Pred istým časom spojila Rožňavčanov možnosť získať detské ihrisko v súťaži jedného obchodného reťazca. Nakoniec zvíťazili iní. Nové detské ihrisko by zrejme bolo prínosom, no i v súčasnosti ponúka mesto pre deti viaceré ihriská.

V správe Technických služieb mesta Rožňava je ich desať. Rozmiestnené sú po celom meste. Na Sídlisku juh pri Podnikateľskom inkubáre sú dva, jedno s hracími prvkami pre deti a druhé s workoutovými prvkami, pri „Šugári“ je viacúčelové ihrisko s umelou trávou, ďalšie je pri nákupnom centre. Ďalšie sú v areáli kúpaliska, vo dvore historickej radnice na Námestí baníkov, v Nadabulej, na Ulici pionierov, na Ulici kozmonautov a na Slnečnej. „Na týchto ihriskách postupne obnovujeme staršie hracie prvky, opravujeme staré lavičky,“ uviedol riaditeľ Technických služieb mesta Rožňava Mikuláš Gregor. Časom by mali pribudnúť aj nové lavičky a smetné koše.

Pre detské ihriská je najdôležitejšou podmienkou bezpečnosť. „Každý rok prechádzajú hracie prvky revíziou, aby sme odhalili možné nedostatky a odstránili ich. Okrem toho máme aj zamestnanca, ktorý ihriská kontroluje aj priebežne,“ pokračoval Gregor. Potrebné je zvyčajne hlavne po víkende. „Potýkame sa totiž s vandalstvom niektorých občanov, ktorí nám ničia hracie prvky. Tie sú predsa len určené pre deti a váhu dospelého človeka udržať nemusia,“ posťažoval sa riaditeľ.

Z verejných detských ihrísk vymizli pieskoviská. Záujem by o ne zrejme bol, no ich prevádzkovanie je spojené s mnohými komplikáciami. Týkajú sa hlavne hygienických rizík. Snáď najväčšou hrozbou sú túlavé mačky, ktoré môžu pieskoviská znečistiť svojimi exkrementami. Samozrejme, že tento problém sa dá riešiť a pieskoviská ošetrovať. Je to však finančne i časovo náročné, piesok treba preosievať, čistiť horúcim vzduchom. Zakrývanie na noc spomínané problémy riešiť nemusí. Z týchto dôvodov sú pieskoviská nefunkčné a oficiálne nie sú súčasťou ihrísk.

 


© Mesto Rožňava, 9. 8. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 9.08.2019 12:39 hod.