Aktuálna sezóna prináša extraligistom rožňavského Geológa samé úspechy. Po postupe do prvej šestky si aj v nej počínali dobre. Do play off tak išli zo štvrtého miesta.

V štvrťfinále sa tak stretli s Nižnou, ktorá skončila piata. Hralo sa na dva víťazné stretnutia. Na prvé stretnutie série cestovali Rožňavčania v utorok 18. februára do Nižnej. Na pôde súpera vyhrali 5:3. Vytvorili si tak dobrú východiskovú pozíciu pred ďalšími stretnutiami.

Druhé stretnutie sa hralo 21. februára na pôde Rožňavy. V hale Geológa privítalo Nižnú plné hľadisko. Hostia prišli v plnej zostave aj s J. Truksom. Spočiatku bolo stretnutie vyrovnané. Takáč zdolal Bednára, na druhom stole podľahol Slováčik Dikovi. Následne zdolal Truksa domácu jednotku Klajbera a Slováčik porazil Bednára. Po štyroch zápasoch tak bol stav 2:2. Potom však prišli chvíle hostí. Truksa zdolal Takáča, Diko porazil Klajbera. Dramatický súboj zviedol Slováčik s Truksom. V štvrtom sete postupne dokázal domáci odvrátiť šesť mečbolov, získal aj jeden setbol, no nakoniec sa z víťazstva radoval Truksa. Nižná tak v druhom stretnutí vyhrala 5:2 a vynútila si tak tretie stretnutie. To sa odohrali v sobotu 22. februára.

Aj keď na rozhodujúce stretnutie prišlo o niečo menej divákov ako deň predtým, atmosféra bola rovnako búrlivá. A veru bolo čomu tlieskať. Hráči oboch tímov predvádzali zaujímavé výmeny a údery, pri ktorých diváci len neveriacky pozerali, či je to naozaj možné.

Oproti piatku Rožňavčania vymenili poradie hráčov, ako druhý nastupoval Klajber. V prvom zápase zdolal Takáč Bednára, no oproti piatku to bola päťsetová bitka. Aj tentoraz však dokázal Takáč zvíťaziť. V druhom zápase nastúpil Klajber proti Dikovi. Obaja hráči sa poznajú z juniorskej reprezentácie. V aktuálnom ročníku extraligy sa vo vzájomných zápasoch viac darilo Dikovi. V rozhodujúcom stretnutí však Klajber zabojoval. Aj keď Diko dvakrát vyrovnal, v piatom sete sa radovala rožňavská jednotka. V naznačenom trende pokračoval aj Slováčik v zápase s Truksom. Jednotka Nižnej viedla 2:1, no ďalšie dva sety sa stali korisťou rožňavského hráča. V štvrtom zápase zdolal Klajber hladko Bednára.

Rožňava tak viedla 4:0 na zápasy, no ešte nebolo všetko rozhodnuté. V ďalšom zápase zdolal Truksa Takáča a Diko Slováčika. Stav bol teda 4:2. Súbežne sa potom hrali zápasy Klajber vs. Truksa a Slováčik vs. Bednár. Do konečného hodnotenia sa rátal výsledok zápasu jednotiek, no vzhľadom na to, že Slováčik porazil Bednára a získal pre Geológ piaty bod, bolo už jedno či stretnutie skončí 5:2 alebo 5:3.

Štvrťfinálové stretnutia v Rožňave priniesli dva odlišné výsledky. Jednotka Nižnej J. Truksa to však videla trochu inak. „V každom prípade sme v oboch stretnutiach boli lepší. Prvé sme vyhrali. No aj keď bolo 5:2, v princípe 5:3, nebolo to až také jednoznačné. V druhom stretnutí sme takisto boli lepší. V dvoch zápasoch sme vyhrávali, v prípade Dika 2:1 resp. bolo 2:2 na sety a 8:4. Ja som vyhrával 2:1 na sety a 8:5, resp. 2:2 na sety a 7:3. Mal to byť úspešne dohraný zápas. Bolo tam trochu šťastia na strane domácich, trochu únavy, lebo pre mňa, ak netrénujem, je to ťažšie. V piatok som cítil ľahko, ale v sobotu už to bolo predsa len trošičku ťažšie pre mňa. Škoda, že nezabrala naša trojka. Myslím si, že dokáže zahrať lepšie. Možno aj pomohli diváci, ktorí v piatok i sobotu vytvorili búrlivé prostredie,“ uviedol hráč STO Nižná Jaromír Truksa.

Ako hodnotí štvrťfinálové stretnutia vedúci Geológa Rožňava Zoltán Gallo? „Dá sa povedať, že v stretnutiach boli úplne opačné nielen výsledky, ale aj výkony. V prvom zápase boli úplne odlišné ako v druhom. Aj keď prvý zápas sa pre nás nezačal zle. Držali sme sa do stavu 2:2, ale potom mi v zápasoch chýbala iskra a také väčšie oduševnenie. Videli sme, že Diko hral na nás vynikajúco a v podstate celú sezónu neprehral zápas a výborný Truksa je stále hráč veľkého formátu. Povedal by som, že naši hráči už akoby dopredu tieto zápasy vo vnútri prehrali a toto asi rozhodlo,“ uviedol Zoltán Gallo.

V treťom stretnutí série bol stav 4:0 pre Rožňavu, ale ešte i tak nebolo rozhodnuté. „Prvé tri zápasy boli päťsetové a treba povedať, že sme mali aj trochu šťastia, no išli sme mu oproti. V piatok sme si sadli, porozprávali sa, urobili si taktiku. Zmenili sme nasadenie našich hráčov. Rátali sme s tým, že Nižná to svoje nebude meniť. Trochu sme to teda aj riskli a vyšlo nám to na sto percent. Všetko sadlo do seba. Úvod bol 4:0, ale samozrejme sme sa snažili o to, aby nás eufória nezjedla a to sa podarilo. Prišiel opačný výsledok s jedným iným výkonom, oveľa lepším, oduševnelejším, bojovnejším. Mužstvo naozaj nechcelo skončiť sezónu a chcelo sa zahrať semifinále. Za celý rok práce si to celý mančaft zaslúži. Či za stolmi aj v kabíne je dobrá chémia, takže sme spokojní a cieľ, ktorý sme si pred sezónou vytýčili, sme splnili,“ pokračoval Gallo.

Rozhodujúce zápasy prišli hneď v úvode. „Boli to prvé tri. Všetky päťsetové. Vedeli sme, že trojka súpera Bednár je veľmi kvalitný hráč a že zápas s ním bude nepríjemný. Potvrdil to zápas trojok, keď sa medzi Takáčom a Bednárom rozhodovalo až v piatom sete, pričom v predchádzajúci deň to bolo jednoznačné pre nášho hráča. Takisto Diko, ktorý si veril a nad Klajberom v piatom sete viedol 8:4, no dokázali sme to otočiť,“ uviedol Gallo. „Rovnako aj tretí zápas a myslím si, že to bol rozhodujúci, keď Truksa prehral 10:12 v piatom sete, po jednom veľkom výkone Slováčika. Ukázal, že vie na tohto súpera zahrať. Fantasticky mu to vyšlo. Mali sme aj trochu šťastia, ale zaslúžili sme si ho.“

Stolný tenis vie byť nevyspytateľný a ani výrazný náskok ešte nemusí znamenať definitívne víťazstvo. Kedy začal vedúci Geológa veriť, že stretnutie vyhrajú? „Stav 4:0 bol veľmi pozitívny, ale stále som v týchto veciach veľmi opatrný. Začal som veriť v treťom sete Slováčika s Bednárom. Videl som to, že aj mentálne je Slováčik v pohode. Trocha som sa bál, že sa nechá uniesť eufóriou po víťazstve nad Truksom. Ale vedel, že potrebuje vyhrať, ak nie, tak by sme to mali veľmi ťažké. Mali sme to prepočítané tak, že každý mal svoje úlohy a on tú svoju sto percentne splnil,“ vysvetlil Gallo.

Kým v minulých sezónach hrali Rožňavčania o záchranu, v aktuálnom ročníku budú bojovať o medailu. Najbližšie ich čaká v utorok 31. marca prvé semifinálové stretnutie s Vydranmi. „Je to trojnásobný majster Slovenska. Ideme si toto stretnutie užiť. Príde k nám na slovenské pomery hviezdna zostava, so Šeredom, Novotom a Lelkešom. Pingpongový sviatok pre Rožňavu. Samozrejme nemáme veľké oči, ale ideme si to užiť, pobaviť fanúšikov, dobre zahrať a možno to bude príprava na zápas o tretie miesto s Vranovom. Aj keď semifinále nevypúšťame, sme realisti,“ uzavrel Gallo.

 

Štatistika štvťfinále

1. zápas: Nižná – Rožňava 3:5 (Diko 3, Dedinský a Drbiak 0 – Klajber 2, Gallo, Slováčik a Takáč po 1).

2. zápas: Rožňava – Nižná 2:5 (Takáč a Slováčik po 1 – Truksa 3, Diko 2, Bednár 0).

3. zápas: Rožňava – Nižná 5:2 (Klajber 3, Takáč a Slováčik po 1 – Truksa a Diko po 1, Bednár 0).

 

 

 


© Mesto Rožňava, 10.  3. 2020 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava
Publikované: 10.03.2020 11:11 hod.