Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Dostaňme prostredníctvom rôznych podujatí literatúru a knihy čo najviac do povedomia verejnosti

 17.01.2024
Dostaňme prostredníctvom rôznych podujatí literatúru a knihy čo najviac do povedomia verejnosti
V súčasnosti čítanie považujeme za základnú znalosť a pre mnohých z nás je tiež veľkou zábavou. No nebolo tomu vždy tak. V 18. storočí mnohí ľudia pokladali čítanie kníh za nepotrebnú vec. Venovali sa mu iba vzdelanci a bohatí ľudia.
 
Čítanie. Dôležitá činnosť každého dňa. Výsledky 15-ročných slovenských žiakov v medzinárodnom testovaní PISA 2022 sú alarmujúce. V rizikovej skupine sa v oblasti čitateľskej gramotnosti ocitlo vyše 30 percent žiakov, ktorí nedisponujú základnými čitateľskými zručnosťami! Čitateľská gramotnosť je potrebná, aby žiaci dokázali uspieť v ďalšom vzdelávaní a iných predmetoch.
„Tak, ako sa mení doba, mení sa aj poslanie knižníc. V minulosti boli miestom, kde sa dali požičať knihy alebo v priestoroch študovne poskytovali možnosti na štúdium. V súčasnosti majú knižnice množstvo ďalších úloh,“ povedala riaditeľka knižnice v Rožňave Iveta Kyselová.
 
Súčasné knižnice už dávno nie sú iba miestom vypožičiavania kníh a časopisov, ale aj miestom s množstvom podujatí ¬– besied, workshopov, prednášok, výstav, koncertov, kurzov. A predpokladá sa, že v budúcnosti budú mať ešte dôležitejšie poslanie a oveľa širší okruh pôsobnosti.
 
„Posunúť knižnično-informačné služby do on-line prostredia dnes už nie je žiadna novinka,“ rozhovoril sa Marek Čižmár, pracovník rožňavskej knižnice. „Sme radi, že naši čitatelia a priaznivci si zvykli na náš web, Facebook profil, či Instagram. Od novembra minulého roka sme ako novinku spustili knižničný blog s názvom inKnižnica a pripravujeme aj podcast Knižnica od A po Z,“ dodal Čižmár.
 
Pripomeňme si význam čítania podujatiami, ktoré si v tomto roku 2024 pripravili pracovníci Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave. Dostaňme prostredníctvom rôznych podujatí literatúru a knihy čo najviac do povedomia detí i dospelých.
 
 
Tatiana Bachňáková
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave
Kontakt : www.kniznica-rv.sk
E-mail : kniznica@kniznica-rv.sk
Adresa : Lipová 3, 048 01 Rožňava
Tel. : 058/ 788 09 11, 788 09 17
 

© Mesto Rožňava, 17. 1.  2024 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta