V programe nedávnych Dní mesta Rožňava dominovali hudobné vystúpenia. O to viac zaujalo kvarteto mladých žien z tímu Act4Slovakia, ktoré predviedli krasojazdu na bicykloch. V zložení  Alica Vinczeová, Dóra Szabó, Viktória Glofák, Henriett Domin predviedli strhujúcu šou s akrobatickými prvkami. Za ľahkosťou s akou ich predvádzali sú však nekonečné hodiny práce. Víťazky talentovej šou z roku 2016 začínali so sálovou cyklistikou v Kolárove, kde pôsobí jediný klub sálovej cyklistiky na Slovensku. „Na tréning klubu sme išli nezávisle od seba. Zaujalo nás to a začali sme sa sálovej cyklistike venovať naplno,“ začala Alica Vinczeová. Poctivá práca priniesla úspechy na športovom poli. Popri mnohých tituloch majsteriek Slovenska, získali v 2016 bronz na majstrovstvách sveta v Stuttgarte. O rok neskôr na šampionáte v Dornbirne ho dokázali obhájiť.

Act4Slovakia vystupujú vo štvorici, podstatná je pre nich synchronizácia. „To je asi najťažšie na našich vystúpeniach,“ uviedla Vinczeová. „Veľa jazdíme na zadnom kolese, dopredu i dozadu, robíme piruety, stoj na kormidle a sedadle. Pri niektorých prvkoch trvalo aj rok, kým sme sa ich dokonale naučili.“ Za pozornosť stoja aj bicykle, na ktorých krasojazdkyne jazdia. „Sú úplne iné, ako tie bežné. Majú inú konštrukciu, pevný prevod, dá sa nimi jazdiť dopredu i dozadu,“ uviedla Vinczeová a s úsmevom dodala: „Navyše nemajú brzdy. To je prvé, čo prekvapí každého, kto si takýto bicykel vyskúša.“

Dostať sa na tak vysokú úroveň, na akej sú krasojazdkyne z Kolárova, boli potrebné roky driny. Aj preto, keď skončili so športovou kariérou, zostali sálovej cyklistike verné, aj keď v trochu inej forme. „Teraz nám už nejde o body, ale chceme svojím umením zabávať ľudí,“ uzavrela Vinczeová.

 

 

 

 


© Mesto Rožňava, 30. 9. 2019 Peter Podolinský, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 30.09.2019 07:34 hod.