Začiatok 2. svetovej vojny v Európe sa viaže s dátumom 1. septembra 1939, keď Wehrmacht vpadol do Poľska. Medzi príčiny vojnového besnenia patrí napätie vyvolané chybne koncipovanou Versaillskou zmluvou, Veľká hospodárska kríza na prelome 20. a 30. rokov, ktorá oslabila všetky štáty a ich vlády, ako aj slabosť Spoločnosti národov a mocností, ktoré mali udržovať svetový mier a dohliadať na dodržovanie versaillského systému. To všetko umožnilo v Nemecku  vzostup  nacistického režimu pod vedením Adolfa Hitlera a jeho stúpencov.

Druhá svetová vojna je dodnes najväčší a najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva.  Boje zasiahli územie desiatok štátov v Európe, Ázii, Afrike a Tichomorí. Počas šiestich rokov trvania zomreli desiatky miliónov civilistov, milióny príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a kultúrnom dedičstve ľudstva.

Kapituláciou nacistického Nemecka dňa 8. mája 1945 nastal ťažko vybojovaný mier, ktorý znamenal pre Európu koniec 2. svetovej vojny. Pri tejto príležitosti sa dňa 9. 5. 2022  konal pietny akt kladenia vencov pri pamätníku oslobodenia v parku na Hviezdoslavovej ulici v Rožňave. Hold padlým hrdinom  vzdalo vedenie mesta, vojenské útvary v meste Rožňava, spoločenské i kultúrne organizácie, ako aj občania mesta či študenti škôl. V príhovoroch odzneli slová pripomínajúce krutosti vojny a dôkazom toho, že mier a sloboda nie sú samozrejmosťou, sú hrôzy vojny v našej bezprostrednej blízkosti. Kedysi sme o vojne počúvali hovoriť našich starých rodičov a  dnes – dnes plačeme nad svedectvami žien hovoriacich o hrôzach, aké sme si donedávna len ťažko vedeli predstaviť.  Svet bez vojny, v ktorom sme sa snažili žiť sa zmenil na svet, v ktorom sa absurdne, kruto a nezmyselne zomiera hneď za našimi hranicami. „V  tieni tohto zla sa nám však odhalila najkrajšia tvár Slovenska ako aj obyvateľov nášho krásneho mesta, a to ochota nezištne pomáhať. Som hrdý na to, že dokážeme pomáhať bezbranným, ktorí utekajú zo svojho domova pred tými, ktorí spochybňujú slobodu, rovnosť a demokraciu“ povedal primátor mesta Michal Domik.

Nemôžeme nikdy zabudnúť na tisícky zničených miest, desiatky miliónov mŕtvych, stovky miliónov pozostalých a na krutosť a utrpenie, ktoré sprevádzali tento nezmyselný konflikt. Myslime na tých, ktorí nám slobodu vybojovali a buďme im vďační! Obete týchto hrdinov nemožno ničím nahradiť. Ich pamiatku si však môžeme pripomínať najmä napĺňaním ich snov, nádejí a ideálov na život v mieri, slobode, bezpečí a demokracii práve v  ťažobe tragických udalostí súčasnosti.

 

Česť pamiatke všetkým, ktorí padli v boji za našu lepšiu budúcnosť.

 

 


© Mesto Rožňava, 12. 5. 2022, Erika Švedová Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu , Mestský úrad Rožňava

Publikované: 12.05.2022 08:04 hod.