Aktuálna epidémia choroby COVID-19 zasiahla do mnohých oblastí života. Jednou z nich je určite aj šport. Presvedčili sa o tom aj členovia Gemerunners. Na prvú májovú sobotu mali naplánované druhé podujatia série pretekov 4 podoby Rákoša – Jarnú banícku fušku. Konať sa nebudú. „Preteky sme museli zrušiť, nakoľko ich presun na leto by bol zrejme nezmyselný. Vynechať jarnú a dvakrát bežať letnú fušku by nebolo šťastným riešením,“ začal Michal Drengubiak z OZ Gemerunners. „Už do prvých pretekov, ktorými bola Zimná banícka fuška, sme išli s koncepciou usporiadať štyri preteky do roka, v každom ročnom období. Dúfame teda, že Letná banícka fuška sa pobeží, ale konkrétny termín sme zatiaľ aj vzhľadom na aktuálnu situáciu neurčili. Samozrejme sa ho bežci včas dozvedia. Formát pretekov zásadne meniť nechceme, ani miesto. Preteky budeme znova organizovať spolu s OZ Otvor dvor.“

V predkoronavírových plánoch mali Gemerunners aj obnovenie Gemerského polmaratónu. Toto sa zrejme odkladá do vzdialenejšej budúcnosti. „Vzhľadom na neistú situáciu sme na rok 2020 do ďalších projektov nešli. Maximálne snáď menšie podujatia typu „kulturbeh", alebo menšie podujatia koncom roka,“ priblížil Drengubiak.

Už prvé podujatie, Zimná banícka fuška, mala okrem športového aj charitatívny rozmer. Výťažok zo štartovného vtedy organizátori venovali OZ Život je pes, ktoré spravuje rožňavský útulok pre zvieratá. Inak tomu nemalo byť ani na jar. Výťažok zo štartovného a dobrovoľný príspevok mali byť venované Alexovi Brdárskemu. Pred oznámením o zrušení pretekov už bolo prihlásených 25 bežcov a takmer polovica z nich aj uhradila štartovné. „Oslovili sme ich, či súhlasia, aby bolo štartovné napriek zrušeniu pretekov venované Alexovi, alebo či im má byť vrátené. Pokiaľ mám dobré informácie, tak ešte všetci neodpovedali na otázku. Ale väčšina účastníkov, ktorých odpoveď sme dostali, peniaze ponechala na charitatívne účely. Táto suma bola prevedená na transparentný účet Alexa a zvyšným pretekárom bude štartovné vrátené,“ vysvetlil Drengubiak.

Prvé podujatia série 4 podoby Rákoša, Zimná banícka fuška, sa konalo v sobotu 11. januára. Historicky prvým víťazom pretekov sa stal Patrik Milata. Trať dlhú 13,5 kilometra s kumulovaným prevýšením 328 metrov zvládol za čas 0:53:17.

 

 

 


© Mesto Rožňava, 29.  4. 2020 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 29.04.2020 10:05 hod.