tradičné vzory gemerských a liptovských čipiek. Históriu, charakteristické znaky a využiteľnosť liptovskej paličkovanej čipky účastníkom priblíži Marta Hauserová, čipkárka, spoluautorka kníh o liptovskej čipke. V liptovskom prostredí ľudový odev a jeho výzdobu ovplyvňovali drsné prírodné a ekonomické podmienky života obyvateľov a práve paličkovaná čipka patrila medzi typické výzdobné techniky tradičného odevu. Angela Czintelová, etnografka, majsterka ľudovej umeleckej výroby a vedúca Klubu paličkovanej čipky pri GOS, zameria svoju odbornú prednášku na tradičné paličkované čepce z Gemera. Zaujímavou prednáškou obohatí na tému ručné spracovanie ovčej vlny odbornú časť programu aj etnografka Barbora Šumská.
 
Výstavy
Medzinárodná prezentácia prác paličkovanej čipky a autorská výstava českej čipkárky Hany Hyžákovej „Keď sa nitka s nitkou spojí“ budú prístupné počas festivalu 30.9.2023 (sobota) v čase od 9.00 do 20.00 hodiny a 1.10.2023 (nedeľa) v čase od 9.00 do 12.00 hodiny. Výstava Hany Hyžákovej bude prístupná verejnosti v Dome tradičnej kultúry Gemera do 27. októbra 2023 v pracovných dňoch v čase od 9.00 do 15.00.
 
Most, ktorý nás spája
Myšlienka vytvoriť spoločné výnimočné paličkované dielo znázorňujúce regionálnu identitu a medzinárodnú spoluprácu bez hraníc vznikla pred dvanástimi rokmi medzi čipkárkami zo Szécsény (HU), Bobowa (PL) a Rožňavy na Medzinárodnom workshope paličkovanej čipky v Betliari. Toto spoločné dielo „Most“ bolo vystavené už v roku 2012 vo Francúzsku na kongrese Medzinárodnej organizácie paličkovanej a šitej čipky OIDFA.

Od roku 2012 na znak medzinárodnej spolupráce, uchovávania a rozvíjania kultúrneho dedičstva sa k „Mostu“ svojimi prácami pripojili ďalšie čipkárky z Košíc, Krakowa a Budapešti, taktiež z Bulharska, Chorvátska, Ruska a Fínska. XIV. ročník medzinárodného festivalu prvýkrát privíta aj čipkárky z Francúzska a zo Španielska, ktoré svoje autorské práce pripoja k tomuto unikátnemu spoločnému medzinárodnému dielu, paličkovanému Mostu, ktorý nás spája.

Sprievodný kultúrny program nabitý umením a tradíciami
Trojdňový festivalový program svojim vystúpením obohatí Folklórna skupina Genšenky z Honiec a Folklórny súbor Haviar z Rožňavy, ktoré predstavia regionálne tance a piesne z horného Gemera.
 
Festival sa uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2023.

Festival z verejných zdrojov podporil a hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia.

Aktuálne informácie zo života Gemerského osvetového strediska sledujte na našej stránke www.gos.sk a na našich sociálnych sieťach, ktoré nájdete jednoducho ako @gos.roznava.
 
Tešíme sa na Vašu návštevu!
 
 

© Mesto Rožňava, 18. 9.  2023 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta