Staršie žiačky ŽBK Rožňava pokračujú v celoslovenskej súťaži v skupine o 9. - 14. miesto. Zatiaľ odohrali jeden zápas s Handlovou. Nadchádzajúci víkend ich čakajú dva zápasy. V sobotu 15. 2.sa predstavia v Spišskej Novej Vsi, v nedeľu 16. 2. nastúpia doma o 9.30 hod. proti Tydamu Košice.

Vráťme sa však k prvej časti súťaže. Rožňavské dievčatá hrali v skupine východ v konkurencii ďalších šiestich tímov. Za štyri víťazstvá a osem prehier získali šestnásť bodov a piate miesto v tabuľke. „Prvá časť súťaže nám potvrdila naše predpoklady. Poznali sme súperov, takže sme piate miesto trochu očakávali,“ začala prezidentka a trénerka ŽBK Rožňava Martina Molnárová. „Teší nás, že sme očakávania naplnili. Potešili výhry na pôde súpera, ktoré nie sú nikdy samozrejmosťou. Spomeniem víťazstvo v Starej Ľubovni, kde sme počas celého zápasu ťahali za kratší koniec ale nakoniec sme v posledných minútach víťazstvo strhli na svoju stranu. Skvelý kolektívny výkon sme podali aj proti Tydamu Košice na pôde súpera, ktorý sme síce prehrali o desať bodov, ale proti družstvu, ktorého najviac bodujúce hráčky sú ročník narodenia 2004, kým u nás sú to hráčky 2006 a dokonca 2007.“

Rožňavské hráčky sa nestrácajú ani v individuálnych štatistikách. Za všetky môžeme spomenúť umiestnenia najmladšej už pár dní 13-ročnej hráčky Mišendovej, Z hodnotených 192 14 až 16-ročných hráčok kategórie staršie žiačky z celého Slovenska je zatiaľ na 1. mieste v obranných doskokoch, pri blokovaných strelách je siedma, v asistenciách na 16. mieste. V počte nastrieľaných bodov je na 25. mieste. V komplexnom hodnotení hernej produktivity je priebežne na 7. mieste. Tieto kritériá ju predurčujú na pozvánku do reprezentačnému kempu U13.

Zápasy odohrané v tejto sezóne priniesli trénerom viacero cenných poznatkov. „Odohrané zápasy nám potvrdili, že nedokážeme konkurovať družstvám z prvej trojky. Young Angels U15 Košice, CBK Košice či Poprad disponujú hráčkami, ktoré prešli výbermi a disponujú podstatne širšou základňou. Tieto družstvá majú pravidelné skúsenosti zo zápasov na medzinárodnej úrovni a za každú hráčku zo základu majú porovnateľnú náhradu. U nás v klube pracujeme so všetkými dievčatami, ktoré prejavia záujem basketbal hrať, takže naša základňa je neporovnateľne menšia a medzinárodné skúsenosti minimálne. Napriek tomu sme hrdí, že dokážeme vychovávať hráčky, ktoré patria medzi najlepšie na Slovensku,“ uviedla Molnárová.

Zisk piateho miesta po prvej časti posunul Rožňavčanky do skupiny o 9. - 14. miesto. V nej zatiaľ odohrali len jeden zápas. Ešte v januári v predohrávke hostili na domácej palubovke súperky z Handlovej. V zápase boli od začiatku lepším tímom. Napriek nepríjemnej miestami až nebasketbalovej hre súperiek viedli v polčase 45:17 a celý zápas nakoniec vyhrali o 41 bodov, 85:44. Plnia sa tak slová prezidentky, ktoré povedala pred štartom nadstavbovej časti súťaže. „Do zápasov o umiestnenie ideme s cieľom potrápiť každého súpera, proti ktorému nastúpime. Aby sme ako družstvo podávali vyrovnané výkony a aby hráčky, ako aj my tréneri, odchádzali z každého zápasu s pocitom, že sme podali svoj najlepší výkon,“ uviedla Molnárová. „V čase keď sa žiaľ úspešnosť aj v mládežníckom športe meria dosiahnutými výsledkami, budeme radi, keď dokážeme, že aj v malom meste ako Rožňava má význam podporovať mládežnícky basketbal a že dievčatá, s ktorými pracujeme v klube, pri tomto krásnom športe naďalej ostanú. V každom svojom zápase budú bojovať so srdiečkom. V dnešnom svete informačných technológií vychovávame dievčatá, ktoré svoj voľný čas trávia aktívne a zmysluplne. To je aj dôvod prečo to robíme. Aj keď sa mesto snaží podporovať mládežnícky šport povedzme si pravdu, bez podpory rodičov, členov klubu a nadšenia trénerov, by sme zrejme tento článok nevznikol.“

 

 


© Mesto Rožňava, 13.  2. 2020 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

 

Publikované: 13.02.2020 13:21 hod.