V nedeľu podvečer si Rožňavčania na Námestí baníkov pripomenuli Deň boja za slobodu a demokraciu. Podujatím sa niesla hlavne spomienka na 30. výročie Nežnej revolúcie. V jeho úvode zaznela báseň. Potom zaspieval R. Šimko hymnu novembrových dní roku 1989 pieseň Sľúbili sme si lásku od pesničkára I. Hoffmana. Pri predstavovaní hostí, ktorými boli podpredseda vlády SR Richard Raši a poslanec Národnej rady SR Peter Pamula prejavili viacerí z prítomných nesúhlas s ich prítomnosťou. Následne sa ujal slova primátor Rožňavy Michal Domik. V úvode svojho prejavu reagoval na vzniknutú situáciu a povedal, že ľudí nedelí podľa politickej príslušnosti, ale na dobrých a zlých. Potom sa už venoval oslavám Dňa boja za slobodu a demokraciu. S maďarskou verziou prejavu vystúpil poslanec mestského zastupiteľstva Attila Kelecsényi a pár slov povedal aj R. Raši. Následne zaznela báseň v maďarskom jazyku.

Potom pristúpili spomínaní predstavitelia štátnej správy a samosprávy k odhaleniu pamätnej tabule. Iniciátormi jej vytvorenia boli Edita Kušnierová, Belo Hefler, Ferencz Ambrus a Ivan Dianiška. Pochopenie našli u primátora Rožňavy M. Domika. O grafický návrh sa postaral Peter Bischof, zhotoviteľom bol Kliment Mitura a odliali ju v Kremnickej mincovni. Prvú časť podujatia uzavrela autorská pieseň R. Šimka.

V druhej časti si návštevníci mohli v sále historickej Radnice vypočuť koncert vážnej hudby v podaní učiteľov rožnavskej Základnej umeleckej školy.

 

 

 


© Mesto Rožňava, 18.  11. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 18.11.2019 15:24 hod.