Prvý februárový týždeň je už tradične venovaný oslavám výročia prvej písomnej zmienky o Rožňave. Ich súčasťou býva viacero podujatí, z ktorých najvýznamnejším je slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva, na ktorom sa udeľujú najvyššie mestské ocenenia a ocenenia najúspešnejším športovcom za minulý rok.

Zasadnutie mestského parlamentu však bude len jedným dielikom zo skladačky, ktorú odbor kultúry pre tento rok pripravil. Celý rok sa totiž bude niesť v znamení pripomenutia si, že Rožňava sa v dokumentoch prvýkrát objavila pred 730 rokmi.

Na toto výročie bude odkazovať cyklus prednášok o histórii mesta a najstarších pamiatkach v archívoch. Pripravovaný je  v spolupráci s Rímskokatolíckou cirkvou - biskupstvo Rožňava, Baníckym múzeom v Rožňave, Štátnym archívom Košice - pracovisko Rožňava. Termíny jednotlivých prednášok sú rozvrhnuté na celý rok. Z tém môžeme spomenúť najstaršie archívne pamiatky o Rožňave, cechový život, Rožňava očami umelcov.

Popri tohtoročnej nosnej téme však mesto Rožňava a odbor kultúry nezabúdajú ani na tradičné podujatia, akými sú Veľkonočný či septembrový Rožňavský jarmok, prázdninové Rožňavské kultúrne leto či jesenný Rok na Gemeri.

Na príprave spomínaných podujatí odbor kultúry, športu a cestovného ruchu pracuje, no nad tým, či ich v plánovanej forme bude môcť aj prezentovať, visí jeden veľký otáznik. Správne hádate, je spojený s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19. Buďme však optimisti a verme, že sa situácia v nasledujúcich týždňoch alebo mesiacoch zlepší natoľko, že sa znova budeme môcť stretnúť (aj keď v rúškach a v rozostupoch) na skvelých podujatiach pripravených v našom meste.

O chystaných udalostiach budeme informovať čo najskôr, ako sa bude dať.

Zostávajte zdraví.

 

 

 


© Mesto Rožňava, 22. 1. 2021 Mgr. Lenka Lešťáková, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu, Mestský úrad Rožňava

Publikované: 22.01.2021 07:56 hod.