Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

My Street Films SK

 31.08.2023
My Street Films SK

plagat

 

My Street Films SK
Dokumentaristický vzdelávací projekt v Rožňave

Aktuálny ročník vzdelávacieho projektu My Street Films SK sa blíži do záverečnej fázy. Na treťom zo série workshopov, ktorý sa uskutoční 8. - 10. septembra v Rožňave, sa budú účastníci a účastníčky venovať strihovej dramaturgii svojich krátkych filmov. Organizačne workshop zastrešuje Gemerské osvetové stredisko (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Národným osvetovým centrom (NOC).

„Tvorivý proces bude opäť prebiehať pod lektorským vedením výrazných osobností slovenského dokumentu. Režisérka Barbora Sliepková a režiséri Marek Kuboš a Adam Hanuljak účastníctvo sprevádzali od počiatočných fáz ich námetov. V záverečnej etape lektorský tím obohatí filmový strihač Maroš Šlapeta,“ uvádza za NOC Debora Pastirčáková.

Tematický záber pripravovaných filmov sľubuje podnetnú divácku skúsenosť. Autori a autorky v nich citlivo reagujú na aktuálne problémy ako je otázka migrácie, ekologický vplyv rýchlej módy či fenomén umelej inteligencie pri tvorbe umeleckých diel. Zároveň si vyberajú osobné témy ako hľadanie identity a domova v období dospievania, či osamelosť staršieho človeka, na ktoré nazerajú s prekvapivou úprimnosťou a ľudskosťou. Dokončené filmy budú slávnostne odpremiérované na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa uskutoční začiatkom novembra v Bratislave.
 
„Súčasťou workshopu bude aj premietanie dokumentárneho filmu Osamelí bežci: Ideme ďalej! režiséra Martina Repku. Po premietaní bude nasledovať diskusia so scenáristom a producentom filmu Marošom Šlapetom, ktorý je jedným z lektorov My Street Films SK,“ informuje Anežka Kleinová (GOS) a dodáva: „Podujatie sa uskutoční v priestoroch Kultúrno-kreatívneho centra Kláštor v Rožňave v piatok 8. 9. 2023 a je určené pre verejnosť. Srdečne pozývame.“
 
My Street Films SK je vzdelávací projekt, do ktorého sa môže zapojiť ktokoľvek aj bez predošlého filmového vzdelania. Cieľom je natočiť krátky dokumentárny film pod lektorským vedením skúsených filmárskych osobností. Každý ročník sa začína súťažou autorských námetov. Z nich porota vyberie 6 – 9 najlepších, ktoré dostanú príležitosť na vývoj a realizáciu na sérii workshopov.
Realizáciu projektu z verejných zdrojov podporuje Fond na podporu umenia.
 
 
 

© Mesto Rožňava, 31. 8.  2023 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta