Víťazom ankety Paralympionik roka 2019 na Slovensku sa na základe hlasovania novinárov stala reprezentantka v paraalpskom lyžovaní Henrieta Farkašová, ktorá uspela v tesnom súboji, keď druhého Jozefa Metelku (paracyklistika) zdolala o jeden bod a tretiu Veroniku Vadovičovú (parastreľba) o štyri body. Uviedla v sobotu 18. januára webová stránka Slovenského paralympijského výboru (www.spv.sk). Vyhlásenie sa premiérovo uskutočnilo v Alexandra Wellness hoteli v Liptovskom Jáne. Najlepším kolektívom roka sa stal tím Boccia (pár BC4) v zložení Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Martin Strehársky. V roku 2019 získal v španielskej Seville titul majstra Európy, vďaka čomu si zabezpečil účasť na PH v Tokiu. V hlasovaní novinárov získal 28 bodov, čím o jeden bod zdolal mužstvo parahokejistov, ktoré postúpilo do elitnej kategórie. Poradie na stupňoch víťazov v kategórii Tím roka doplnilo mužstvo v curlingu na vozíku.

„Som príjemne šokovaná, že som dostala toto ocenenie. Ďakujem za vaše hlasy, lebo moje pretekové pôsobenie v minulom roku bolo veľmi krátke. Som rada, že som z troch štartov vybojovala dve zlaté medaily. Teraz si dávam pauzu, trvá už takmer rok. Lyžovanie milujem, ale uvidíme ako sa to bude vyvíjať s mojím zraneným kolenom. Konkrétne ambície či ciele s návratom si zatiaľ nedávam," uviedla Henrieta Farkašová pre spv.sk

Výsledky - Paralympionik roka 2019: 1. Henrieta Farkašová s navádzačkou N. Šubrtovou (paraalpské lyžovanie) 113 bodov, 2. Jozef Metelka (paracyklistika) 112, 3. Veronika Vadovičová (parastreľba) 109, 4. Marek Kubačka s navádzačkou M. Zaťovičovou (paraalpské lyžovanie) 62, 5. Jakub Krako s navádzačom B. Brozmanom (paraalpské lyžovanie) 57, 6. Radoslav Malenovský (parastreľba) 52, 7. Miroslav Haraus s navádzačom M. Hudíkom (paraalpské lyžovanie) 50, 8. Helena Kašická s tanečným partnerom Š. Stropkom (paratanečný šport) 47, 9. Samuel Andrejčík (boccia) 31, 10. Marián Kuřeja (paraatletika) 25.

Výsledky - Paralympionik tím roka 2019: 1. Boccia (pár BC4) 28 bodov, 2. Parahokej 27, 3. Curling na vozíku 17.

 

 

 


© Mesto Rožňava, 22.  1. 2020 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 22.01.2020 11:06 hod.