Po desiatich rokoch sa na Slovensku znova sčítavajú obyvatelia. Tentokrát doslova, lebo prioritou je, aby sa každý sčítal sám, resp. za pomoci rodinných príslušníkov. Prvýkrát v histórii nášho štátu sa sčítanie uskutočňuje len v elektronickej forme. Formulár, aj v jazyku menšín, je na webovej stránke www.scitanie.sk, k dispozícii je aj mobilná aplikácia pre operačné systémy iOS aj Android. Samosčítanie sa začalo v pondelok 15. februára. Trvať bude šesť týždňov a skončí sa 31. marca.
 
Presunutý termín
Pôvodne sa v rovnakom termíne malo rozbehnúť aj asistované sčítanie pre ľudí, ktorí sa nemôžu alebo nevedia sčítať sami. Vzhľadom na to, že aktuálne platia na Slovensku opatrenia v boji proti ochoreniu COVID-19, asistované sčítanie sa presúva. Po novom sa tak začne 1. apríla a bude trvať do 31. októbra 2021. Viac informácií prinesieme v čase, keď to bude aktuálne.
 
Pri samosčítaní je dôležité dodržať termín a sčítať sa do 31. marca. V čase asistovaného sčítania to už nebude možné.
 
Pozor na sankcie
Treba tiež pripomenúť, že sčítať sa je podľa zákona povinné. V prípade ak obyvateľ poruší povinnosť poskytnúť údaje a zároveň nezabezpečí svoje sčítanie, mesto mu uloží pokutu od 25 do 250 eur.
 
Dôležitý je každý človek
V čom spočíva dôležitosť sčítať sa? Údaje z tohoto sčítania budú podkladom pri rozdeľovaní podielových daní na ďalších desať rokov. Vzhľadom na to, že tieto dane tvoria podstatnú časť príjmov mesta, zapojenie sa každého obyvateľa mesta prinesie peniaze do mestskej pokladnice.
 
Mesto tak bude mať viac finančných zdrojov na opravu ciest a chodníkov, bude môcť vysadiť viac zelene, zveľadiť verejné priestranstvá, či pripraviť a realizovať nové projekty, ktoré pomôžu Rožňave napredovať vo svojom rozvoji.
 
Od 15. februára 2021 je pre obyvateľov k dispozícii infolinka na telefónnom čísle 02/20 92 49 19.
 
Viac informácií nájdete TU
 
 

© Mesto Rožňava, 15.  2. 2021 Peter Podolinsky, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 15.02.2021 09:39 hod.