Po viacročnej pauze sa do rožňavského kultúrneho života vrátil hudobný festival Jammin. Prišiel s novou tvárou. Kým prvé dva ročníky v 2012 a 2013 boli jednodňové, zamerané na tanečnú hudbu, Jammin verzia 2019 sa roztiahla do štyroch dní. Samozrejme znova dominovala hudba, pričom každý večer dostal priestor iný žáner. Podtitulom festivalu bolo Beer Edition, v rámci čoho sa prezentovali remeselné pivovary i varilo pivo. Okrem toho však organizátori ponúkli aj prednášky OZ Kláštor - Gotická cesta o vzácnych rumunských kostoloch a Peter Glončák z Brdárky hovoril o alternatívnom spôsobe života „zero waste“. Všetko sa to dialo v areáli na Námestí baníkov 35.
 
„Veľa ľudí sa nás pýtalo, čo je s Jamminom, prečo ho neoživíme,“ začal Tomáš Hvasta z OZ COM.UNITY, ktorý spolu s Michalom Baffym festival organizoval. „Samozrejme, že sme o tom uvažovali už skôr. Koncom minulého roka sme sa o tom začali baviť vážnejšie. Hneď padlo rozhodnutie, že ak by sme do toho išli, tak len vtedy, ak bude podujatie viacdňové. Nápad bol na dva či tri dni. Pôvodne sme to chceli organizovať koncom júna, ako akési otvorenie leta, nakoniec však bolo všetko inak. Rozhodnutie padlo na koniec augusta, od 28. do 31.“
 
Vzhľadom na zmenu termínu sa menil aj zoznam interpretov. „Program na august vznikal s kapelami, s ktorými sa poznáme a v minulosti sme už s nimi spolupracovali. Máme s nimi dobré skúsenosti,“ uviedol Hvasta. Program štyroch večerov sa snažili rozvrhnúť tak, aby si na svoje prišli jednak rôzne generácie, jednak fanúšikovia rôznych žánrov. „Pri tvorbe programu sme sa snažili o to, aby každý deň vystupoval aspoň jeden interpret pôvodom z Rožňavy. Chceli sme tým ukázať, že aj v našom meste je dostatok rôznorodých tvorivých ľudí a mládeže. Pri všetkých nami organizovaných udalostiach sa snažíme dávať možnosť zviditeľniť sa lokálnym talentom,“ pokračoval Hvasta.
 
Prvý večer festivalu bol metalový. „Dramaturgiu sme nechali na chalanov z kapely Prevrat, ktorá na festivale oslavovala 10 rokov. Sami do toho chceli ísť a pozvali si kapely, s ktorými vystupujú,“ uviedol Hvasta. Okrem Prevratu vystupovali Ravenclaw, Rakety a Next Summer. Štart bol dobrý, prišlo viac ako dve stovky návštevníkov.
Druhý večer bol v pohodovom duchu. „Štvrtok bol orientovaný na chilloutovú hudbu, reggae, ska. Hlavný interpret boli Smola a hrušky,“ pokračoval Hvasta. Vystúpili aj dvaja hostia z Maďarska, skupiny CéAnne & The Magic Pineapple a Speakers of Zion, ktorí mali veľmi energické a pozitívne vystúpenie, ďalej to boli N3O a RvZOo SounDSystem.
 
Piatkový večer priniesol punkovú smršť. Dramaturgiu toho večera vzal na seba Michal Baffy. Do Rožňavy zavítala stará punková legenda Davová psychóza a vystúpili aj Zatmenie Mysle, Kotúče DM a Cliftons. „Na Davovú psychózu som sa tešil aj ja. Hrať naživo som ich totiž nevidel,“ poznamenal Hvasta. „Veľmi sa im tu páčilo a z areálu boli milo prekvapení. Rozprávali zážitky z turné, ktoré ešte v 90-tých rokoch absolvovali mimo Slovenska. Boli aj v Berlíne a veľmi s ním porovnávali tento areál. Vraveli, že tu máme malý Berlín, lebo im ho tento priestor veľmi pripomínal. Boli sme veľmi potešení.“
Posledný festivalový večer bol venovaný mladým. Vystúpili A-Cray z Čiech, DJ Palotai z Maďarska, Backside, RvZOo Soundz a D&B Industries.
 
V rámci malého pivného festivalu sa prezentovali štyri remeselné pivovary, Svijany, Herrenwald z Malej Idy, Csíki Sör a Ikkona. „Mali sme tu viac ako 30 druhov piva. Vo štvrtok a sobotu varil sládek pivo a zároveň komentoval celý proces. Bolo to veľmi zaujímavé. Navyše chmeľ má svoju charakteristickú arómu, čo len pekne dokreslilo atmosféru festivalu,“ povedal Hvasta.
 
Čo sa týka návštevnosti, hodnotia organizátori festival ako úspešný. „Predpokladali sme, že každý večer príde aspoň stovka návštevníkov. Podarilo sa nám to splniť, ba i prekročiť. Cenu vstupenky sme sa snažili nastaviť čo najnižšie, aby sme boli pre Rožňavčanov čo najatraktívnejší. Tiež sme trochu zaexperimentovali a dali do predaja aj permanentky na všetky štyri dni.“ povedal Hvasta. Zaujímavá bola aj veková skladba návštevníkov. „Na punkový večer prišla aj viac ako tridsiatka dôchodcov. Mali sme tu aj dvoch Írov, ktorí dovolenkovali v okolí a zhodou okolností sú fanúšikmi punku. Boli z toho nadšení, večer si užili a dostali sme od nich veľmi príjemnú spätnú väzbu. Celkovo sa festivalu za štyri dni zúčastnilo niečo málo cez 800 návštevníkov, vrátane hostí. Radi by sme v jeho organizácií pokračovali aj budúci rok,“ uviedol na záver Hvasta.
Za pozornosť ešte stojí aj skutočnosť, že organizátori sa pripojili k trendu ochrany prírody. Celý festival bol v znamení recyklovania a počas celého podujatia boli použité zálohované poháre na pivo a ekologicky rozložiteľný bioriad.
 

 

 

 


© Mesto Rožňava, 25. 9. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 25.09.2019 12:40 hod.