TJ Geológ Rožňava, stolnotenisový klub založený v roku 1964, je stálicou na športovej mape Rožňavy.  V roku 1994 debutoval v najvyššej slovenskej súťaži mužov a na tejto úrovni má za sebou viac ako 20 extraligových sezón.
 
V uplynulej sezónne 2020/2021 dosiahlo  stolnotenisové mužstvo mužov ďalší prenikavý úspech, keď pre COVID v oklieštenej sezónne v záverečnom turnaji Majstra SR v Bratislave postupne porazilo vo štvrťfinále Michalovce (5:1), v semifinále Nižnú (5:2), a až o finále v boji o titul podľahlo 5 násobnému majstrovi SR družstvu Vydrian v pomere 1:5.
 
Geológ týmto dosiahol po minulo sezónnom  3. mieste ďalší kvalitatívny posun a zabezpečil si miestenku v európskej pohárovej súťaži, ktorá začne vo februári 2022
 
 

Káder

Hráči: Gregor Gallo – kapitán, Adam Klajber, Ingemar Péter  a Jakub Takáč

Vedúci mužstva:  Zoltán Gallo

Tréneri: Andrej Ružik a Miloš Kočtúch

V kádri Geológu v sezónne 2021/2022  došlo k zmene, keď najúspešnejší hráč  Adam Klajber, ktorý sa dostal už aj do slovenskej seniorskej reprezentácie, si vyskúša zahraničné angažmá v III. nemeckej bundeslige v Kaiserslauterne a nahradil ho ukrajinský defenzívny hráč Igor Zavadskij.

Vynikajúci úspech zaznamenal  na MSR ml. žiakov na ktorých sa zúčastnilo 64 najlepších hráčov Slovenska koncom júna  stolný tenista René Ferko. 13-ročný hráč Geológa Rožňava sa na majstrovstvách Slovenska mladších žiakov prebojoval až do semifinále. V ňom podľahol neskoršiemu víťazovi. Nakoniec sa tak delil o 3. – 4. miesto. V štvorhre chlapcov skončil spolu s M. Godálom (STK Devínska Nová Ves) na 5. – 8. mieste. V rovnakom pásme skončil aj v zmiešanej štvorhre, v ktorej nastúpil s L. A. Guassardo (STO Krompachy).

Vzhľadom na to, že R. Ferko je aktuálnom slovenskom rebríčku mladších žiakov na 8. mieste, nemusel hrať kvalifikáciu a dostal sa priamo do hlavného turnaja. V ňom sa stretlo 32 hráčov, ktorí boli rozdelení do ôsmich skupín. V tej svojej postupne zdolal J. Kršiaka (TZO BYTČA) 3:1, K. Hrutku (ŠKST Topolčany) 3:0 a T. Jankoviča (KST Raksit) 3:1. Vo vyraďovacej fáze porazil v osemfinále J. Hajnala (KST Raksit) 3:0, vo štvrťfinále A. Dreninu  (STK Pezinok) 3:0.

Jeho púť zastavil v semifinále prvý hráč slovenského rebríčka mladších žiakov D. Flóro (ŠK Para Hlohovec) , ktorý R. Ferka zdolal 3:0.

Za pozornosť určite stojí fakt, že Ferkovi súperi sa zväčša pripravujú v športových centrách a sú v kádri slovenskej reprezentácie v kategórii minikadet. Napriek snahe trénerov Geológa Rožňava sa príprava R. Ferka s ich prípravou nedá veľmi porovnávať.

 

 

Vo veku 86 rokov zomrel po dlhých zdravotných problémoch v rožňavskej nemocnici zakladateľ stolnotenisového oddielu Geológ Rožňava, bývalý výborný hráč, tréner, rozhodca, pedagóg, funkcionár a veľký nadšenec a propagátor stolného tenisu Ján Kováč, čestný člen SSTZ (od roku 2011). Svoju i stolnotenisovú rodinu opustil počas záverečného extraligového turnaja družstiev mužov o titul majstra Slovenska v máji tohto roku v Bratislave. Jeho milovaný klub Geológ Rožňava tam vybojoval historicky najlepší výsledok – striebornú medailu. Pri poslednej rozlúčke mu práve túto trofej vložili jeho vďační nasledovníci do hrobu. Rodák z Liptova sa po vysokoškolských štúdiách v Prešove oženil a usadil v Rožňave, kde v roku 1964 založil stolnotenisový oddiel Geológ. Ako ortodoxný obranár patril dlho medzi jeho hráčskej opory. Vykonával viacero stolnotenisových funkcií, o. i. bol aj predsedom Východoslovenského stolnotenisového zväzu. V Rožňave zorganizoval množstvo významných stolnotenisových podujatí, napr. M SR a M ČSSR dospelých i mládeže a tiež stretnutie Európskej ligy ČSSR – ZSSR (1974), ako aj celoštátne školské, odborárske a colnícke stolnotenisové súťaže. K stolnému tenisu priviedol aj svojich dvoch úspešných synov Jána a Milana a vychoval tiež kvalitných hráčov ako Majančík, Majoros, Érösovci, Ambrus a Gallo.

 

Vyhlásenie najlepších športovcov Mesta  Rožňava roku 2020

 

TJ Geológ Rožňava oceňuje spoluprácu s mestom Rožňava v kalendárnom roku 2021 v podpore športu a ďakuje za aktívny prístup.

 

 


© Mesto Rožňava, 7. 1. 2022 Erika Švedová, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava
Publikované: 7.01.2022 11:08 hod.