Námestie plné Rožňavčanov privítalo v piatok predpoludním prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú, ktorá v rámci svojho výjazdu do Košického samosprávneho kraja zavítala do Rožňavy. Kyticou ju privítal primátor mesta Michal Domik.

V ďalšom programe sa pani prezidentka stretla s predstaviteľmi samosprávy niektorých obcí z rožňavského okresu. „Stretla som sa nielen s pánom primátorom Rožňavy, ale aj so starostami obcí z okolia. Moje dojmy sú veľmi dobré. Tento región naozaj čelí mnohým výzvam. Samozrejme sme diskutovali o chýbajúcej infraštruktúre, o problémoch so zamestnanosťou, ale zároveň, keď sme sa rozprávali o spolužití s menšinami, napríklad rómskou, počula som dobré správy. Počula som ako sa darí realizovať jednotlivé projekty, ktoré sú veľmi nápomocné. Ale i konštatovanie, že téma menšín sa pred voľbami často zneužíva a skôr komplikuje reálnu situáciu a život v tých jednotlivých obciach a komunitách,“ uviedla pani prezidentka Zuzana Čaputová. „Gemer je krásny, oplatí sa ho navštíviť. Som veľmi rada za to, ako som tu bola prijatá a privítaná i za to, čo som sa tu dozvedela.“

Na spomínanom stretnutí sa hovorilo aj rekonštrukcii hradu Krásna Hôrka. „Pýtala som sa aj na stav rekonštrukcie,“ uviedla pani prezidentka. „Bol tam aj pán starosta z Krásnohorského Podhradia. Informoval ma, že postup krokov žiaľ nenapreduje tak, ako by si aj on sám želal. Problémy sú rôzne. Dokonca je otázne, či rok 2023, kedy by mala byť zavŕšená ďalšia etapa, bude možné naplniť. V každom prípade je to problém, ktorý rieši viacero subjektov a to je možno aj príčina problému, prečo to tak dlho trvá.“

Popoludní mala pani prezidentka v Rožňave ešte jednu zastávku. Navštívila Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor. Absolvovala prehliadku jeho priestorov a stretla sa s členmi OZ Otvor dvor, ktorí Kláštor opravujú.

Rožňavčania ako dobrí hostitelia nezabudli ani na darčeky. Jedným z nich bol aj náramok a aplikácia na šaty – golier vyrobený tradičnou technikou gemerskej paličkovanej čipky. Ich autorkou je pani Anna Urbánová, členka rožňavského Klubu paličkovanej čipky.

 

 


© Mesto Rožňava, 7.  2. 2020 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 7.02.2020 17:35 hod.