Oficiálna stránka mesta Rožňava
Slovenčina Magyar English

Objavte svet zadymovanej keramiky

 24.05.2023
Objavte svet zadymovanej keramiky

plagat

Objavte svet zadymovanej keramiky
Trojdňový workshop s lektorkou Amáliou Holíkovou

Termín:
2.-3. 6. 2023 - Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera
25.6.2023 - Hájske hrnčiarstvo

Remeselnícky inkubátor (RINK), ktorý je súčasťou Gemerského osvetového strediska, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, pripravil pod vedením skúsenej lektorky keramikárky Amálie Holíkovej exkluzívny workshop tvorby zadymovanej keramiky.
 
Záujemcovia sa počas troch stretnuM priučia tajomstvám tvorby tejto prastarej technológie, ktorá pravdepodobne pochádza od keltských hrnčiarov. Koncom stredoveku sa čierna keramika opäť výraznejšie objavuje aj na našom území, dokonca „čierni hrnčiari“ mali od roku 1718 v Komárne svoj osobitný cech.

2. júna 2023 v Dome tradičnej kultúry Gemera sa v čase od 15.30 uskutoční prvá časť workshopu. Zúčastnení sa môžu tešiť na program tvorený z teore\ckej, ale aj prak\ckej čas\. V teoreGckej časG získajú ucelený prehľad o histórii zadymovanej keramiky, výbere vhodného materiálu, nástrojovom vybavení a technikách tvorby. PrakGcká časť sa bude venovať samotnej tvorbe keramiky a na ďalší deň, v sobotu 3. júna 2023 proces výroby sa pokračuje v keramickej dielni Domu tradičnej kultúry Gemera.

Finále, teda tá najvzrušujúcejšia časť sa uskutoční priamo u lektorky, 25. júna 2023 v Hájskom hrnčiarstve, kedy príde na rad výpal v poľnej peci. Tento dôležitý krok zabezpečí trvanlivosť a unikátny vzhľad výtvorov. „ A načo nám dnes poslúži zadymovaná keramika? Všade tam, kde nám jej pórovitosť bude k úžitku. Väčšie nádoby na uskladnenie zemiakov, menšie na cibuľu, cesnak, soľ, koreniny. Vynikajúce sú črepníky, svietniky, lampičky, ale aj Genidlá. Dózy na čaj, či pekáče sa dajú použiť aj na ohni,“ vymenováva úžitkovosť zadymovanej keramiky aj v 21. storočí keramikárka Amália Holíková.

Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť objaviť všetko, čo ponúka zadymovaná keramika. Získajte nové vedomos\, skúsenos\ a tvorivé nadšenie na workshope "Od\ene čiernej keramiky" s lektorkou Amáliou Holíkovou.
 
Maximálny počet účastníkov je limitovaný. Záujemcovia sa môžu registrovať mailom na adrese rink@gos.sk alebo telefónom na čísle 0915 884 135. Účastnícky poplatok je 80 €.
 
Aktuálne informácie zo života Gemerského osvetového strediska sledujte na našej stránke www.gos.sk a na našich sociálnych sieťach, ktoré nájdete jednoducho ako @gos.roznava.

Tešíme sa na Vás!
 
 
 

© Mesto Rožňava, 24. 5.  2023 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta