Spomienkový deň k Novembru 89
v rožňavskej Galérii
 
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Občianskym združením ALENKA & BELO HEFLER PRODUCTION, Vás pozývajú na podujatie s názvom „Spomienka na November“, ktoré sa uskutoční dňa 15. novembra 2019 o 16:00 hod. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave.
 
V rámci programu podujatia bude odprezentovaná prednáška Pavla Horvátha - November 1989, za ktorou bude nasledovať komentovaná prehliadka výstavy „Čo bolo pred 1989“. Výstava aj sprievodné podujatie je súčasťou série tematických aktivít Nežná – 30 rokov po, ktoré pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravil pre verejnosť Košický samosprávny kraj. Podujatie sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja, Rastislava Trnku, a bolo podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.
 
„Banícke múzeum v Rožňave sa prostredníctvom výstavy „Čo bolo pred 1989“ ako aj  tohto sprievodného podujatia aktívne zapája do cyklu aktivít spojených s 30. výročím Nežnej revolúcie a jej ohlasu v Rožňave a regiónu Gemer. Počas mesiacov november a december sa v kultúrnych zariadeniach Košického samosprávneho kraja budú konať rôzne podujatia pripomínajúce tieto významné dejinné udalosti. Aj vďaka spolupráci s miestnymi aktérmi bude pre účastníkov pripravený zaujímavý a bohatý program,“ uviedol riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave, Pavol Lackanič.  
 
Súčasťou programu bude tiež premietnutie strihového dokumentu A. Berenteho a B. Heflera  „Nežná - Cesta k slobode“, spracovaného z archívnych materiálov múzea a prezentácia dobových fotografií. Program vyvrcholí o 17:00 hod. diskusiou „November 89 - 30 rokov po“ s výnimočnými hosťami, Fedorom Gálom, sociológom, lídrom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a Rastislavom Káčerom, diplomatom a predsedom analytickej organizácie Globsec.
 
 
Tešíme sa na Vás!

 

 
Diskusia s F. Gálom a R. Káčerom
v Galérii Baníckeho múzea
 
Občianske združenie ALENKA & BELO HEFLER PRODUCTION v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, pozývajú širokú verejnosť na diskusiu „November 89 - 30 rokov po“ s výnimočnými hosťami, Fedorom Gálom, sociológom, lídrom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a Rastislavom Káčerom, diplomatom a predsedom analytickej organizácie Globsec.
 
„Som veľmi rád, že sa mi podarilo dostať do Rožňavy na 30. výročie Novembra ´89  práve týchto dvoch vzácnych ľudí, môjho priateľa z revolučných dní Fedora Gála, ktorého si nesmierne vážim pre jeho principiálnosť a čestnosť, a Rastislava Káčera, svetobežníka, človeka s obrovským nadhľadom a silným ľudským rozmerom,“ uviedol organizátor diskusie politológ a publicista Belo Hefler, ktorý bol pred 30 rokmi členom Slovenskej rady VPN a predsedom okresného a miestneho koordinačného centra hnutia.
  
Diskusiu, ktorá sa uskutoční v priestoroch Galérie Baníckeho múzea na Námestí baníkov v Rožňave v piatok 15. novembra so začiatkom o 17. hodine, budú moderovať Matúš Bischof a Eva Arvayová.
 
Predchádzať jej bude od 16. hodiny podujatie Baníckeho múzea v Rožňave Spomienka na November 89, v rámci ktorého odzneje tematická prednáška Pavla Horvátha, ktorý následne prevedie účastníkov aktuálnou výstavou Čo bolo pred 1989. Súčasťou programu dňa bude tiež premietnutie strihového dokumentu A. Berenteho a B. Heflera „Nežná - Cesta k slobode“, spracovaného z archívnych materiálov múzea, a expozícia dobových fotografií.
 
Tešíme sa na Vás!
 
 
Fedor Gál (1945) sa narodil v koncentračnom tábore Terezín, vyštudoval chemickú priemyslovku v Gottwaldove (dnes Zlín) a diaľkovo aj Chemicko-technologickú fakultu SVŠT v Bratislave. Je kandidátom sociologických vied, doktorom ekonomických vied a docentom sociológie na Univerzite Karlovej v Prahe. Pracoval ako robotník, zmenový majster a technológ v chemických fabrikách, neskôr ako vedec. Počas revolúcie v novembri 1989 sa stal jedným z jej lídrov a neskôr aj predsedom Verejnosti proti násiliu. Po odchode z politiky sa presťahoval do Prahy, kde učil na univerzite a podnikal. Spoluzakladal televíziu Nova, firmu na mobilné technológie, vlastnil knižné vydavateľstvo G plus G a literárnu kaviareň, založil viaceré nadácie. Je autorom množstva kníh a stoviek článkov. Nakrútil niekoľko dokumentárnych filmov a stál pri zrode Vrba – Wetzler Memorialu. Je ženatý, s manželkou Irenou, autorkou kníh pre deti, majú synov Róberta a Branislava, vnučku Sofinku a vnuka Samka.
 
 
Rastislav Káčer (1965) je čestným predsedom organizácie GLOBSEC (predtým Slovenská atlantická komisia) od roku 2008, po ukončení päťročného funkčného obdobia vo Washingtone D.C. ako veľvyslanec Slovenska v Spojených štátoch. Predtým pôsobil 16 rokov na rôznych úrovniach rozhodovania. Svoju kariéru začal ako analytik politiky na ministerstve zahraničných vecí a začal pôsobiť ako vedúci analytickej jednotky. V rokoch 1994 až 1998 pôsobil v ústredí NATO v Bruseli a po návrate z Bruselu sa stal vedúcim štábu pre plánovanie politiky a generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a mnohostranné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. V roku 2001 sa stal štátnym tajomníkom ministerstva obrany zodpovedným za rokovací a prístupový proces Slovenska k NATO. Je všeobecne uznávaný ako odborník v oblasti domácej a zahraničnej politiky USA, transatlantických vzťahov, obrany a bezpečnosti. Veľvyslanecký post Slovenska v Maďarsku ukončil v júli 2018.

 

 


© Mesto Rožňava, 6. 11.  2019 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta

Publikované: 6.11.2019 16:31 hod.