Deň vojnových veteránov alebo aj Deň červených makov je deň, ktorý je venovaný pamiatke vojnových veteránov. Na celom svete sa pripomína 11. novembra. Bokom samozrejme nezostala ani Rožňava. Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a základná organizácia SZPB partizána J. Tótha v Rožňave pripravili na rožňavskom cintoríne spomienkové zhromaždenie.

O 11.00 hod. si spolu s nimi pripomenuli pamiatku vojnových veteránov aj predstavitelia štátnej správy i samosprávy, ako aj vojaci Armády SR z rožňavskej posádky. Nechýbali ani deti z rožňavských škôl. Odzneli krátke prejavy i báseň v podaní pani Jungovej. K pomníku padlých v 1. svetovej vojne boli položené vence a na pamiatku zapálené sviece.

Deň 11. november bol vybraný symbolicky, pretože v tento deň v roku 1918 bolo podpísané prímerie medzi Spojencami a Nemeckom.

Symbolom Dňa vojnových veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Pôvod má v básni kanadského chirurga, ktorý slúžil na západnom fronte. Prvý raz ho ako symbol pre padlých vojakov použili v roku 1920.

 

 

 


© Mesto Rožňava, 12.  11. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 12.11.2019 07:16 hod.