Na záver tohtoročnej stolnotenisovej sezóny si hráč Geológa Rožňava Adam Klajber načasoval formu ako najlepšie sa dalo. Po kvalitnom výkone a zisku bronzovej medaily na majstrovstvách Slovenska družstiev pridal prvenstvá na majstrovstvách Slovenska dorastencov. Titul získal v kategórii jednotlivcov, ako aj v štvorhre. Dokonca siahal na prvenstvo aj v zmiešanej štvorhre, no napokon sa musel uspokojiť s druhým miestom.

 

Stratil len tri sety

Dorastenecké majstrovstvá Slovenska sa konali prvý júlový víkend v stolnotenisovej hale v Bratislave. Klajber bol aj vzhľadom na výkony z finálového turnaja extraligy mužov favoritom. Potvrdzoval to od začiatku. V súťaži jednotlivcov stratil počas celého turnaja len tri sety. „Prvý v skupine zo Šventom, kde som ešte dolaďoval formu, potom s Dikom v semifinále a s Delinčákom vo finále. Musel som sa sústrediť na každé stretnutie, či som hral som slabším alebo vyrovnaným súperom,“ načrtol v úvode recept na úspech Adam Klajber.

Vo finále súťaže jednotlivcov sa stretol s už spomínaným Filipom Delinčákom, ktorý je jeho spoluhráč zo štvorhry. Aký to bol zápas a čo rozhodlo o víťazovi? „S Filipom sa dobre poznáme a sme aj kamaráti, ale v za stolmi súperíme už niekoľko rokov medzi sebou. Naše zápasy sú vždy vyrovnané. Myslím si, že o osude zápasu rozhodol tretí set, keď sa mi ho za stavu 1:1 na sety podarilo vyhrať 17:15. Filip už následne hral nekoncentrovane a ja som už víťazstvo nepustil z ruky,“ uviedol Klajber.

 

Bodoval aj v štvorhre

V štvorhre už boli s Delinčákom na rovnakej strane stola a turnajom prechádzali hladko až do finále. „Obával som sa, či Filip po prehratom finále bude mať vôľu po víťazstve, ale myslím si, že sme nesklamali a po dobrom výkone sme zvíťazili nad ťažkým súperom,“ okomentoval finále štvorhry Klajber.

V úspešnom ťažení pokračoval Klajber aj v zmiešanej štvorhre. Spolu s Terezkovou sa prebojoval aj tentoraz až do finále. „Pri štvorhre nemôžete automaticky predpokladať, že rebríčkové nasadenie sa automaticky prejaví aj na výsledku. Zohraté páry môžu prekvapiť vyššie nasadené dvojice. Tak to bolo aj v našom prípade. S Jankou Terezkovou sme nehrali mix už niekoľko rokov a počas hry to bolo aj vidieť. Od úvodu sme každý zápas po jednoznačne vyhratých setoch striedali s prehratými, ale podarilo sa každý zápas otočiť. Až vo finále sme narazili na dvojicu Diko/ Divinská. Viedli sme 2:1 na sety, no posledné dva sety sme prehrali v koncovkách po výbornom výkone súpera. Ale bolo to vyrovnané až do konca,“ uviedol Klajber.

 

Siedme miesto v rebríčku

Ako hodnotí dorastenecký šampionát ako celok? Patril k hlavným favoritom, no očakával, že sa stane najúspešnejším hráčom majstrovstiev? „Posledné týždne som mal formu, čomu nasvedčovali aj zápasy v semifinále extraligy týždeň v hale SSTZ pred majstrovstvami, ale ešte deň pred súťažou som nevedel, či budem hrať štvorhru, nakoľko Filip mal zranenie ruky. Nebol si istý, či bude túto kategóriu hrať. Nakoniec to vyšlo a napriek hendikepu hral skutočne dobre. Som šťastný, že sa mi podarilo získať titul majstra v kategóriách dvojhra a štvorhra,“ netajil radosť Klajber. Výsledky z konca sezóny znamenali aj posuny v rebríčkoch. Aktuálny dorastenecký vedie, medzi mužmi do 21 rokov je tretí a v aktuálnom mužskom rebríčku je na siedmom mieste. S ročníkom narodenia 2003 je medzi hráčmi zďaleka najmladší. Ako to hodnotí? Ako sa cíti v takejto spoločnosti? „Som spokojný zo svojím umiestnením v rebríčku a teší ma, že v priebehu sezóny sa mi podarilo zdolať už aj hráčov z prvej šestky rebríčka. Aj keď treba dodať, že pri štyroch to zatiaľ nevyšlo, alebo sme ešte nehrali proti sebe v súťaži. Budem sa naďalej snažiť trénovať čo najpoctivejšie, aby sa to odzrkadlilo aj na hre, potom sa to ukáže aj na výsledku,“ uviedol Klajber. „Chcem sa tiež poďakovať za podporu Národnému športovému centru, kde ma nominoval Slovenský stolnotenisový zväz a zároveň aj Stredoeurópskej nadácii, kde som už druhý rok finalistom grantového programu Talenty novej Európy. Získané prostriedky čerpám na sústredenia, účasť na súťažiach a na športový materiál.“

 

S Geológom za bronzom

Vráťme sa ešte krátko k ďalšiemu vrcholu tohtoročnej sezóny, ktorým majstrovstvá družstiev mužov. Pre opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prebehli v zjednodušenej forme a skrátenej podobe. Namiesto na dva hralo sa len jedno víťazné stretnutie. Semifinále i stretnutia o konečné umiestnenie sa odohrali počas dvoch dní 26. a 27. júna v stolnotenisovej hale v Bratislave. Rožňava po prekvapujúcom priebehu prehrala v semifinále s Vydrami 3:5 a v súboji o tretie miesto zdolala Vranov n/T 5:3.

 

Jediná prehra

Klajber odohral spolu šesť zápasov, pričom prehral len v jednom. V piatkovom semifinále nastúpil v prvom zápase proti skúsenému Šeredovi. Po ťažkom boji prehral 2:3. Rovnako päťsetový bol aj zápas proti reprezentantovi Novotovi. Tentoraz sa však Klajber radoval. Lelkeša potom porazil 3:0. Ako ich vníma mladý hráč? „V zápase so Šeredom bol každý set iný. Zle som mu prijímal podanie. Navyše po prehranej loptičke som stratil ďalšie. Asi toto boli príčiny prehry,“ vrátil sa k semifinále Klajber. „S Novotom som trénoval na sústredeniach. Zrejme mal so zápasu so mnou obavy, čo sa ukázalo aj v tom, že začal bojazlivo. Čo som sa snažil využiť vo svoj prospech. Rozhodujúca časť prišla v piatom sete. Za stavu 7:8 som vyrovnal. Nasledovala sporná lopta a rozhodca dal novú. Potom som získal dve loptičky. To rozhodlo. Lelkeš hral veľmi dobre, nepodcenil ma. Možno však bol počas zápasu nervóznejší, čo sa mi podarilo využiť vo svoj prospech.“

Výkon i výsledok proti v stretnutí s Vydranmi dal Rožňave ten správny impulz do súboja o tretie miesto. Aj keď trval takmer dva a pol hodiny, po fyzickej stránke bol hráči Geológa v pohode a na Vranov n/T sa tešili. „Mal som kvalitnú kondičnú prípravu s trénerom Milošom Kočtúchom. Bol som teda veľmi dobre pripravený. Zvládol som to psychicky aj fyzicky a som mu za to veľmi vďačný,“ potvrdil Klajber.

 

Tri body

Taktika Geológa v stretnutí o tretie miesto bola postavená na troch bodoch Klajbera. On sám si bol vedomý zodpovednosti, ale i sebadôvery. „Po výkone proti Vydranom som si strašne veril. Chcel som ho zopakovať. Hral som síce trochu slabšie, ale tri body sa mi podarilo získať,“ povedal Klajber.

„Tušim je nepríjemný materiálový hráč. Dostal som ho pod tlak, čo mu nevyhovovalo a vyhral som 3:0. Fečo išiel do zápasu s energiou i sebavedomím. Prvý set som prehral, v druhom som prispôsobil svoju hru a po boji vyhral 13:11. Následne sa mi podarilo otočiť zápas vo svoj prospech. S Oráčom mám v tomto roku bilanciu negatívnu. Musel som podržať lopty a keď sa dalo útočiť hneď z prvej.“

Zápas s Oráčom dotiahol do víťazného konca. Pridal tak štvrtý bod. O víťazný piaty sa postaral Takáč. Geológ Rožňava tak získal historické bronzové medaily.

 

 

 


© Mesto Rožňava, 16.  7. 2020 Peter Podolinsky, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 16.07.2020 21:56 hod.