Záverečná hodnotiaca správa

Aj keď rok 2020 priniesol so sebou mnoho negatív, podarilo sa nám zopár úspešných projektov. Našim plánom toho roku priniesť 4 športové podujatia pod súhrnným názvom 4 Podoby Rákoša (skladajúcu sa zo Zimnej, Jarnej, Letnej a Jesennej baníckej fušky). Kvôli obmedzeniam a pandemickej situácii sa nám podarilo uskutočniť zimnú a letnú sériu pretekov. Všetky informácie týkajúce sa propozícii a dobročinného smerovania našich podujatí sme priniesli na našej webovej stránke: www.gemerunners.webnode.sk a takisto aj na facebookovej stránke:

https://www.facebook.com/pg/4podobyrakosa/posts/?ref=page_internal.

Základné informácie boli propagované aj na portáli www.restartnisa.sk  a reportáže z pretekov boli odvysielaná aj v mestskej televízie: https://www.rvtv.sk/2020/01/16/sport-15-1-2020/ https://www.rvtv.sk/2020/08/13/sport-12-8-2020/. Obe podujatia sa stretli s pozitívnym ohlasom pretekárov, a pevne dúfame, že rok 2021 bude v tomto ohľade priaznivý a zopakujeme si ich.

Členovia nášho klubu sa plánovali toho roku zúčastniť mnohých pretekov a podujatí, aby mohli reprezentovať mesto Rožňava. Kvôli zrušeným podujatiam to bolo možné uskutočniť len v lete a na jeseň. Naďalej však dúfame, že v novom roku budeme môcť ukázať dravosť a šikovnosť  bežcov, nielen na domácej pôde, ale aj na podujatiach po celom Slovensku. Reprezentovať farby mesta budeme v nových dresoch, ktorých náhľad prikladáme. Dizajn a farba sa trochu pomenili, pribudlo heslo a logo mesta, ostal však naďalej vzor gemerskej čipky, ktorý je našou súčasťou už druhým rokom.

Dotáciu od mesta Rožňava sme sa snažili využiť čo najefektívnejšie, tak aby boli odmenení aj členovia klubu a zároveň, aby nami organizované podujatia mali určitý štandard v takom rozsahu, aby sa k nám pretekári radi vracali. Veľký dôraz sme kládli na rodinnú atmosféru, reklamné propagačné materiály a takisto aj odmeny sme obstarávali v prevažnej miere v rámci mesta Rožňava, aby sme tak pomáhali aj miestnym podnikateľom.

V takomto duchu chceme náš klub viesť aj naďalej, podporovať rozvoj behu v meste Rožňava a jeho okolí. Organizovať podujatia série 4 Podoby Rákoša a obnoviť tradíciu Gemerského polmaratónu a budeme veľmi radi, ak sa nás mesto rozhodne podporiť aj v roku 2021.

Ďakujeme za prejavenú dôveru v roku 2020.

Za tím GEMERUNNERS

 

Ing. Henrieta Pulenová
Predseda OZ Gemerunners

 

Reportáž zo Zimnej baníckej fušky:

11/1/2020.. dátum, kedy sa pretrhla negatívna šnúra skoro 9-ich rokov bez bežeckého podujatia v Rožňave (ak nepočítame taktiež dobročinný beh „Vráťme behom nádej“ v r. 2018, ktorým sa toto všetko začalo).

Ako prvý krok k tejto zmene viedol začiatok spolupráce občianskych združení Gemerunners a Otvor dvor.

Prvé ovocie tejto kooperácie bolo viditeľné v malých skupinových nesúťažných behoch nazvaných ako „Kultúrbehy“, ktoré spojili beh s kultúrou, na ktorých si účastníci nielen schuti zaklusali, ale aj sa niečo zaujímavé dozvedeli o Rožňave.

Po krátkom čase nasledoval ďalší (už vieme, že úspešný) krok, a to súťažný pretek rodinného charakteru s veľmi silným obsadením.

Vlastne séria 4 behov počas každého ročného obdobia, ktorej zimná premiéra sa uskutočnila práve minulú sobotu.

Séria sa nazvala „4 podoby Rákoša“ a jednotlivé jej časti „Zimnou, jarnou, letnou a jesennou baníckou fuškou“.

Názov je spätý s baníckou históriou vrchu Rákoš, ktorý je popretkávaný vrtmi a štôlňami a tiež je možné na ňom absolvovať turistiku na banskom náučnom chodníku.

Prečo práve Rákoš?

Lebo my Rožňavčania beháme krížom-krážom po týchto kopčekoch prakticky denne a je to jedna z našich najobľúbenejších miest na aktívny oddych, relax.

Snáď neexistuje človek z blízkeho okolia, ktorý tam nezavítal ani raz.

Chceli sme sa podeliť o ich krásu aj s bežcami mimo Rožňavy, a zároveň sa s nimi aj dobre ponaháňať

A tá frekvencia jednoducho preto, lebo čo ročné obdobie, to iné prostredie.

A tak sa stalo, že sme sa minulú sobotu stretli s veľkým úsmevom na Krásnohorskej ulici v areáli kaviarne Caffé Sana, ktorej priestory nám boli poskytnuté, aby sme ich mohli nazvať 4-krát do roka našou domovinou.

My organizátori, vy bežci, naše rodiny, priatelia, fanúšikovia alebo turisti len tak prechádzajúci okolo..

Taká malá rodinná idylka.

13,5 km-ová trasa s prevýšením 328 metrov začínala na lúke pod Rákošom a jej začiatok viedol po žltej turistickej značke, kde sa po cca. 2 km napájala na Vojvodský výšľap (MineTrails). Na tomto úseku bolo konštantné stúpanie, až po križovatku Ypsilonka. Potom na trase Gombášskeho výšľapu cesta klesala až do cieľa.

Počas celej trasy bolo vytýčené (podľa vás bežcov) prehľadné vlastné značenie v podobe faboriek a smerovníkov.

Podmienky behu mierne sťažili návaly hmly, ako aj miestami zľadovatelý klzký terén, ale počasie sa po odštartovaní postupne zlepšovalo.

Časový limit na absolvovanie celej trasy bol určený na 2 hodiny. Najlepší z vás nepotrebovali ani polovicu z uvedeného času na úspešné dorazenie do cieľa.

Asi budeme musieť nabudúce trochu pritvrdiť

Súťažilo sa v dvoch kategóriách.

Kategóriu mužov vyhral čím ďalej, tým známejší Paťo Milata z Etos Slovakia (s časom 53:17) pred Peťom Glončákom z Behame.sk (53:57) a Jakubom Haviarikom z Extreme Obstacle Runners (54:28).

Najrýchlejšie ženy docupitali v poradí Henika Pulenová z nášho klubu Gemerunners (1:11:00) pred Ivetkou Širgelyovou Ujházyovou od našich kamarátov zo Spartan Training Group Rožňava (1:16:55) a Maťkou Hetesiovou, ktorá nemá doposiaľ klubovú príslušnosť, ale tajne dúfame, že sa raz pridá k nám

Spomenutí prví traja bežci oboch kategórií obdržali pamätné trofeje a finančné odmeny, ktoré môžu napríklad použiť na kúpu novej bežeckej obuvi a prísť ju otestovať opäť k nám

Podujatia sa zúčastnilo 34 bežcov a 6 bežkýň, takže 50-kový limit pretekárov sa nakoniec nepodarilo naplniť.

Keďže naše preteky budú mať z 99% charakter dobročinných podujatí, finančný výťažok vo forme registračných poplatkov a dobrovoľnej zbierky priamo na mieste bol v plnej miere venovaný útulku pre psíkov v Rožňave.

Ďakujeme Vám všetkým, čo ste pridali pomocnú ruku k tomu, aby sa Rožňave podarilo vrátiť späť na bežeckú mapu Slovenska.

Budeme v tomto trende pokračovať.

Naši usporiadatelia / dobrovoľníci: Heni Pulenová, Michal Drengubiak, Gabi Máté, Renata Palme, Rado Kovács, Števo Černák, Soňa Raczemberger, Erika Ostrihoňová, Norbi Bukovič, Jolika Bukovičová, Pišta Širgely, Dino Pačmár, Martina Majirosová, Attila Gutta, Mirka Mészárosová, Timea Bagačková Zollerová, Árpád Görgei, Laura Palme, Aďa Halásová, Jaro Ujházy.

Sponzori a partneri podujatia: podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta p. Michala Domika, CAFFE SANA, PIZZA MICIO, STOP BAR, ESSITY, PEMO COLOR, MESTSKÉ LESY ROŽŇAVA, MESTO ROŽŇAVA, FEUDALL RACING SUPPORT MINE TRAILS.

Vidíme sa na Jarnej baníckej fuške priatelia!

Detaily už čoskoro..

 


© Mesto Rožňava, 12. 10. 2021 Erika Švedová, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 12.10.2021 14:52 hod.