V dňoch 17. a 18. mája 2019 sa Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, zapojilo do medzinárodného projektu s názvom Noc múzeí a galérií 2019.

Prvý deň pod názvom Múzejný RETRO deň bol určený pre žiakov materských a základných škôl, pre ktorých v areáli Zážitkového centra SENTINEL múzeum prichystalo množstvo aktivít a lákavých atrakcií na tému života v socializme, ako napríklad jazda banským vláčikom, skúšanie CO masiek, skákanie na gume, cvičenie spartakiády, prehliadka expozícii, ale aj ďalšie stanovištia, ktoré múzeum prichystalo v spolupráci s Gemerskou knižnicou Pavla Dobšinského, Strednou zdravotníckou školou, Olympijským klubom Gemer a Mestom Rožňava. Na najmenších návštevníkov po absolvovaní všetkých aktivít a stanovíšť čakala chutná cukrová vata, ktorú pre podujatie zabezpečil primátor Mesta Rožňava, Michal Domik. S pitným režimom pre viac ako 600 účastníkov zase vypomohla Východoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorá v areáli pristavila cisternu s pitnou vodou.

 "Pre našich návštevníkov sme mali v rámci zaujímavého programu pripravené obľúbené tvorivé dielne, na ktorých si mohli vlastnoručne zhotoviť lampióny. Úspech u žiakov mali aj prednášky na tému československých spartakiád, slávenia 1. mája a hračiek v socializme, čo dokazuje záujem najmladšej generácie o toto historické obdobie" dodal Pavol Lackanič, riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave.

Vo večerných a nočných hodinách nasledujúceho dňa prebiehalo samotné podujatie Noc múzeí a galérií 2019, a to vo všetkých prevádzkach Baníckeho múzea v Rožňave, ktoré boli pre túto príležitosť otvorené v čase 17:00 - 23:00 hod. Netradičné otváracie hodiny, bohatá ponuka ako aj tajomná nočná atmosféra prilákali do múzea takmer tri stovky návštevníkov, ktorí si mohli pozrieť spolu vo všetkých 4 prevádzkach  - 5 expozícií a 4 výstavy.

Počas dvoch dní sa na obidvoch akciách celkovo zúčastnila necelá tisícka návštevníkov, čo svedčí o narastajúcej popularite tohto tradičného podujatia a Baníckeho múzea v Rožňave u verejnosti.

 

 


 © Mesto Rožňava, 21. 5.  2019 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta

Publikované: 21.05.2019 06:56 hod.