V úvodnom kole nového ročníka stolnotenisovej extraligy mužov privítal Geológ Rožňava na svojich stoloch súpera z Ružomberka. Pohľad do rebríčka mierne favorizoval domáci tím, čo sa spočiatku aj napĺňalo. No ukázalo sa tiež, že stolný tenis vie byť nevyspytateľný.
 
Stretnutie sa odohralo v piatok 2. októbra za prísnych hygienických opatrení s minimom ľudí v hľadisku. Na základe rozhodnutia zväzu sa totiž hralo bez divákov. V prvej dvojhre sa síce Takáč s Truskom potrápil, no zabezpečil pre Rožňavu prvý bod. Následne v ďalších troch zápasoch Klajber i Péter svojich súperov zdolali a bolo 4:0. Potom síce Kaššay porazil Takáča, no víťazstvo Pétera nad Pindurom zabezpečilo domácim istotu bodu. Samozrejme, že chceli viac. Za stavu 5:1 sa teda čakalo, ktorý hráč pridá rozhodujúci šiesty bod. Tu sa však začala karta obracať. Klajber podľahol Kaššayovi, Neuspeli ani Péter, ani Takáč. Z 5:1 tak bolo 5:4 a rozhodovať musela štvorhra. Jej priebeh len potvrdil dramatickosť stretnutia. Domáci pár Klajber/Péter napokon po boji zdolal Trusku s Pindurom 3:2. Geológ tak zvíťazil 6:4. Celé stretnutie trvalo bez pár minút tri hodiny.
 
Prvý polovica stretnutia priniesla pre trénera ŠKST Ružomberok sklamanie. „Ak sme chceli niečo uhrať, mohli sme ísť len cez rožňavskú trojku. K tomu by niekto zdolal Pétera alebo Klajbera. No Truska s Takáčom v úvode prehral. Po ďalších zápasoch bolo na ukazovateli 1:5. Vypadalo to tak, že môžeme štartovať auto a odísť,“ zhrnul prvú časť stretnutie Dalibor Jahoda. „No potom prišlo veľké prekvapenie. Dúfam, že to bude pre mojich zverencov povzbudenie. Znížili sme na 4:5, v štvorhre bolo 2:2 na sety. Nakoniec to mrzí, že sme mohli získať bodík, aj keď nezaslúžený. Ale počítal by sa.“
 
Čo sa podľa trénera Ružomberka v druhej časti zápasu zmenilo? „Z chlapcov akoby opadla obava, že by sme mohli v Rožňave niečo uhrať. Víťazstvá Kaššaya, Trusku i Pinduru budú dôležité do ďalších zápasov, aby si začali veriť,“ uviedol Jahoda.
 
Domáci Geológ s ničím iným ako víťazstvom v tomto stretnutí nerátal. Nebolo to však jednoduché. A nešlo len o samotné zápasy. Vzhľadom na opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prišli Rožňavčania o podporu divákov v hľadisku. „V pondelok a utorok bolo tak, že sa nehrá. Potom prišli rôzne variácie s divákmi, bez nich. Nakoniec sme to za dodržania všetkých i keď nepopulárnych protiepidemických opatrení odohrali,“ začal vedúci Geológa Rožňava Zoltán Gallo.
 
Domáci hráči mali dobrý nástup do stretnutia. „Odohrali vynikajúce zápasy, dalo sa na to pozerať. Predvádzali sebavedomú hru, sebavedomé víťazstvá. Skutočne nám všetko padalo. Zrazu, za stavu 5:1, keď už si mnohí mysleli, že je pomaly koniec, si niekto pomyslel, že večera ešte nie je dovarená, tak to skomplikujeme. A to sa podarilo. Po dvoch blbých prehrách, ktoré naozaj si myslím, že nemali byť. Ani Klajber s Kaššayom, ani Péter nemôžu s takými súpermi prehrať. Zrazu sme si to skomplikovali. Potom sa to ťahalo až do piateho setu štvorhry. Ktorá skončila naším víťazstvom,“ uviedol Gallo. „Môžem povedať, že keď na to pozriem z dlhodobého hľadiska, som rád, že sme to nevyhrali 6:1. Lebo tento súper nám dal veľké upozornenie, že treba hrať do posledného zápasu, že nemožno podceniť žiadnu loptu, hrať do konca. Znova sa ukázalo, že šport vie byť nevyspytateľný. Aj keď to teraz bolo pre nás so šťastným koncom. Viac sa teším tomuto vydrenému víťazstvu 6:4, ako by sme tu ľahko vyhrali. Toto je zdvihnutý varovný prst pre všetkých hráčov.“
 
Čo sa teda stalo za stavu 5:1? „Ťažko povedať. Myslím si, že v našej hre bolo trochu stereotypu. U oboch hráčov, aj keď sú obaja napriek nízkemu veku skúsení, možno prišlo k podvedomému podceneniu. Už vedieme 5:1 a súper sa sám podvolí. Otočilo sa to na jednom zápase,“ hľadal odpoveď Gallo. „No úlohu zohralo i to, že Trusku som takto ako v zápase s Péterom, dávno nevidel. V piatom sete do čoho dal ruku, to bol bod. Proti tomu sa ťažko hrá. No sú i také dni. Štvorhra už bola vabank, lebo ani naši hráči ju nehrajú pravidelne. Ukázalo sa to v prvom sete, ktorý prehrali 3:11. Postupne sa rozohrávali a koniec bol pre nás šťastný. Myslím si, že výsledok je spravodlivý. Ak by to bolo iné víťazstvo, tak nebolo by to spravodlivé.“
 
Výsledky
Extraliga muži, 1. kolo: Rožňava – Ružomberok 6:4 (Klajber a Péter po 2,5, Takáč 1 – Kaššay 2, Truska a Pindura po 1). Ostatné výsledky: Bardejov – Kežmarok 6:4, Topoľčany – Hlohovec 6:4, Galanta – Vydrany 2:6, Vranov n/T – Michalovce 5:5, Čadca – Nižná (preložené na 17. 10. 2020).
 
 
 

© Mesto Rožňava, 8.  10. 2020 Peter Podolinsky, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava
Publikované: 8.10.2020 11:05 hod.