Občianske združenie Pre partnerstvo škôl v kultúre a športe v Rožňave
 
TLAČOVÁ SPRÁVA Z ADVENTNÉHO KONCERTU 2020
 
„Minulý rok, 19. decembra 2019 sa mi pod ladnými oblúkmi klasicistického evanjelického kostola v Rožňave opätovne, už po 15. raz splnil sen. Opäť sa konal    ADVENTNÝ KONCERT,  - krásna  odmena za všetko moje snaženie. Znovu  mohli  rozoznieť tóny diel európskych a svetových skladateľov v podaní detských a študentských speváckych zborov.„  Eva Kardošová
 
Od ostatného Adventného  koncertu v roku 2008, ostalo vo vianočnom očakávaní, čím vlastne advent je, prázdne miesto.  Rožňave a Rožňavčanom chýbalo podujatie, ktoré malo svoju tradíciu a vysokú umeleckú úroveň. Záujem milovníkov hudby neutíchal, a tak si Občianske združenie Pre partnerstvo škôl v kultúre a športe rozhodlo v tradícii vianočných koncertov pokračovať.
 
Rok 2020 sa však vymyká všetkému, čo sme doteraz zažili. Pandémia vírusu Covid-19 zasiahla do životov  miliónov ľudí. Aj napriek tejto  situácii  sme sa po odznení  prvej vlny pandémie snažili opäť naštartovať a pripravovať sa na  Adventný koncert 2020.
 
Prvé spoločné sústredenie sme uskutočnili 28.-30. augusta 2020, kde sme pozvali aj partnerskú školu z Budapešti, žiaľ naše snaženie prekazila druhá vlna epidémie. Aj napriek tomu sme tento projekt mali takpovediac prichystaný v šuplíku už niekoľko mesiacov, čakali sme však na vhodnú chvíľu. Práve preto pre nás nebolo komplikované zorganizovať to v priebehu pár týždňov.
 
Tvorivého človeka však od dosiahnutia svojich ťažko niečo odradí. Rozhodli sme sa do svojho kalendára aktivít napriek všetkému zaradiť najkrajší koncert roka, ale jeho 16. ročník sme presunuli do virtuálneho sveta. Adventný mesiac aj v tomto roku potešil a poteší milovníkov hudby a spevu - online.
 
Tohtoročný Adventný koncert bol cyklom štyroch návratov do minulosti. Hlavným motívom bol Advent, čas očakávania, príprav na najkrajší sviatok roka – Vianoce. V našom prípade každoročne Rožňavčanmi očakávaný koncert.
 
Symbolom očakávania sviatkov je adventný veniec, ktorom sa postupne zapaľujú štyri sviečky. Každý zo štyroch online koncertov začínal tak isto symbolicky pod strážnou vežou, kde primátor mesta Rožňava v kruhu detí zapálil sviečku a prihovoril sa k obyvateľom mesta, za tým odznel príhovor duchovného vždy jednej z historických cirkví v Rožňave. Tri adventné nedele, tri zostrihy z uplynulých ročníkov adventných koncertov.
 
Pri dodržaní všetkých protiepidemických opatrení sa vo štvrtok  16. decembra 2020 podarilo v Evanjelickom kostole a.v. v Rožňave  pripraviť a  nahrať záverečný koncert pod názvom ADVENT ZNIE ROŽŇAVOU 2020, ktorý 23. decembra 2020 o 18.00 hodine, v predvečer Vianoc odvysiela Rožňavská mestská televízia online.
 
Celý program koncertu je pretkaný dielami viažucimi sa obsahom alebo názvom na biblické texty.  Ide o známe príbehy, ktoré súvisia s časom po Zvestovaní, keď sa Panna Mária dozvedá, že sa stane matkou Božieho syna a navštívi ju Alžbeta, očakávajúca narodenie Jána Krstiteľa.
 
Na príprave a realizácii podujatia sa podieľali pedagógovia Základnej umeleckej školy v Rožňave, študenti Gymnázia  P.J.Šafárika v Rožňave a Vokálna skupina 4G.
Svojím nádherným spevom prispeli sólisti  Marietta Roxerová , Stanislav Ďurský  Husľové sólo Edmund Garbiar zo ZUŠ Rožňava, Nikoleta Tomesová z vokálnej  skupiny 4 G, Nicolet Gubala, Anna Baffy  a Lucia  Uličná z  Gymnázia P.J.Šafárika Rožňava,  Orbán Attila Bakos  -  Konzervatórium Košice,  Vokálna skupina 4G pod vedením Ivana Nemčoka Rožňava, korepetítor Peter  Henriczy, klavír Šimon Majerník.
 
Hovoreným slovom obohatili koncert Eva Kardošová Gymn. P.J.Šafárika a študentky Gymnázia P.J.Šafárika v Rožňave – Jennifer Homolyová a Eszter Várady.
 
Kvôli pandémii sa podujatia nemohli zúčastniť naši dlhoroční priatelia spevácke zbory z Českého Těšína, zo Szerencsu, Budapešti  a Cieszyna. Chýbali aj drobci z Materských škôl na  Kyjevskej a Spojenej školy J.A.Komenského.
 
Režisérkou a hybnou silou celého podujatia bola Eva Kardošová, Okresná metodička hudobnej výchovy v Rožňave, predsedníčka občianskeho združenia, profesionálna dirigentka, ktorej sa celý profesijný život niesol a nesie v znamení prezentácie hudobného umenia, predovšetkým zborového spevu, ako aj výchove detí a mládeže k tejto oblasti kultúry.
Hlavným organizátorom tohoročného podujatia bola redakcia Rožňavskej mestskej televízie, Občianske združenie Pre partnerstvo škôl v kultúre a športe v Rožňave, pod záštitou primátora mesta Rožňava Michala Domika, v spolupráci s mestom Rožňava.
 
Za celý  zdarný priebeh celého cyklu adventných koncertov  kde zazneli aj skladby  z našich predchádzajúcich koncertov a  následne online koncert  2020  ďakujeme primátorovi Rožňavy Michalovi Domikovi za jeho  nezištnú, obetavú pomoc, kolektívu  redakcie RVTV Rožňava. Poďakovanie patrí i technikom za dokonalé ozvučenie.Poďakovanie patrí technikom za dokonalé ozvučenie v neposlednom rade našmu hosťovi Ropkovi Šimkovi zo skupiny Massriot
Poďakovanie patrí technikom za dokonalé ozvučenie .v neposlednom rade našmu hosťovi Ropkovi Šimkovi zo skupiny Massriot
Poďakovanie patrí technikom za dokonalé ozvučenie .
 
Všetkým podporovateľom, sponzorom koncertu  úprimne ďakujeme za nevšedný a vzácny adventný mesiac aj keď v online  podobe.
Podujatie podporili: Mesto Rožňava, miestne firmy a podnikatelia. Mediálna spolupráca: TASR, RTVS, RVTV, Rožňava24.
 
 
 
Mgr.  Eva Kardošová
predsedníčka OZ
 
 
 

© Mesto Rožňava, 19. 1. 2021 Mgr. Lenka Leštáková, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

 
                                                            
 
Publikované: 19.01.2021 13:27 hod.