Aj napriek aktuálnym opatreniam, sa Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, rozhodlo zapojiť do medzinárodného projektu s názvom Noc múzeí a galérií 2020. Známe podujatie sa tento rok uskutoční v sobotu 14. november 2020 a vzhľadom na platné opatrenia sa bude realizovať vo virtuálnej forme.

„Teší ma, že kultúrnici v našom kraji sa rýchlo prispôsobili a kultúru prezentujú v súlade s opatreniami, no vždy zostávajú v kontakte s návštevníkmi.  Do Noci múzeí a galérií 2020 sa zapojí spolu sedem župných kultúrnych zariadení, ktoré pripravili celkom desať aktivít. Svojim návštevníkom ponúknu výstavy, prezentácie aj edukačné aktivity pre celú rodinu v online priestore,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V sobotu, 14. novembra od 17:00 si budú môcť záujemcovia a návštevníci múzea virtuálne z pohodlia domova vychutnať okrem prehliadok expozícií aj aktuálne prebiehajúce výstavy múzea - Jaskyne UNESCO v Národnom parku Slovenský kras, a Divadelná Rožňava – Rozsnyói Színházi Élet. Noc múzeí a galérií 2020 bude k dispozícii na webovej stránke múzea, www.banmuz.sk, rovnako aj na YouTube kanále Baníckeho múzea v Rožňave, kde okrem spomínaného podujatia nájdu aj ďalší zaujímavý obsah.

„Keďže nám ide prioritne o zdravie našich návštevníkov, aj nás samotných, presúvame sa dočasne z priestorov našich prevádzok do tzv. online priestoru,“ vysvetlil riaditeľ múzea, Pavol Lackanič.

Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu. História podujatia siaha do roku 1977, kedy Medzinárodná rada múzeí ICOM ustanovila za Medzinárodný deň múzeí 18. máj. Pred 16 rokmi sa o tradíciu tohto podujatia oprela francúzska iniciatíva, na základe ktorej ho dodnes slávime názvom Noci múzeí a galérií. V roku 2020 bol pôvodný termín 16. máj vzhľadom na situáciu presunutý na 14. november.

Tešíme sa na vás aj online!

 

Kontaktná osoba:
Róbert Šimko
Manažér kultúry
Banícke múzeum v Rožňave
Email: info@banmuz.sk
Tel: +421 940 108 384
 
 
 

© Mesto Rožňava, 6. 11.  2020 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta

Publikované: 6.11.2020 08:14 hod.