Uprostred prázdnin Domka, stredisko Rožňava organizovala pre mladých nášho mesta pobyt s názvom „Volanie divočiny“ v Zatračanom pri Liptovskej Tepličke.

Podujatia sa zúčastnilo 23 účastníkov. Počas podujatia sme sa pomocou scénok a aktivít preniesli do starého Ríma a deti sa zoznámili so životom vtedajšej doby a tiež časťou života sv. Pavla, apoštola. Vyskúšali si život v prírode bez bežného komfortu, t.j. na chate bez elektriky (svetlo bolo pomocou autobatérie) a vody.

Po príchode do Liptovskej Tepličky sa detí ujal prevádzač, ktorý im mal ukázať cestu do Ríma. Mapu si však museli vykúpiť splnením 8 úloh v dedine (napr. vypýtať 4 krajce chleba, obliecť sa na 5 min do pršiplášťov, a pod.). Po splnení úloh sa vybrali so všetkými vecami na cca 6 km cestu na chatu, ktorá predstavovala Rím. Tesne pred Rímom ich však čakala stráž, keďže nemali platné rímske doklady, nepustili ich ďalej. Prevádzač im však ukázal „tajnú“ cestu, ktorá viedla cez les a potôčik. Po sv. omši a večeri nasledovala zoznamovačka a nočná hra, po ktorej sa Pavol dostal pred cisára.

Druhý deň sa začal modlitbou a rannou rozcvičkou. Raňajky boli sťažené tým, že každý účastník mal nejaký postih – chorobu (bol hluchý, nemý, slepý, na slová čo, áno, daj - odpovedal „ja si neprosím“, prípadne pár so zviazanými rukami) a mali si navzájom pomáhať, aby sa naraňajkovali. Po raňajkách boli svedkami, ako Pavol bol prítomný pri ukameňovaní Štefana. Obed mali vo vlastnej réžii – čo si uvarím, to budem jesť. Najprv si museli vybojovať v rôznych aktivitách suroviny na guláš (streľba z luku, chodenie po lane, ...), potom založiť ohnisko, urobiť trojnožku pre hrniec, zapáliť oheň bez papiera s tromi zápalkami a uvariť si guláš. Poobede sme si vyskúšali napätú vojenskú situáciu v Ríme na paintballe. Hra vyvrcholila obrátením Pavla na kresťana. Deň sme zakončili nočnou hrou. Deti putovali s jednou baterkou v sprievode animátora do Damasku na neďaleký kopec, kde si mali odpáliť svetlo a doniesť ho na chatu tak, aby nezhaslo.

Tretí deň sme začali tak ako predchádzajúci. Raňajky si teraz ale museli nájsť v okolí chaty. Pavol sa dostáva do väzenia. Potom sme sa vybrali na túru na Dzurovú skalu. Po nekompromisnej oblievačke sme sa s veľkou radosťou pustili do opekačky s voľný programom, ktorý sa skončil podpálením Ríma a spovedaním kresťanov (detí) v špeciálnej nočnej hre, ktorou sme zakončili celý tábor.

Posledný deň sme po sebe popratali chatu a deti sme zobrali na autobus do Liptovskej Tepličky. Organizátori ešte spoločne zhodnotili podujatie, a potom sa pobrali domov. Program tábora sa stretol so spokojnosťou detí, rodičov aj samotných realizátorov.

 

Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom dané podujatie podporili.

 

Fotogalériu nájdete na:

https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1982864688410819&type=3

 

 

 


© Mesto Rožňava, 4. 9. 2018 Erika švedová, Odbor školstva, kultúry, mládeže a športu , Mestský úrad Rožňava

Publikované: 4.09.2018 13:48 hod.