Dni mesta a jarmok už neodmysliteľne patria k rožňavskej jeseni. Stánky s najrôznejším tovarom, vôňu a chuť dobrého jedla sprevádza kultúrny program na pódiu. Hlavným ťahákom bude vystúpenie skupiny Kandráčovci vo štvrtok 12. septembra. „V súčasnosti sú veľmi obľúbení a nápad pozvať ich sa zapáčil aj pánovi primátorovi,“ začala Lucia Kerekešová z Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu Mestského úradu v Rožňave. Objavili sa otázky, prečo je koncert Kandráčovcov vo štvrtok. Odpoveď je jednoduchá. „Kapela je veľmi vyťažená a práve tento termín mali ešte voľný,“ upresnila Kerekešová. Folklór bude vlastne dominovať celému štvrtku. Pred Kandráčovcami vystúpia Folklórne súbory Borostyán, Haviar a Dubina v sprievode Ľudovej hudby Ondreja Hlaváča. A po koncerte zasa čaká návštevníkov Ľudová veselica s kapelou Impulz. Piatok už bude trochu iný. „Taký rockovejší. Začne to skupina Iako Bei, po nich vystúpi Massriot s Robom Šimkom a rockový večer uzavrie Karmen Pál-Baláž. Úspešná dvojica z talentovej súťaže zaspieva aj hymnu mesta Rožňava,“ uviedla Kerekešová. O zvyšok noci sa postarajú DJ-s z Times clubu.

Dni mesta však nie sú len vystúpenia hudobných hviezd. Vo štvrtok sa začnú sprievodom predstaviteľov samosprávy, partnerských miest Rožňavy a hostí, ktorý ozvláštnia herci mestského divadla Actores v maskách a štvorkolesovou cyklokárou. Aktuálne potvrdili účasť predstavitelia Českého Tešína, poľského Cieszynu a maďarského Szerencsu. Sprievod sa na Námestie baníkov vydá od budovy OKC. Po slávnostnom otvorení Dní mesta primátorom M. Domikom sa na pódiu rozbehne kolotoč vystúpení. Od 13.45 hod. to bude Maroš Bango, od 15.00 hod. prídu rožňavské detské folklórne súbory a od 16.30 hod. zabavia divákov Traky so svojou šou. Po nich prídu už spomínaní folkloristi a hlavná hviezda večera Kandráčovci.

V piatok bude predpoludnie patriť žiakom rožňavských základných škôl. Ich vystúpenia od 13.30 hod. vystrieda divadlo Theátrium s novým programom Vitajte v Hudobnej škole uja Doremina. Tradične sa bude aj oceňovať. Od 15.00 hod. prídu na pódium najúspešnejší športovci mesta za minulý rok. Po nich predvedú svoju šou krasojazdkyne na bicykloch Act 4 Slovakia. Po nich už bude pódiu patriť rockovým kapelám.

„Program osláv som sa snažila poskladať tak, aby si v ňom našli niečo všetky vekové kategórie. Dôraz som tiež kládla na to, aby čo najväčší priestor dostali rožňavskí interpreti. Predsa len sú naši,“ uviedla Kerekešová.

Chýbať samozrejme nebude ani sprievodný program. Vo štvrtok o 14.00 hod. bude v Baníckom múzeu v Rožňave Deň slovenských rekordov, v rámci ktorého bude Rožňava zapísaná do Slovenskej knihy rekordov ako Mesto s najväčším počtom rekordných zbierok. O 15.30 hod. sa v Galérii Baníckeho múzea bude konať vernisáž obrazov, ktoré vznikli v rámci tohtoročného jubilejného 20. ročníka medzinárodného maliarskeho tábora Mlyn. Chýbať nebude ani šport. V piatok 13. septembra sa od 16.00 hod. začne na štadióne MFK Rožňava Turnaj futbalových nádejí. V sobotu 14. septembra sa v športovej hale na Štítnickej uskutoční už 11. ročník veľkého letného turnaja v bedmintone Minicup 2019. Začiatok je o 9.00 hod. Sériu sprievodných podujatí uzavrie v nedeľu 15. septembra druhá premiéra hudobnej rozprávky MsD Actores Po dračích stopách. Predstavenie sa začne o 15.00 hod.

Určite príjemnou novinkou Rožňavského jarmoku bude istá reorganizácia stánkov. Na západnej časti námestia tak budú len stánky s jedlom a nové väčšie pódium. S konaním Dní mesta i jarmoku súvisí aj uzávierka Námestia baníkov pre dopravu. Už v stredu bude vzhľadom na stavbu pódia uzavretá západná časť, vo štvrtok a piatok bude uzavreté celé námestie po celý deň, v sobotu do popoludňajších hodín.

 

 


© Mesto Rožňava, 11. 9. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 11.09.2019 09:12 hod.