Kniha na cestu vlakom. Pod týmto názvom sa na Železničnej stanici v Rožňave začal zaujímavý projekt. Objavil sa tam regál, ktorý Tatiana Bachňáková z Gemerskej knižnice naplnila knihami a časopismi vyradenými z fondu knižnice.
Pred pár dňami sa projekt dočkal rozšírenia a regál s knihami a časopismi sa objavil na rožňavskom kúpalisku. Stretol sa s kladnou odozvou. „Hneď počas prvého víkendu, ako otvorili kúpalisko, sa na sociálnej sieti objavili fotky detí, ktoré si čítajú. Aj keď je cez leto hlavnou zábavou kúpanie, kniha možno pomôže dostať dieťa na chvíľu z bazénu, aby si mohlo oddýchnuť,“ začala iniciátorka projektu Tatiana Bachňáková. Idea zostala rovnaká. Ponúknuť ľuďom knihy a časopisy na čítanie. Bonusom je možnosť zobrať si ich so sebou domov. „Po prvom víkende mi už z kúpaliska volali, že sa knihy míňajú a treba ich doplniť. Regál budeme určite dopĺňať raz týždenne,“ uviedla Bachňáková.
 
Novú službu hodnotí kladnej aj vedúca kúpaliska Marta Domiková. „Je to veľmi dobrý nápad. Vidím, že ľudí zaujal. Prišla mama s dvoma malými deťmi a veľmi sa potešila tomu, že si môže vziať knihy,“ povedala Marta Domiková.
 
Nápad postaviť regál na Železničnú stanicu vznikol v roku 2017 a regál s knihami sa tam objavil v septembri. „Po Slovensku sa začali rozširovať rôzne knižné búdky,“ rozvravela sa o inšpirácii Bachňáková. „Železničná stanica mi napadla aj preto, že tam nie je stánok s novinami, mnoho vlakov mešká a knihy môžu ľuďom spestriť cestu či čakanie. Regál je tam už druhým rokom. Pravidelne ho každé dva týždne dopĺňame. Dokonca nám už jeden pán doniesol svoje knihy, ktoré nemal kam dať a dal ich do regálu. Pod palcom to však stále má knižnica. Chodíme to pravidelne obhliadať a zredukovať o to, čo tam nemá čo hľadať. Roztriediť na to, čo tam patrí a čo nie.“ Regály s knihami sú dosť rozšírené v Čechách, sú aj v iných mestách na Slovensku. V Maďarsku vyčlenili stanici dokonca jednu celú miestnosť pre knižnicu. Je to vlastne aj čitáreň.
 
Možnosť vziať si knihu na cestu má v Rožňave dobrý ohlas. Teraz pribudol regál na kúpalisku. Objaví sa ďalší aj niekde inde v meste? „Úvahy síce boli, ale zatiaľ asi nie. Môj záujem je, aby knihy a časopisy išli do správnych rúk. Chceme podporiť čítanie kníh. Chceme, aby knihy, ktoré máme k dispozícii, či už tie vyradené z našich fondov, alebo ich dostaneme od ľudí ako dary, neskončili v odpade, ale chceme, aby išli ďalej medzi ľudí. Úvahy o treťom mieste s regálom by aj boli, ale museli by sme nájsť miesto, aby sa knihy dostali do správnych rúk a splnili svoj účel,“ vysvetlila Bachňáková.
 
V pomyselnom rebríčku popularity si najlepšie vedú detské knihy. „Berú si ich rodičia, ktorí cestujú s deťmi. Mám v tomto smere kladné ohlasy od známych, ktorí regál objavili. Snažím sa dávať nie hrubé knihy. Jasné, či pri ceste do Bratislavy by hrubšiu možno aj prečítali, ale čo s ňou ďalej?,“pokračovala Bachňáková. Okrem detskej literatúry má miesto v regály beletria a pár kusov náučnej literatúry, ktorá by mohla zaujať.
 
Knižničiari vítajú aj aktivitu čitateľov, ktorí sami doplnia regály o svoje knihy, ktoré už nepotrebujú. „Je to dobre, ak tam dajú knihy. Dôležité však je, aby to neboli také, ktoré tam nechceme mať. Regál je predsa len dostupný aj deťom. To sa týka aj rôznych propagačných materiálov, letákov či časopisov. Nie je dobré, tam dávať knihy len preto, že sa ich chceme zbaviť. Treba to robiť s rozumom, pretože predsa nechceme, aby sa tam dostali nevhodné veci. Verím, že to ľudia pochopia. Napr. časopisy s nevylúštenými krížovkami určite zaujmú,“ uzavrela Bachňáková.
 
 
 
 

© Mesto Rožňava, 12. 7. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava
Publikované: 12.07.2019 14:52 hod.