K letnému umeleckému životu v Rožňave už roky patrí aj medzinárodný maliarsky tábor Józsefa Basku MLYN. Jeho jubilejný dvadsiaty ročník slávnostne otvorili za účasti primátora Rožňavy Michala Domika v podvečer piatok 2. augusta v priestoroch historickej radnice.

V maliarskom tábore sa v tomto roku zišlo šestnásť výtvarníkov nielen z Rožňavy a jej okolia, ale samozrejme aj partnerských miest Rožňavy, Szerencsu, Budapešti, Cieszyna, Miškovca, srbskej Bačka Topole a rumunského Gheorgheni. Trvať bude do soboty 10. augusta. Aj keď gro tábora tvorí samotná umelecká tvorba, pripravili organizátori pre účastníkov aj sprievodný program. V sobotu večer navštívili Krásnohorské hradné hry, v nedeľu absolvovali motivačnú exkurziu, v rámci ktorej si pozreli vzácne kostoly v Štítniku, Koceľovciach, či odkryté zvyšky pavlínskeho kláštora v Gombaseku. Navštívili aj Gombaseckú jaskyňu.

Bude niečím jubilejný ročník odlišný od tých predchádzajúcich? „Každý ročník tábora je iný. Záleží to hlavne na tom, kto príde. V minulosti v rámci tábora tvorili známe mená. Myslím si, že aktuálne zostava je taká, ktorá za sebou nechá zaujímavé diela,“ uviedol František Kardoš, predseda OZ Pre partnerské mestá Rožňavy, ktoré je organizátorom tábora. Aktuálny ročník sa však nerodil jednoducho. „V tomto svete, kde je na všetko málo peňazí, dá človeku zabrať zorganizovať takýto tábor. Myslím si však, že štáb ľudí okolo mňa, je taký, že to zvláda. Nie je to len moja zásluha, je to hlavne ich práca,“ uviedol Kardoš.

Výtvarníkov do tábora delegujú jednotlivé partnerské mestá. „Oslovíme ich a požiadame primátorov, aby delegovali ľudí na náš tábor,“ uviedol Kardoš. „Vždy nám to vyšlo, i keď zostava zvykne byť rôzna. Jednak prichádzajú začiatočníci, no i umelci, ktorí už majú svoju umeleckú váhu.“ Účastníci sa striedajú, no i stabilní, ktorí sa tábora zúčastňujú pravidelne. K nim patrí aj pani Mezei Zsuzsa, ktorá vynechala len dva ročníky. Určite zaujímavým hosťom je aj syn zakladateľa MLYN-u Józsefa Basku rovnako maliar Balázs Baska. „Snažili sme sa ho sem dostať už v minulých rokoch, no vyšlo to až teraz. Bude tu tvoriť. Bohužiaľ nemôže ostať až do konca,“ uviedol Kardoš.

Medzinárodný maliarsky tábor MLYN nadviazal na rožňavské MLYNY organizované mestom v rokoch 1997 - 2011. Iniciátorom, dlhoročným organizátorom a aktívnym účastníkom tábora bol v rokoch 1997 - 2011 akademický maliar, národný umelec a rodák z okolia Rožňavy József Baska (1935 - 2017) žijúci v Budapešti. Po trojročnej pauze (2012 – 2014) sa organizovania tábora chopilo OZ Pre partnerské mestá Rožňavy. Po smrti Józsefa Basku v roku 2017 pridali organizátori jeho meno do názvu tábora. Základnou ideou projektu MLYN Rožňava je spoločná tvorba umelcov z partnerských miest Rožňavy spolu s výtvarnými umelcami Rožňavy a jej okolia, ako aj prezentácia a porovnanie výtvarného smerovania umenia v okolitých štátoch stredoeurópskeho regiónu. Zámerom projektu je vytvorenie podmienok pre tvorbu mladých výtvarných umelcov z partnerských miest Rožňavy a ich následná prezentácia v stredoeurópskom meradle.

Výsledkom práce maliarov bude aj v tomto roku kolektívna výstava. Otvorená bude počas Dní mesta Rožňava. V tomto roku to bude 13. septembra v priestoroch Galéria Baníckeho múzea v Rožňave.

Realizáciu Medzinárodného maliarskeho tábora podporili Mesto Rožňava, samospráva V. obvodu Budapešti – Belváros-Lipótváros a Nadácia Carmeuse.

 

 

 


© Mesto Rožňava, 6. 8. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 6.08.2019 13:45 hod.