Rožňavské ulice patrili v sobotu podvečer orientačným bežcom. V rámci tradičných štvoretapových  pretekov o Pohár Slovenského krasu bol treťou etapou orientačný šprint. Bežci tak vymenili terény Plešiveckej planiny za rožňavský asfalt. Orientačný šprint sa do Rožňavy vrátil po ôsmich rokoch. Vzhľadom na budúcoročné majstrovstvá sveta veteránov, ktoré sa uskutočnia v Košiciach, prišlo na Pohár o 250 pretekárov viac, dovedna ich teda bolo okolo 850. „Celý tento ročník Pohára Slovenského krasu sa nesie v znamení testovania našich organizátorov i organizátorských schopností a pripravenosti pred veteránskym svetovým šampionátom. Zároveň je to aj pre pretekárov možnosť si zatrénovať v podobných terénoch. V Košiciach sa budú dva preteky bežať v meste. Potrebovali sme preto zaradiť do Pohára jedny preteky v podobnom priestore a podobnými vlastnosťami terénu ako budú v Košiciach. Rožňava bola pre nás jednoznačná voľba,“ vysvetlil riaditeľ pretekov Jozef Pollák z ATU Košice.

Orientačný beh je prirodzene spájaný s lesom a prírodou. Bolo ho však potrebné zviditeľniť a preto sa pred viac ako pätnástimi rokmi objavila nová disciplína orientačný šprint. Aj pre väčšiu propagáciu sa tieto preteky organizovali v mestách. „Orientačný šprint je charakteristický tým, že na pretekára by mali byť vyvinuté nároky hlavne v oblasti voľby cesty. Sekundové rozdiely by tak mali vznikať z rozhodnutia či pretekár obehne budovy zľava či zprava, alebo nájde inú cestu,“ uviedol Pollák. Cieľom je samozrejme nevynechať žiadny kontrolný bod a nájsť čo najkratšiu cestu do cieľa. Mapový kľúč i značky jednoznačné určujú kade pretekár môže resp. nemôže ísť.

Trate pre šprint postavil Tomáš Mušinský. Najdlhšia, pre kategóriu Muži Elite bola dlhá 3600 metrov s prevýšením 15 metrov. „Je to mladý chlapec, člen nášho klubu a špecialista na orientačný šprint. Je to spôsob našej výchovy nielen pretekárov, ale i ďalších organizátorov v klube,“ podotkol Pollák. V kategórii Elite zvíťazil medzi mužmi Pavol Bukovac zo Slávie Farmaceut Bratislava časom 15:28, medzi ženami Elite bola najrýchlejšia Reneé Beveridge z Nového Zélandu časom 15:27. Pre ženy bola trať v tejto kategórii dlhá 3000 metrov s prevýšením 20 metrov.

Preteky, pri organizácii ktorých pomohlo aj Mesto Rožňava, sa skončili k spokojnosti organizátorov. Dokonca si vyslúžili slová pochvaly aj od protinožcov. „Zastavil ma pán Garden z Nového Zélandu a povedal, že sa mu veľmi páčili tieto preteky i centrum mesta. Trate boli pekné a pripravené kvalitné zázemie,“ uzavrel Pollák.

 

 

 

 


© Mesto Rožňava, 14. 8. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 14.08.2019 16:32 hod.