MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL TEMPUS ART 2021 PRINESIE ZAUJÍMAVÉ HERECKÉ MENÁ I DIVADLÁ ZO SLOVENSKA A ZO ZAHRANIČIA
 
19. august 2021, Rožňava
Po osemročnej prestávke sa do Rožňavy opäť vracia Medzinárodný divadelný festival TEMPUS ART 2021. Jeho organizátori, Mestské divadlo ACTORES spolu s Mestom Rožňava, sľubujú Rožňavčanom i návštevníkom horného Gemera nezabudnuteľnú festivalovú atmosféru, ktorá sa bude niesť ulicami mesta. Lístky na jednotlivé predstavenia si už možno kúpiť v predpredaji online alebo v pokladni divadla.
 
V hodnotovo náročných časoch je kultúra často obrazom vízií a reflexií spoločnosti a jej smerovania. O to viac je dobrou správou, že aj v podmienkach Gemera sa po osem ročnej odmlke vracia do Rožňavy obľúbený Medzinárodný festival alternatívnych divadiel TEMPUS ART 2021, ktorý organizuje Mestské divadlo ACTORES Rožňava v spolupráci s Mestom Rožňava. 
 
V poradí piaty ročník festivalu privíta od 16. do 19. septembra divadelné súbory zo Slovenska i zo zahraničia. Festivalový program tento rok vsádza na pestrú skladbu predstavení 11 divadelných súborov, medzi nimi aj z Poľska, Českej republiky, Maďarska a z Francúzska. Festival otvorí 16. septembra hra Franz W. v podaní domáceho Mestského divadla ACTORES. Epický príbeh o milujúcom vojakovi narodenom v roku 2030, ktorého spoločnosť tlačí čoraz ďalej za hranicu dôstojnej existencie, kde za jeho obetu a nezištnosť sú mu odplatou zrada, ponižovanie, duševná a telesná skaza.
 
Zo súborov slovenskej scény stojí za pozornosť Divadlo ASTORKA Korzo´90 s jednou z divácky najúspešnejších komédií Čudné popoludnie Dr. Zvonka Burkeho s bravúrnymi a až akrobatickými hereckými výkonmi a humornými situáciami, v ktorej sa návštevníci môžu tešiť na Szidi Tobias, Juraja Kemku či Lukáša Latináka. Ten si taktiež zahrá spolu s ďalšími obľúbenými hereckými menami ako sú Róbert Jakab a Marián Miezga z Teatro Tatro. V cirkusovom šapitó odohrajú scénicky neuveriteľnú a výnimočnú inscenáciu na motívy známeho románu Michaila Bulgakova, Majster a Margaréta. Teatro Tatro je už dlhodobým výnimočným zjavom na slovenskej divadelnej scéne a vo svojej tvorbe divadelný kumšt prehovára k divákovi vo svojej najrýdzejšej podobe.
 
 
Zo zahraničných hosťujúcich súborov určite zaujme niekoľkonásobne ocenená úspešná inscenácia Záhradníček v podaní pražského Divadelného Spolku JEDL, v ktorej exceluje aj známy český herec Saša Rašilov mladší a prestížnou cenou THÁLIE ocenená Lucie Trmíková. Divadelná inscenácia zobrazuje deväť rokov manželstva na diaľku, deväť rokov dopisovania, deväť rokov lásky na papieri, pričom medzi riadkami ukrýva všetok existenčný zhon, bolesť i zmierenie.
 
Rôznorodosť a pestrosť piateho ročníka festivalu TEMPUS ART 2021 podčiarkuje predstavenie „In Time“ v podaní Maďarskej spoločnosti pre súčasný tanec Frenk_Ak Company Budapešť, ktorá svojimi fantastickými tanečnými výkonmi a podmanivou  hudbou ponúkne 19. septembra nezabudnuteľný emotívny zážitok napätého pulzovania mužských a ženských rolí pohybujúcich sa medzi osamelosťou a spolupatričnosťou, utrpením a šťastím, a tým uzavrie piaty festivalový ročník. 
 
Ambíciou festivalu je vytvoriť priestor pre rôznorodé formy súčasného divadla a experimentovanie s novými formami umenia a jeho produkcií. Priestor, ktorý návštevníkov do seba aktívne vtiahne a prinesie otázky, ba možno aj odpovede a zamyslenie sa nad tým, kto sme a kam sa ako spoločnosť uberáme. Práve tomu zodpovedá zaujímavý a bohatý program i dramaturgia festivalu, v rámci ktorého sa divadlo prepojí  s originálnymi performanciami pouličného umenia.
 
Rožňavčania a návštevníci mesta tak budú mať možnosť stať sa na štyri dni súčasťou festivalovej atmosféry, ktorá sa bude niesť ulicami mesta aj prostredníctvom divadelného sprievodu mestom s Cestovateľmi v steampunkovom štýle, o ktorý sa postarajú poľskí herci z Teatr Akt. Nebude chýbať ani bláznivá pouličná cirkusová show plná akrobacie na skákajúcich nohách v podaní francúzskeho súboru Cie Tac o Tac. To všetko v sprievodnom programe festivalu, v ktorom sa uskutočnia aj predstavenia pre najmenších a maľovanie na tvár v rámci cyklu TEMPUS ART DEŤOM. Festival tiež predstaví dokumentárnu tvorbu a krátke filmy študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici, pričom nebudú chýbať ani inšpiratívne ranné a večerné diskusie Tempus dialógy s režisérmi a hercami v A-Clube divadla ACTORES v OKC. 
 
Festival chce počas štyroch dní vytvoriť v Rožňave prostredie, v ktorom môžu medzi sebou jeho účastníci komunikovať a vzájomne sa spoznávať. Zároveň ponúkne priestor pre vznik budúcich zaujímavých medzinárodných projektov. „Naším zámerom je vytvárať hľadať nové inšpirácie a obsahy v oblastiach kultúrneho života, ale hľadať možnosti aj na rozvoj turizmu a ako propagovať región, ktorý sa stáva čoraz viac navštevovaný,” dodáva jeden z organizátorov festivalu a herec Róbert Kobezda z Mestského divadla ACTORES. 
 
Súčasťou posledného festivalového dňa bude aj slávnostné udelenie Ceny diváka
 
Medzinárodný divadelný festival TEMPUS ART 2021 sa koná aj pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Rožňave. Jeho piaty ročník sa uskutoční aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Záštitu nad festivalom prevzal Primátor mesta Rožňava – Michal Domik. Predpredaj vstupeniek na hlavný program festivalu je už spustený online alebo si záujemcovia môžu zakúpiť lístky aj v pokladni divadla.
 
 
V prípade akýchkoľvek otázok k festivalu kontaktujte:
Róbert Kobezda, organizátor Medzinárodného festivalu TEMPUS ART 2021
e-mail: robert.kobezda@gmail.com, mobil: 0905 440 335
 
Petra Nagyová, PR manažérka
e-mail: petra@happypr.sk, mobil: 0948 770 157
 
 
 
Mestské divadlo ACTORES
Profesionálne Mestské divadlo ACTORES vzniklo v roku 1994 v Rožňave a jeho prvým predstavením bola autorská absurdná inscenácia Plot, ktorá divadlo preslávila nielen doma, ale aj v zahraničí. Divadlo doteraz vytvorilo desiatky inscenácií, ktorými oslovuje deti a mládež i dospelé publikum. Jeho dramaturgiu tvoria  rôznorodé produkcie od autorských inscenácií, komédie, hudobné predstavenia, diela svetových autorov, ocenené medzinárodné divadelné hry, rozprávky až po pouličné performancie.  Mnohé inscenácie komunikujú s divákom aj o vážnych a aktuálnych spoločenských otázkach.  Okrem tradičných divadelných foriem ACTORES stále hľadá nové spôsoby vyjadrovania sa a reflektuje súčasné aktuálne divadelné trendy, pričom spolupracuje aj s poprednými dramatikmi, režisérmi, hosťujúcimi hercami a scénografmi.
 
Divadlo počas svojej existencie ukázalo, že profesionálne divadelné súbory nemusia zákonite sídliť len vo veľkých mestách. Počas svojej histórie sa zaradilo do divadelnej obce, prezentovalo svoje predstavenia v zahraničí na rôznych medzinárodných festivaloch či podujatiach (Egypt, Kanada, Venezuela, Čile, Mexiko, Estónsko, Lotyšsko, Rumunsko, Srbsko, Česká republika, Poľsko, Belgicko, India, Maďarsko, Nemecko)  a získalo niekoľko ocenení. Medzi nimi: Cenu za najlepšiu medzinárodnú produkciu, ocenenie za najlepšiu réžiu, hereckú cenu zahraničnej divadelnej kritiky za najoriginálnejšie herecké výkony, Ceny literárneho fondu za herecké i režijné výkony. Divadlo je držiteľom Najvyššieho ocenenia Košického samosprávneho kraja  za rok 2019 a dvakrát získalo najvyššie mestské ocenenie CENA MESTA Rožňava.
 
Popri svojej hlavnej činnosti – manažovanie divadla a tvorby inscenácií – ACTORES zastrešuje aj rôzne kultúrne podujatia. Je organizátorom medzinárodných podujatí. Jedným z nich a veľmi  významným je práve Medzinárodný festival alternatívnych divadiel TEMPUS ART, ktorého cieľom je dať priestor divadlu a kultúrnej identite v Rožňave, prilákať umelcov, divákov i odborné publikum na Gemer z rôznych kútov sveta a v neposlednom rade inšpirovať  miestnych návštevníkov k stretnutiam a diskusiám. Druhým podujatím je medzinárodný džezový festival GemerJazzFest, ktorého sa už zúčastnili hudobníci zo Slovenska, krajín V4 a USA.
 
 
 
 
 

© Mesto Rožňava, 24. 8.  2021 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta

 
Publikované: 24.08.2021 12:44 hod.