Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Fašiangy s Baníckym múzeom

 08.02.2024
Fašiangy s Baníckym múzeom

plagat

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, už tradične počas fašiangového obdobia prichádza s podujatím pre detského návštevníka. Pre deti materských a základných škôl 1.stupňa si múzejníci pripravili aktivity, ktoré rozvíjajú ich poznatky, tvorivosť a fantáziu.

Múzejníci deťom vysvetlia zmysel a pôvod tohto tradičného sviatku, ako ho naši predkovia oslavovali a aké zvyky počas neho dodržiavali. Dokonca túto aktivitu prepojili s novou výstavou pozostávajúcou z fotografií hudobníkov a pastierov z Gemera a jeho okolia. „Tohtoročné fašiangy sme sa rozhodli osláviť v tradičnom duchu. Pre našich najmenších záujemcov sme pripravili interaktívne hry priamo na výstave s názvom Valašský rok/Pásztoresztendő. Kedysi pastieri na fašiangoch vystrájali. Chodili v rôznych maskách medzi ľudí a rozveseľovali ich. Bola to súčasť ich valašského roka a zvykov. Veríme, že našou aktivitou zaujmeme dnešnú mladú generáciu a nielen ich zabavíme, ale aj niečo nové naučíme,“ povedala múzejná pedagogička Gabriella Badin. V závere aktivity si deti vlastnoručne vyrobia fašiangové masky.

Podujatie bude prebiehať v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave (Námestie baníkov 25, Rožňava) počas dvoch dní, od 12.02.2024 do 13.02.2024, od 8:00 hod. do 15:00 hod. Rozsah aktivity je 60 minút a vstupné je vo výške 2 eurá na žiaka. Záujem o podujatie je potrebné vopred nahlásiť.

Tešíme sa na všetky deti!

Kontakt:
Mgr. Gabriella Badin,
e-mail: pedagog.galeria@banmuz.sk,
tel.: 0907 769 338
 

© Mesto Rožňava, 8. 2.  2024 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta