Starostlivosť nielen o svoje, ale aj o spoločné, nie je v meste jednoduchá. Často sa odbije slovami to je mestské, nech sa stará mesto. Z iného konca sa na vec pozreli obyvatelia Zakarpatskej ulice na Sídlisku juh. Pod taktovkou aktívnej Lucie Černákovej, za pomoci grantu z Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) a mesta Rožňava, si upravili okolie svojich bytových domov. V stredu 17. júla za prítomnosti primátora Rožňavy Michala Domika, zástupcov Prvej stavebnej sporiteľne a obyvateľov zainteresovaných bytových domov slávnostne zrevitalizované okolie bytoviek otvorili.

Korene projektu siahajú do roku 2016. Vtedy PSS vypísala výzvu. Prostredníctvom regionálneho riaditeľa Martina Štobera sa informácia dostala k Lucii Černákovej. „Projekt nám schválili v lete v roku 2018. Vtedy sme začali reálne pracovať na jeho uskutočnení,“ začala svoje rozprávanie Lucia Černáková. „Oslovila som Základnú umeleckú školu a s pani riaditeľkou sme sa dohodli, že v prvom školskom polroku pripravia návrh maľby na stenu. Na jar sme sa stretli a počas troch víkendov postupne namaľovali na stenu lúčny porast. Susedia z bytového domu Zakarpatská 12 a 14 upravili z prostriedkov projektu detské ihrisko za svojím domom. Najvýraznejšou zmenou je nové oplotenie. Susedia zo Zakarpatskej 8 a 10 upravili staršie preliezky za svojím domom. Obyvatelia Zakarpatskej 4 a 6 upravili svah oproti domu, aby pri parkovaní naň nenarážali. Doplnili jednoduché stupne na kopček, dlažbu pod kontajnery, aj za bytový dom, aby bolo kam zložiť gril koncom leta. V spolupráci so susedmi zo Zakarpatskej 12 a 14 sme opravili staré lavičky. So zeleňou nám pomohol Slavomír Romok, ktorý býva o ulicu ďalej a venuje sa záhradnému dizajnu. Popri múre sme vysadili brečtan, do staršieho pieskoviska sme dali nízkovzrastovú borovicu a skalníky.“

Pri realizácii mysleli obyvatelia aj na to, aby ich práca a dielo neboli len jednorázové, ale pretrvali roky. „V každom z našich troch bytových domov je niekto, kto sa stará o zeleň v bezprostrednom okolí domov,“ vysvetlila Černáková. „Samozrejme, že ako všetky práce v záhrade, ani tieto nebudú mať konca. Verím, že nám vydrží entuziazmus. Pripravili sme si to tak, že sa o svoje okolie budeme vedieť postarať aj vo vyššom veku či slabšej zdravotnej kondícii.“

Asi najvýraznejšou zmenou prešiel betónový múr, o ktorého novú podobu sa postaral deti zo Základnej umeleckej školy pod vedením Barbory Krajčiovej. „Najskôr sme mali vybraný úplne iný návrh,“ povedal Barbora Krajčiová. „No po obhliadke priestorov a toho, ako si tu obyvatelia krásne zveľadili okolie, zasadili rastlinky, sa to zmenilo. Vzhľadom na to, že tu majú takú veľkú trávnatú plochu, sme si povedali, prečo nepokračovať s rastlinkami aj na betónovom múre. Preto sú tam aj lúčne kvety.“ Umelci nie sú biológovia a odzrkadlilo sa to aj na finálnej podobe. „Prevedenie je realistické len tvarom, ale nie farbami, pretože sme chceli dosiahnuť taký graffiti efekt. Tiež sme chceli dať deťom možnosť vyskúšať si prácu so sprejmi a farbami na veľkej ploche. Čiže aj prevedenie, aj téma boli veľká výzva pre deti i pre nás,“ uviedla Krajčiová. Betónový podklad múru však priznali. Prečo? „Pretože sa mi to páči, ukázať trochu industrializmu. Sme predsa v meste. Nemusí byť všetko vyfarbené,“ uzavrela Krajčiová.

Prácu obyvateľov domov na Zakarpatskej ulici ocenil aj primátor Rožňavy Michal Domik. „Napriek nízkej výške grantu, necelých 1900 eur, dokázala Lucia Černáková spolu so susedmi a priateľmi vytvoriť niečo takto pekné,“ povedal Michal Domik.

 

 


© Mesto Rožňava, 18. 7. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 18.07.2019 13:31 hod.