Maliarsky tábor Józsefa Basku MLYN začal prvý augustový deň písať svoje 21. pokračovanie. V priestoroch Vilky Kúpele sa tentoraz stretlo deväť výtvarníkov, piati z Maďarska, štyria zo Slovenska. Zvyčajne v tábore tvorili aj hostia z Poľska a Čiech, no tentoraz sa kvôli pandémii koronavírusu nemohli zúčastniť.
 
„Príprava bola veľmi komplikovaná a priznám sa, že pôvodne sme ani nedúfali, že tento ročník tábora sa zrealizovať dá. Plánovali sme preto istú online verziu, keďže kvôli koronavírusu je všetko online. Každý z umelcov by pracoval doma a potom by sme na webe zdieľali vzniknuté diela,“ načrtla alternatívny scenár neformálna vedúca tábora MLYN Gabriela Görgeyová. Organizátori z OZ Pre partnerské mestá Rožňavy sa však myšlienky pripraviť klasický tábor nevzdali a ich snaženie bolo korunované úspechom.
 
Z 5. obvodu Budapešti prišla už piatykrát do Rožňavy tvoriť Végh Júlia, spolu s dvoma mladými výtvarníkmi. Z Miškovca to je Mezei Zsusza a so Szerencsu Suhaj Zoltán. Domácu časť tvoria Gabriela Görgeyová, Barbora Krajčiová a Roland Neupauer. Novou tvárou je Martina Kleinová. „Konečne sa mi podarilo Martinu sem dostať. Má tu miesto. Je dosť známa a perfektná umelkyňa. Som rada, že prijala pozvanie do tábora,“ povedala Görgeyová.
 
Na slávnostnom otvorení tábora zastupoval samosprávu poslanec Mestského zastupiteľstva Michal Drengubiak. „Bližšie som sa s maliarskym táborom MLYN zoznámil v minulom roku. Veľmi príjemne ma prekvapil. Keď som sa oboznámil s jeho históriou, potešilo ma, že ho organizátori po istej prestávke znova obnovili. Teraz už máme 21. ročník,“ povedal Michal Drengubiak. „Myslím, že má zmysel. Úspešne sa tu darí spájať umelcov z Rožňavy a partnerských miest. Je to pekná a dobrá myšlienka. A podstatné je, že tu vznikajú hodnotné a zaujímavé diela.“
 
„Aj keď mal každý ročník svoje špecifiká, tak zložito sme MLYN ešte nepripravovali,“ priznal František Kardoš, predseda OZ Pre partnerské mestá Rožňavy. „Ešte pred troma týždňami nebolo isté, či sa tábor bude dať uskutočniť. Nakoniec sa to podarilo a teším sa tomu.“ Náročnosť prípravy mu v istých ohľadoch pripomenula prvý ročník po obnovení. „Bolo to tiež všelijaké, no našli sa ľudia, ktorí nám nezištne pomohli. Od vtedy nového starostu Betliara pána Zatrocha sme dostali k dispozícii priestory kultúrneho domu, kde mohli umelci tvoriť.“
 
Maliarsky tábor MLYN potrvá do soboty. Časť vzniknutých diel bude s septembri prezentovaná na spoločnej výstave v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.
 

© Mesto Rožňava, 5.  8. 2020 Peter Podolinsky, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava
Publikované: 5.08.2020 21:00 hod.