Kedysi boli pionierske tábory, postupne však zanikli. Súčasnosť však priniesla nové možnosti. Začali vznikať denné, ale i pobytové tábory. Postupne si predstavíme, z akých si mohli resp. stále môžu rodičia v Rožňave vyberať.

V Dome tradičnej kultúry Gemera majú s aktivitami pre deti už viacročné skúsenosti. V remeselníckych dielňach, textilnej a hrnčiarskej, sú počas oboch prázdninových mesiacov pripravené Letné stredy. V dvojhodinových blokoch od 9.00 do 11.00 a od 13.00 do 15.00 hod. môžu deti vnikať do tajov tradičnej kultúry – pracovať s hlinou, textilom, kožou či maľovať na sklo. „Skúsené lektorky majú pripravené témy, tie však vedia prispôsobiť veku detí, ktoré prídu. Je to jedinečná príležitosť, pretože cez leto sú naše dielne otvorené pre kohokoľvek. V ostatných mesiacoch v roku sú otvorené pre organizované skupiny,“ uviedla zástupkyňa riaditeľky Gemerského osvetového strediska Anežka Kleinová. Počet miest v dielni je limitovaný na desať detí, preto je dobré si ho dopredu rezervovať.

V Dome tradičnej kultúry Gemera bude prebiehať aj denný Remeselnícky tábor. V dvoch turnusoch, od 8. do 12. júla a od 5. do 9. augusta, sú pre deti pripravené aktivity v spomínaných dvoch dielňach, okrem nich si však budú môcť vyskúšať aj prácu v gastrodielni.

V dvoch turnusoch bude bežať aj zážitkový astronomický tábor na hvezdárni. „Je to tábor v prírode, bez mobilov či počítača. Samozrejme hlavnou témou budú astronomické pozorovania. Nastavili sme to tak, aby sme mohli pozorovať Perzeidy, ktoré sa objavujú hlavne v auguste,“ pokračovala Kleinová. Tábor sa bude konať najprv od 15. do 17. júla a potom od 31. júla do 2. augusta.

Rovnako v auguste pripravilo GOS aj v poradí už šiesty denný tábor ANIMOsCOOL, čo je vlastne letná škola animovanej tvorby. Konať sa bude od 12. do 16. augusta a zameraná bude na astronomickú tematiku.

Chýbať nebude ani muzikantský pobytový tábor Po gemersky hráme, aj si zaspievame. Prebiehať bude v stredisku Július pri Vyšnej Slanej v termíne od 19. do 23. augusta a mladí muzikanti sa potom predstavia na GFF Rejdová.

Letné tábory Gemerského osvetového strediska sú populárne a veľmi rýchlo sa naplnia. Z tých aktuálnych je ešte zopár miest v Hviezdnej misii v augustovom termíne a tiež v letnej filmovej škole ANIMOsCOOL.

 

 


© Mesto Rožňava, 10. 7. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 10.07.2019 13:35 hod.