Začiatok februára mal pre mesto Rožňava slávnostný ráz. Spája sa totiž s prvou písomnom zmienkou o meste, ktorá je z 3. februára 1291. Pri tejto príležitosti sa konali trojdňové Oslavy 1. písomnej zmienky o meste Rožňava. Začali sa 4. a skončili 6. februára.

Oslavy otvorilo slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v utorok 4. februára. Primátor v priestoroch kongresovej sály historickej radnice odovzdal laureátom najvyššie mestské ocenenia. Ocenili tiež najúspešnejší športovcov a športové kolektívy za minulý rok.

Odovzdaním ocenení pre športovcov sa vlastne celé utorkové zasadnutie mestského zastupiteľstva začalo. Trofeje boli udelené v kategórii mládež, dospelí a veterán. Získali ich v kategórii jednotlivci – mládež: Vanda Kračunová (plávanie), Anna Mikolajová (džudo, Judo club pri TJ Elán), Dávid Tung Duong Nguyen Bat (taekwondo, TKD Hakimi Rožňava), Orsolya Gyenes (basketbal, ŽBK Rožňava), Filip Polyák (futbal, MFK Rožňava), v kategórii jednotlivci dospelí: Marcel Uharček (prekážkové behy, Spartan Training Group Rožňava), Adrián Angyal (taekwondo, TKD Hakimi Rožňava). Medzi kolektívmi v kategórii mládež uspel Taekwodno Hakimi Rožňava a medzi dospelými družstvo žien TJ Geológ Rožňava (v zložení A. Sokolská, A. Černická, N. Halászová, D. Vnenková, J. Hricová, vedúci družstva M. Černický, tréner A. Ružík). Cenu za dlhoročnú prácu v oblasti športu získal PhDr. Juraj Králik. Po hudobnej pauze, v ktorej vystúpili pedagógovia Základnej umeleckej školy, prišli na rad Ceny primátora.

Ako prvá si ju prišla prebrať Mgr. Eva Kardošová. Rodená Rožňavčanka, ktorá sa po celú svoju profesijnú kariéru venuje hudobnému životu v rodnom meste. Pôsobí ako dirigentka rôznych speváckych zborov. Rovnako je aj autorkou a realizátorkou Adventných koncertov, ktoré už neodmysliteľne patria k vianočnej atmosfére v Rožňave.

Potom nasledoval bývalý primátor Ing František Kardoš. Na čele mesta stál dve volebné obdobia. Vždy venoval maximálnu pozornosť rozvoju mesta. V aktívnej činnosti pre mesto pokračoval aj po odchode na dôchodok. Stál pri zrode OZ Pre partnerské mestá Rožňavy, pri obnove medzinárodného maliarskeho tábora Mlyn v roku 2015.

Tretím oceneným bol Árpád Görgei. Od roku 2015 až do súčasnosti sa venuje rekonštrukcii Rožňavskej kalvárie.

Cenou mesta sa poslanci rozhodli oceniť In Memoriam trojicu obetavých žien Mgr. Zuzanu Klinckovú, Mgr. Katarínu Kohutiarovú, Mgr. Zdenku Majeríkovú, ktoré zasvätili svoj život záchrane psov a mačiek v rámci práce v OZ Život je pes. Ich obetavosť sa im stala osudnou jednej noci v novembri minulého roka, keď ich auto pri zachraňovaní psov z útulku v Revúcej strhol dravý prúd rieky Muránka. Ocenenie si prišli prevziať príbuzní.

In Memoriam bol za svoju prácu pri objavovaní histórie Rožňavy ocenený Cenou mesta aj Gabriel Bogdán. Skupina na sociálnej sieti s názvom Klub priateľov starej Rožňavy, ktorú spravoval, prinášala a prináša cenné informácie o Rožňave. Cenu prevzala jeho manželka. Tretia Cena mesta putovala pre Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave a prevzal ju veliteľ práporu pplk. Ing. Oliver Toderiška.

Čestné občianstvo mesta Rožňava sa Mestské zastupiteľstvo rozhodlo udeliť In Memoriam slovenskému filmovému režisérovi a scenáristovi Jánovi Kadárovi. Okrem množstva iných diel natočil spolu s českým režisérom Elmarom Klosom Oscarom ocenený film Obchod na korze.

Čestným občanom mesta Rožňava sa tiež stal výtvarník Mgr. art. Erik Šille, ktorý je významný slovenský maliar strednej generácie.

V stredu pokračovali oslavy ďalšími podujatiami, ktoré mali už skôr pracovný ráz. Na stretnutí s primátorom prezentovali zástupcovia študentského parlamentu i základných škôl svoj pohľad na to, čím by samospráva mohla osloviť mladých ľudí, čo im chýba, ktorým témam či činnostiam by sa chceli venovať.

Veľa podnetných postrehov i nápadov vzišlo aj zo stretnutia vedenia mesta a predstaviteľmi kultúrnych inštitúcií pôsobiacich v priestore mesta, ktoré sa konalo v stredu popoludní.

Večer druhého dňa osláv uzavrel Koncert pre útulok, ktorý sa konal ako spomienka na trojicu obetavých žien z OZ Život je pes. Vystúpili na ňom dievčatá zo skupiny HoryZone, R. Šimko a K. Pál-Baláž.

Tretí deň osláv sa vrátil trochu do histórie. Predpoludní sa v priestoroch historickej radnice stretli primátori siedmich hornouhorských banských miest ako aj zástupcovia baníckych spolkov. Nevenovali sa však len minulosti, ale hlavne sa zamerali na možnosti spolupráce do budúcnosti.

Štvrtok i program osláv uzavrelo stretnutie bývalých primátorov mesta Rožňava ako aj pracovníkov mesta, ktorí si užívajú zaslúžený odpočinok na dôchodku. V príjemnej a pohodovej atmosfére zaspomínali na chvíle strávené v práci i mimo nej.

 

 


© Mesto Rožňava, 14.  2. 2020 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 14.02.2020 16:24 hod.