Stolní tenisti extraligového tímu Geológa Rožňava sa koncom minulého týždňa stretli na sústredení. Bola to istá forma generálky pred finálovým turnajom mužskej extraligy, ktorý prebehne posledný júnový víkend v Bratislave. Prvýkrát v histórii Geológa sa tím prebojoval medzi najlepšie štyri celky súťaže.
Bol to náš cieľ od začiatku sezóny. Preto sme aj udržali Klajbera,“ uviedol hráč Geológa Rožňava Gregor Gallo. „Sme veľmi radi, že sme sa po nie celkom presvedčivom začiatku sezóny, dostali do semifinále. Bola to náročná cesta, pretože aj štvrťfinále s Nižnou bolo na hrane. Prípadný zisk medaily by bol v týchto krízových časoch takou čerešničkou na torte.“ Geológ nastúpi Adam Klajber, Jakub Takáč, Andrej Slováčik a Gregor Gallo.
 
Rozhodujúce tretie stretnutie s Nižnou odohrali Rožňavčania 22. februára. Prvé semifinálové stretnutie s Vydranmi mali odohrať v utorok 31. marca. To však už tretí týždeň platili opatrenia proti šíreniu pandémie ochorenia COVID-19. Ako množstvo iných podujatí aj toto bolo zrušené. Navyše boli zatvorené aj športoviská, čo sťažilo prípravu. „Hráči sa pripravovali doma. Cez telefón boli v kontakte s kondičným trénerom Kočtúchom. Keď v máji prišlo uvoľnenie, nabehli sme na kondičné tréningy vonku. V betliarskom parku sme mali trikrát do týždňa kondičnú prípravu. Keď hlavný hygienik povolil tréningy v hale, tak sme začali s prípravou. Skombinovali sme to s kondičnou časťou, ktorá bola dopoludnia a popoludní tréning v hale. Klajberovi zahralo do kariet aj to, že jeho škola bola zatvorená. Bol doma v Moldave n/B, takže mohol častejšie dochádzať aj do Rožňavy. Zvyšok tímu sa pripravoval v Bratislave,“ pokračoval Gallo.
 
V tom čase sa na stolnotenisovom zväze riešilo, ako sa uzavrie aktuálny ročník. „Výkonný výbor zasadal ohľadom dohratia sezóny dvakrát. Boli oslovené semifinálové kluby, ako si predstavujú záver sezóny. Bolo v hre viacero variant,“ uviedol Gallo. „Konečné riešenie nie je pre nás príliš šťastné. Výkonný výbor bohužiaľ zasadal dva dni predtým, ako bolo prijaté výraznejšie uvoľnenie na športoviskách i halách. Semifinálové i finálové zápasy sa tak budú hrať v Bratislave, v hale v Rači. Piatok 26. 6. od 17.00 hod. sa odohrajú oba semifinále, v sobotu od 11.00 hod. finále a stretnutie o tretie miesto. Hrať sa bude jedno stretnutie. My sme takto prišli o výhodu domáceho prostredia, ktoré nám v sezóne dosť pomáhalo a bohužiaľ sa o historický úspech Geológa nebudeme môcť podeliť v našej hale s našimi fanúšikmi.“
Okrem extraligy sa ešte odohrajú barážové stretnutia o postup do extraligy. Ostatné súťaže boli zrušené.
 
V semifinále sa Geológ stretne s Vydranmi, ktoré sú obhajcom titulu. „Poznáme kvalitu súpera. Jeho tím tvoria traja reprezentanti. Určite ich budeme chcieť potrápiť, no skôr sa však sústredíme na duel o tretie miesto, ktorý by sme chceli úspešne zvládnuť,“ načrtol plány Gallo. Ak sa nič mimoriadne nestane, v súboji o tretie miesto by sa mali stretnúť s Vranovom n/T. V aktuálnej sezóne s nimi Rožňavčania odohrali dva vyrovnané stretnutia. Oba sa skončili remízou a vyrovnanosť naznačuje aj pomer setov 38:38.
 
Záverečný turnaj sa odohrá v stolnotenisovej hale v Bratislave. Je to o dosť iné prostredie, ako domáca hala Rožňavčanov. „Je to veľká hala, loptička letí oveľa pomalšie. Povrch je tam červený koberec, nohy sa ináč zapierajú. Pre nás to môže byť do istej miery výhoda, pretože Klajber tam ako reprezentant trénuje. Slováčik hrával v Rači a v tejto hale odohral viacero sezón. Pozitívom teda môže byť to, že halu poznajú trochu viac ako súperi,“ poznamenal Gallo.
 
Okrem boja o medaily, je pred Rožňavčanmi ešte jedna výzva. Kluby, ktoré sa prebojovali do semifinále, majú možnosť sa prihlásiť do európskej súťaže o Pohár ETTU. „Veľmi zvažujeme túto možnosť. Uvidíme podľa rozpočtu i finančných možností. Ak by sme tu udržali hráčov, tak by sme určite využili možnosť hrať túto prestížnu súťaž, druhú najsilnejšiu v Európe,“ uzavrel Gallo.
 
 

© Mesto Rožňava, 23.  6. 2020 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava
Publikované: 23.06.2020 15:15 hod.